Komunikat archiwalny

Oddaj krew - pomóż potrzebującym

Zarząd Pierwszego Klubu Honorowych Dawców Cracovia Pasy zaprasza do udziału w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w poniedziałek, 16 października w godz. 11-15 na placu Szczepańskim oraz rejestracji dawców szpiku kostnego, prowadzonej w tym samym czasie w Wieży Ratuszowej.

Oddaj krew - pomóż potrzebującym
Fot. materiały prasowe

Krew dla potrzebujących będzie można oddać w ambulansie do poboru krwi na placu Szczepańskim. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do uczestnictwa w akcji krwiodawstwa. Do oddania krwi potrzebny jest dokument z peselem oraz dobry stan zdrowia. Krew zebrana podczas zbiórki będzie przekazana do szpitali. 

Z kolei rejestracja potencjalnych dawców szpiku będzie prowadzona w Wieży Ratuszowej na I piętrze w godz. 11–15. 

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja do bazy dawców szpiku zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Cykliczne Akcje „Krwiodawstwa i Pojednania Kibiców" prowadzone przez klub Honorowych Dawców Krwi Cracovia Pasy są dedykowane największemu kibicowi Cracovii - Ojcu św. Janowi Pawłowi II. Najbliższa akcja organizowana jest w związku z obchodzoną rocznicą wyboru na papieża Św. Jana Pawła II.

plakat

Tagi: zdrowie, pomoc

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także