Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Jeśli w poniedziałkowy poranek nie możecie się zdecydować „wstać, czy nie wstać” – zachęcamy Was: wstać – bo jest do czego! Za oknami rozkwitła kolorami złota polska, a w ramach rozruchu, na początek tygodnia przygotowaliśmy dla Was garść ciekawych propozycji kulturalnych. Przestudiujcie więc wnikliwie nasz rozkład jazdy i do dzieła!

Fot. materiały prasowe / Alchemia

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

To będzie wyjątkowy koncert! W Centrum Kongresowym ICE o godz. 19.00 wystąpi dzisiaj „Kroke & Przyjaciele”. Zespół obchodzi swoje 25-lecie i z tej okazji gościnnie także zobaczycie Annę Marię Jopek, Tomasza Stańkę, Zohara Fresco i Sławka Berna. Kroke zachwycił swego czasu Stevena Spielberga, Petera Gabriela, Nigela Kennedy’ego i innych znanych artystów – klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Ta improwizacja w muzyce Kroke pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. Zatem polecamy usłyszeć ten występ na żywo! Obecnie zespół oscyluje wokół różnych gatunków, artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny styl, unoszący się ponad granicami, a czasem i formami. Jest to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Mówią o sobie, że od 25 lat zespół jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. Zapraszamy więc do podróżowania po muzycznych doświadczeniach!

Kino Pod Baranami oraz Centrum Kultury Latynoamerykańskiej jeszcze do czwartku 19 października zapraszają na Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. Najciekawsze produkcje ostatnich lat z takich krajów, jak Gwatemala, Nikaragua, Peru, Chile czy Ekwador, przybliżą mieszkańcom Krakowa fascynującą kulturę Ameryki Łacińskiej. Wydarzenie możecie śledzić na Facebooku. Dzisiaj o 19.15 zobaczycie obraz w reżyserii Any Cristiny Barrragan, „Alba”. Alba ma 11 lat, jest samotną i zagubioną nastolatką. Pewnego dnia, jej ciężko chora mama trafia do szpitala, a ona musi zamieszkać z ojcem, którego prawie nie zna. Nieudolne próby ojcowskiej miłości, pierwszy pocałunek, trudne relacje z koleżankami ze szkoły wyznaczają Albie ścieżkę do dojrzewania oraz akceptacji siebie i swojej rodziny.

Zobacz zwiastun:

 

 

Z kolei teatromanów Teatr im. Słowackiego zaprasza na godz. 18.00 na gościnny spektakl „Promieniowanierzecz o Marii Skłodowskiej-Curie”. To sztuka napisana specjalnie dla Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej przez Kazimierza Brauna. Bohaterka sztuki to raczej symbol, a nie człowiek. Jednak Kazimierz Braun stara się dociec, kim naprawdę była ta wielka Polka. Moralnych wyborów nie zabrakło w życiu Skłodowskiej-Curie, a Nowotarska w doskonały sposób przekazała jej pasję naukową, jakby mimochodem dając miniwykład o właściwościach radu, ale także i o znaczeniu moralności w sferze badań. Aktorka wykreowała tytułową bohaterkę, przekazując całe spektrum uczuć kobiety, co szczególnie uzewnętrzniła w retrospekcji o skandalu obyczajowym Paulem Langevinem. Spektakl jest równocześnie hołdem złożonym Skłodowskiej-Curie w przypadającą w tym roku 140. rocznicę jej urodzin.

W teatrze i o teatrze będzie na Scenie Pod Ratuszem. O godz. 19.00 rozpocznie się tam spotkanie promujące najnowszą książkę Łukasza Maciejewskiego, „Aktorki. Odkrycia”. To trzecia (po „Spotkaniach” i „Portretach”) część bestsellerowego cyklu Łukasza Maciejewskiego – dziennikarza, wykładowcy, krytyka filmowego i teatralnego. W gronie zaproszonych bohaterek książki zobaczycie m.in. Gabrielę Muskałę – aktorkę, dramatopisarkę i reżyserkę, która wszystkie swoje talenty oddaje Teatrowi Ludowemu. Wraz z siostrą Moniką pracuje nad spektaklem poświęconym Nowej Hucie. Książka jest nie tylko zapisem osiemnastu rozmów, jakie autor przeprowadził z gwiazdami polskiego teatru, kina i telewizji, ale także próbą zdefiniowania osobowościowych i aktorskich profili bohaterek. Powstały wyjątkowe portrety niezwykłych, utalentowanych i silnych kobiet i artystek, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziały o swoich fascynujących, często dramatycznych, niekiedy także zabawnych, zawsze zaś intrygujących i wciągających, doświadczeniach. Gośćmi krakowskiej premiery „Aktorek. Odkryć” będą: Dorota Kolak, Gabriela Muskała, Katarzyna Gniewkowska, Urszula Grabowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, a także bohaterki poprzednich tomów: Dorota Segda, Anna Dymna, Anna Radwan. Spotkanie poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska, a fragmenty książki przeczyta Krzysztof Zawadzki. Zapraszamy, naprawdę warto!

Natomiast muzycznych wrażeń dostarczy Wam Alchemia. O 20.00 na Estery 5 wystąpi Mike Watt & Il Sogno Del Marinaio. Mike Watt to stachanowiec świata muzyki, cieszący się reputacją jednego z najbardziej utalentowanych i kreatywnych basistów wszech czasów. Wieczorem po raz drugi wystąpi w Krakowie ze swoją nową grupą Il Sogno Del Marinaio. Pochodzi z San Pedro w Kalifornii, gdzie wraz z D. Boonem utworzył w 1978 grupę The Reactionaries, która rok później przekształciła się w legendarne trio Minutemen. Ich kariera trwała do 23 grudnia 1985, kiedy w wypadku samochodowym zginął D. Boon. Jego śmierć mocno odcisnęła się na psychice Watta, który rozważał porzucenie działalności muzycznej. Jednak w 1986 roku, pochodzący z Ohio Ed Crawford – zagorzały fan Minutemen – zdołał przekonać Watta i Hurleya do stworzenia nowego zespołu. Il Sogno Del Marinaio, zespół założony z włoskimi muzykami Andreą Belfi i Stefano Pilia, powstał w roku 2008. Muzycznie trio wypuszcza się na zupełnie nowe tereny, rozwijając wizje wszystkich muzyków, na bazie niepowtarzalnego brzmienia tytana basu – Mike’a Watta.

A teraz coś dla niespokojnych duchów, podróżników, globtroterów i wędrowców po znanych i nieznanych krainach! Klub Podróżników Śródziemie zaprasza na 19.00 do Pracowni Pod Baranami na Rynku Głównym. Odbywają się tam spotkania jednego z najprężniej działających polskich klubów skupiających środowisko podróżników. Co tydzień macie tam zagwarantowane relacje z podróży w najdalsze zakątki świata, reportaże, slajdowiska i dyskusje, a także podróżnicze filmy. Dzisiaj Justyna Mleczak, przybliży Macedonię. Opowie o Ochrydzie – mieście położonym nad jeziorem ochrydzkim, najgłębszym na Bałkanach, które od lat przyciąga rzesze turystów. W 2017 roku Ochryda trafiła na listę Lonely Planet: 10 miast, które koniecznie trzeba poznać. Wy też macie teraz taką okazję!

Jeśli natomiast preferujecie podróże rowerem, zajrzyjcie o 19.00 do C-2 Południe Cafe, na os. Górali 5. Tam Asia i Łukasz podzielą się relacją z podróży do Chile – rowerem przez Cerretera Austral. Podróżują po różnych zakątkach świata. Przelecieli samolotem 15 tys. km, przejechali na rowerach ponad 1 200 km, żeby dotrzeć do najdalej wysuniętego, chilijskiego dużego miasta Punta Arenas. Poruszali się trasą Carretera Austral. Dziką, kamienisto-szutrową drogą, wśród przepięknej roślinności Patagonii, gdzie tamtejsi gaucho wiodą spokojne życie, z dala od cywilizacji. Niemal zawsze towarzyszą im rowery, buty do biegania, dużo słodyczy i minimalna ilość bagażu. A dziś będą opowiadać specjalnie dla Was.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-16
Data aktualizacji: 2017-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź