Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

V Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie

W Polskiej Akademii Umiejętności trwa V Kongres Towarzystw Naukowych w Świecie. Jego tematem przewodnim jest sytuacja polskiej inteligencji poza granicami kraju oraz szeroko rozumiana rola, którą to środowisko spełnia. W obradach wziął udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jednym z najważniejszych sposobów podtrzymywania więzi oraz kontaktów migrantów z Polską jest regularne organizowanie w kraju spotkań o wysokiej randze społecznej i naukowej. Spotkania, oprócz ważnych zadań integracyjnych, służą wypracowywaniu wspólnych strategii działania. Takimi wydarzeniami są organizowane regularnie przez Polską Akademię Umiejętności, co trzy lata, Kongresy Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie. W tradycji PAU zawarta jest jeszcze od czasów rozbiorowych idea współpracy Akademii z polskimi ośrodkami naukowymi i kulturalnymi działającymi poza krajem. W tradycję tę wpisują się Kongresy Polskich Towarzystw Naukowych, skupiające naukowców i działaczy polonijnych pracujących w różnych krajach. Pierwszy Kongres odbył się w 2005 roku, poszczególne towarzystwa prezentowały swą działalność, a dyskusja panelowa dotyczyła możliwości współpracy towarzystw naukowych rozsianych po całym świecie z instytucjami krajowymi.

OTO FOTOKRONIKA URZĘDU MIASTA KRAKOWA

V Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie

 

Obecny V Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie to kontynuacja dyskusji o losach Polaków. Tym razem dotyczyć on będzie inteligencji. Poszczególne sesje dotyczyć będą: prezentacji najważniejszych polskich towarzystw naukowych w świecie, ich roli oraz dorobku w kształtowaniu etosu inteligencji polskiej; wojennych losów polskich uczonych na Wschodzie i na Zachodzie; dorobku Polaków w różnych dziedzinach nauki światowej, mediów i wydawnictw polonijnych; języka i tożsamości. Przedstawione zostaną losy wybranych rodzin polonijnych, zasłużonych dla pielęgnowania polskiej kultury i stanowiących atrakcyjny wzór sukcesu w nowym otoczeniu (np. rodzina Państwa Brzezińskich).

Kongres to okazja do zebrania informacji o dorobku polskich uczonych w świecie, do podkreślenia roli polskiej inteligencji w diasporze w podtrzymywaniu kultury polskiej w przeszłości oraz do ustalenia strategii jak najskuteczniejszej współcześnie promocji poza krajem polskiej nauki i kultury. Będzie też okazją do nawiązania kontaktów oraz współpracy między uczonymi polskimi za granicą oraz w kraju, w tym zachętą do przygotowywania wspólnych projektów badawczych. Referaty przedstawiać będą wybitni reprezentanci diaspory, uczeni oraz działacze, w tym liderzy wiodących naukowych instytucji polonijnych.

Więcej o Kongresie można naleźć na stronie: www.kptnws.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-16
Data aktualizacji: 2017-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź