Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Mamy przed sobą kolejny piękny – a przede wszystkim ciepły jesienny dzień. A jeśli nie brakuje słońca, nie brakuje też i ochoty na ciekawe spędzenie czasu. W mieście mamy teraz urodzaj dobrych filmów i spektakli, energetycznych koncertów czy interesujących wydarzeń. Koniecznie czytajcie nasz wtorkowy rozkład, na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Fot. materiały prasowe / CKŻ

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jej muzyka określana jest jako połączenie akustycznego folku oraz soulowego bluesa. Jest uważana za jedno z największych objawień francuskiej sceny ostatnich lat. Po sukcesie ubiegłorocznych koncertów, Imany wróciła do Polski. Już dzisiaj wystąpi w TAURON Arenie Kraków. Jako support wystąpi polska artystka Kasia Moś. Młodziutka Francuzka trafiła do Paryża prosto z Nowego Jorku, gdzie odnosiła sukcesy jako modelka. Po przeprowadzce do Europy wybrała jednak drogę muzyczną i błyskawicznie oczarowała kontynent swoim zjawiskowym głosem. Już pierwszy album wokalistki, „The Shape of a Broken Heart”, wydany w 2011 roku, pokrył się platyną we Francji, Grecji i Polsce. Podobnym sukcesem cieszyły się single z drugiej płyty: „You Will Never Know” czy „Don’t Be So Shy”. Idźcie koniecznie! Początek koncertu o 19.30.

Kino Pod Baranami o 19.15 w ramach kolejnego dnia Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej pokaże dziś przejmujący film „El Amparo”. To oparta na faktach historia dwóch mężczyzn ocalałych ze strzelaniny na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Pod koniec lat 80. w rozlewisku rzeki Arauca, dwóch mężczyzn uszło z życiem podczas strzelaniny, w której zginęło ich 14 kolegów. Pomimo zapewnień, że są tylko prostymi rybakami, wenezuelskie wojsko oskarżyło ich o walkę w grupach partyzanckich. José Augusto Arias i Wolmer Pinilla zostają uwięzieni i poddawani naciskom ze strony władz, lokalnych mieszkańców, a nawet własnych rodzin. Zastraszani i targani wątpliwościami rozpoczynają dramatyczną walkę o sprawiedliwość i odzyskanie dobrego imienia.

Do refleksji nad problemem buntu skłania również Łaźnia Nowa. O 19.00 zobaczycie tam „Fuck... Sceny buntu”. Czym jest protest? Jakie są powody buntu i czy istnieją szanse na jego powodzenie? Może on nieraz przyjmować dramatyczną postać, jak w przypadku Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko wojskowej inwazji na Czechosłowację dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w 1968 roku. Ale bywa, że przynosi efekt odwrotny od zamierzonego, co ukazuje „Fuck for Forest” – dokument Michała Marczaka o pewnej organizacji, która sprzedaje przez internet amatorskie porno, przeznaczając zyski na ochronę przyrody. Czyniąc punktem wyjścia filmowy tytuł, Marcin Liber zrealizował w Łaźni Nowej spektakl, w którym grają byli i obecni aktorzy Teatru Polskiego z Wrocławia – w ostatnim czasie szczególnie naznaczeni doświadczeniem protestu.

Zupełnie odmienne – radosne, bo weselne – nastroje proponuje Balet Cracovia Danza na deskach Teatru Variete. Balet wystawia „Wesele w Ojcowie” z muzyką Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego, nazywane pierwszym polskim baletem narodowym. Balet Cracovia Danza przywrócił to dzieło publiczności 2 lata temu po kilkudziesięciu latach zapomnienia. Tym razem o godz. 19.00 na scenie Krakowskiego Teatru Variete, artyści zatańczą do nagrania nowo zrekonstruowanej partytury dzieła, dokonanej specjalnie na zamówienie Cracovia Danza. Wersję orkiestrową baletu, którego muzyka przetrwała do naszych czasów jedynie w postaci wyciągu fortepianowego, z dużym wyczuciem stylistycznym odtworzył poznański muzykolog Maciej Prochaska, a nagrania dokonał zespół The Violin Consort pod przewodnictwem Zbigniewa Pilcha.

Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy zaprasza na spektakl utrzymany w konwencji przedwojennego kabaretu z elementami dramatycznymi i muzyką na żywo. Tragiczna historia znakomitej polskiej śpiewaczki i muzy legendarnej Cafe Sztuka, działającej na terenie warszawskiego getta – Wiery Gran, po wojnie oskarżonej o kolaborację z gestapo. Spektakl dotyka zagadnienia jednej z najgroźniejszych skłonności ludzkiej natury: tendencji do plotek, w tradycji żydowskiej traktowanych na równi nawet z morderstwem. Polecamy! Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17, godz. 18.00.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-17
Data aktualizacji: 2017-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź