Komunikat archiwalny

Konieczny Wyspiańskiemu – koncert w ICE Kraków

Mistrz mistrzowi. Artysta artyście. Konieczny Wyspiańskiemu. Wybitny kompozytor zafascynowany artystą totalnym, przelał swoją twórczą energię w muzykę, która 23 października wypełniła ICE Kraków. Tak wyglądały 80. urodziny Zygmunta Koniecznego podsumowujące dotychczasową karierę kompozytora.

Konieczny Wyspiańskiemu – koncert w ICE Kraków
Fot. materiały prasowe / KBF

Na tę okazję kompozytor przygotował specjalny koncert fortepianowy, podczas którego zaprezentował publiczności, na co dzień żyjącej w świecie pełnym hałasu, pośpiechu i ekspresji, zalety brzmienia fortepianu na tle orkiestry symfonicznej. Dzieło składało się z czterech części, a każda z nich przedstawiała nieco odmienną stylistykę muzyczną, prezentującą różnorodność muzyki współczesnej. Publiczność porwała charakterystyczna dla kompozytora lekkość wydobywania emocji z subtelnych brzmień fortepianu, połączona z żywiołowym temperamentem orkiestry symfonicznej. Dzieło zaprezentowali soliści: Piotr Latoszyński (fortepian) i Leszek „Hefi” Wiśniowski (flet basowy).

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy kompozycje, które zrewolucjonizowały oblicze muzyki teatralnej, a jednocześnie powstawały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego: suitę z „Nocy listopadowej” i „Klątwy” w reżyserii Andrzeja Wajdy, fragmenty z „Wyzwolenia” Konrada Swinarskiego, „Akropolis” i „Legendy” oraz kompozycję „Serce moje gram” opartą o „Wesele” i fragmenty liryków Wyspiańskiego. Partie solowe zostały powierzone wybitnym wokalistom. Wystąpili m.in.: Joanna Słowińska (w roli potrójnej: Pallas Ateny, Harfiarki i Panny Młodej), Przemysław Branny (Wysocki), Marek Bałata (Pustelnik), Marta Bizoń (Demeter), Katarzyna Jamróz (Kora), Lidia Bogacz, Beata Wojciechowska, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba. Solistom towarzyszył Chór Polskiego Radia oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Konieczny Wyspiańskiemu

Jak mówi Zygmunt Konieczny w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”: „W tekstach Wyspiańskiego czuje się muzykę, puls rytmiczny i niezwykłe napięcie. Jest w nich mnóstwo symboli, które są też symbolami muzycznymi. Fascynuje mnie furia tworzenia tego artysty, w jego tekstach ciągle napotykam niezwykłą energię, która emanuje z nich mimo upływu lat. (…) Sztuka Wyspiańskiego jest na tyle głęboka i wszechstronna, że, jak sądzę, zawsze jest i będzie aktualna, ważna dla wszystkich pokoleń Polaków.”

W trakcie koncertu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Zygmuntowi Konecznemu symboliczny klucz do bram miasta w uznaniu dla jego dokonań artystycznych, a także życzył mu kolejnych lat w zdrowiu i pełni sił twórczych.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe