Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co słychać w kulturze! [UWAGA! KONKURS!]

Na pogodę nie mamy wpływu, ale na to, w jaki sposób spędzimy czas wolny – jak najbardziej! W Krakowie przez cały rok nie brakuje interesujących miejsc, dzisiaj też jest w czym wybierać. Koniecznie więc przeczytajcie nasz wtorkowy rozkład – tym bardziej, że przygotowaliśmy dla Was konkurs!

Fot. materiały prasowe / Alchemia

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Nauka w szkołach i na uczelniach wre, więc i my zapraszamy do zgłębiania wiedzy! W Akademii Barakah dzisiaj odbędą się kolejne zajęcia, a temat omawiany w październiku brzmi: O czym śnią androidy? Od dekad naukowcy i twórcy science fiction zadają sobie pytanie, czy czas człowieka w końcu minie i zastąpią nas myślące maszyny, czy tylko uczynią nasze życie łatwiejszym i bardziej komfortowym. Czy sztuczna inteligencja będzie dla nas kiedyś zagrożeniem? I jeśli robot ma własną świadomość, to czy ma także duszę? Takie rozważania podejmują tytuły filmów, które proponujemy w październikowej odsłonie. W tym miesiącu spotkacie się z dobrze znaną klasyką, ale i filmami najnowszymi, które dopiero niedawno odcisnęły ślad w historii kina. Czy będzie on trwały? Zdecydujcie sami (zanim roboty będą decydować o takich rzeczach za nas). Dzisiaj: „AI: Sztuczna Inteligencja” – w dyskursie na temat sztucznej inteligencji nie mogło przecież zabraknąć samego Stevena Spielberga. Akcja filmu toczy się w niedalekiej przyszłości. To historia małego chłopca-robota, który jak każdy człowiek, chciał kochać i być kochanym. Udział biorą Jude Law i znana wówczas dziecięca gwiazda Haley Joel Osment. Pamiętacie go jeszcze? Start, jak zwykle o 19.30, a wstęp – wolny! Gorąco zapraszamy.

A co słychać w krakowskich teatrach? Ten spektakl rozwieje chmury w najbardziej ponury październikowy dzień! Na scenie Teatru Bagatela zagości spektakl „Najdroższy”, w którym arcymistrz francuskiej komedii Francis Veber znów wplącze swojego ulubionego bohatera w kłopoty. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, który jednocześnie stracił żonę i pracę, nieoczekiwanie staje się właścicielem ogromnej fortuny. W prawdzie tylko na niby, lecz to nie przeszkadza inspektorowi podatkowemu wszcząć kontroli nieistniejących finansów Pignona, a byłej żonie i dawnym przyjaciołom – nagle zainteresować się jego losem… Błyskotliwe dialogi, nieoczekiwane spotkania, zaskakujące zwroty akcji, a przede wszystkim humor w najlepszym francuskim stylu. Początek o godz. 16.00 na Dużej Scenie, przy ul. Karmelickiej 6.

Doskonałe dzieło mistrza gatunku, Moliera, obśmiewającego w swoich komediach głupotę, zacofanie, obłudę i podłość, dającego zawsze świetny i kipiący żartem argument na rzecz postępu, pokaże dzisiaj Słowacki. „Chory z urojenia” porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksu życia, pychy i próżności człowieka. W dzisiejszym zagmatwanym świecie wszyscy jesteśmy „chorzy”, bo zbyt często jesteśmy samotni. Pampiglione mówi o tym w atmosferze głębokiego rozbawienia, w feerii Molierowskiego humoru, poprzez śmiech pełen mądrej refleksji, która pozostaje nawet po wygaszeniu świateł teatralnej rampy. W roli tytułowej jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, Andrzej Grabowski. W pięknym wnętrzu Teatru im. J. Słowackiego rozbawi Was francuski autor, w polskim wykonaniu z domieszką włoskiej pikanterii. Teatr im. Juliusza Słowackiego, Duża Scena, pl. św. Ducha 1, godz. 19.00.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dobrze więc byłoby wiedzieć, co się święci dzisiaj w Betlejem! Zapraszamy do księgarni podróżniczej Bonobo – na spotkanie, na którym Ewa Nowaczek opowie o swoim wolontariacie w obozie dla uchodźców AIDA w tym właśnie miasteczku palestyńskim, w Betlejem. Dowiecie się co nieco o życiu trzeciej generacji uchodźców, o tym, jakie szkody może wyrządzić gaz łzawiący, jak przemieszczać się po West Banku, co ma Banksy do Betlejem oraz o niezapomnianych przeżyciach na checkpointach. Będą zdjęcia, filmy i parę inspiracji. Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4, godz. 19.00.

Fanów muzyki zapraszamy na Meiselsa do Centrum Kultury Żydowskiej. O 18.00 wystąpi tam chór Chœur de Chambre des Deux-Sèvres z Francji. Zespół powstał w 1986 r. Skupia miłośników muzyki wokalnej, a jego repertuar sięga od piętnastowiecznych utworów do kompozycji współczesnych. Chór prowadzony jest przez profesjonalną dyrygentkę, która tym pełnym entuzjazmu i ciekawości amatorom śpiewu umożliwia rozwijanie pasji poprzez udział w warsztatach szkoleniowych, projektach twórczych oraz występach publicznych. Zespół dzisiaj zaprezentuje nowy repertuar, inspirowany motywami zarówno pieśni świeckich i popularnych tańców, jak i prostych melodii bez tekstu. Utwory te, tradycyjnie wykonywane przy akompaniamencie instrumentów, są w interpretacji chóru śpiewane a capella.

UWAGA KONKURS!

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na dzisiejszy występ chóru Chœur de Chambre des Deux-Sèvres! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy a cappella. Odpowiedź przysyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl dzisiaj, do godz. 15.00, w tytule maila wpisując MUZYKA. Zwycięzców o poinformujemy indywidualnie. Powodzenia!

Także na Kazimierzu, ale w odmiennym klimacie spędzicie wieczór w Alchemii. O 20.00 wystąpią Ondřej Smeykal i Dominik Muszyński. Smeykal to pochodzący z Czech wirtuoz gry na didgeridoo, zaś Dominik Muszyński to człowiek orkiestra – muzyk, menedżer, animator kultury etnicznej, piercer. Po raz pierwszy wystąpią wspólnie! Smeykal od ponad dwóch dekad i z coraz większą intensywnością rozwija i definiuje na nowo swoje unikatowe podejście do didgeridoo. Stosuje głównie niezwykle długie – nawet do 4 metrów długości, pozwala mu to uzyskać wyjątkowo głębokie tony i grać znacznie szerszy zakres dźwięków i podtekstów niż na standardowych didgeridoo. Każda kompozycja jest odmienna w stylu, począwszy od break-eatu i organic didgeridoo techno, aż po trance, ambient i wszystko pomiędzy. Dominik Muszyński: muzyk, menedżer, animator kultury etnicznej, piercer. Zajmuje się muzyką i promocją kultury etno. Gra na wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych, w szczególności na bębnach conga i djembe. Jest liderem zespołu Wadada, edukatorem w Szkole Perkusyjnej „Yamaha”; zapoczątkował na dużą skalę warsztaty wyjazdowe dla szerokiej grupy odbiorców – od placówek resocjalizacyjnych, po duże korporacje. Przeprowadza je na terenie całej Europy.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-24
Data aktualizacji: 2017-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź