Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pomoc bezdomnym

Ogrzewalnie, jadłodajnie i noclegownie - to tylko niektóre z inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by wspomóc bezdomnych z Krakowa w czasie zimy. O wszystkich formach pomocy dowiedzieli się radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

Fot. Magiczny Kraków

Szacuje się, że w Krakowie w ciągu roku przebywa ok. 2100 osób bezdomnych. W ciągu jednego dnia jest to około 1000 osób. Według sprawozdania MRPiPS w roku 2016 MOPS objął pomocą 1 449 osób bezdomnych. W okresie zimowym pomoc dla osób bezdomnych koncentruje się na zapewnieniu schronienia, odzieży, ciepłego posiłku oraz przeciwdziałaniu zamarznięciu i zaczadzeniu osób przebywających w przestrzeni publicznej.

Na terenie Krakowa, łącznie z okresem zimowym, funkcjonują 34 placówki zapewniające schronienie (w tym 14 z nich to schroniska, noclegownie, ogrzewalnie i placówki charytatywne podobnego typu, a 20 to mieszkania chronione wspierane lub treningowe). Łącznie placówki oferują 778 całorocznych miejsc noclegowych, w tym 140 miejsc w mieszkaniach. Ponadto prowadzone są kontrole w miejscach, gdzie bezdomni mogą przebywać. Zadanie to realizowane jest w okresie występowania niskich temperatur przez streetworkerów i pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy ze Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz Policją. Streetworkerzy MOPS prowadzą spis miejsc przebywania osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej, uzupełniają go systematycznie o informacje pozyskane np. od Policji i Straży Miejskiej lub przedstawicieli społeczności lokalnej. Spis miejsc przekazywany jest także do Straży Miejskiej. Straż Miejska monitoruje te miejsca codziennie w okresie zimowym. Natomiast wspólny monitoring miejsc pobytu osób bezdomnych przez funkcjonariuszy Straży i streetworkerów realizowany jest w godzinach południowych, wieczornych i nocnych przeciętnie dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy oraz jedno wyjście monitorujące tereny kolejowe we współpracy z Policją oraz Strażą Ochrony Kolei. Ilość planowanych wyjść monitorujących ulega zmianom w zależności od warunków atmosferycznych. Ponadto w ciągu dnia streetworkerzy prowadzą dzienny monitoring miejsc, nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi i informują o skutkach nocowania w przestrzeni publicznej oraz motywują ich do zmiany miejsca swojego pobytu.

Radni pytali, czy w razie nasilonych mrozów kontrolujący będą w stanie dotrzeć do wszystkich bezdomnych? Usłyszeli zapewnienie, że strażnicy i streetworkerzy docierają do wszystkich bezdomnych, jedynym problemem jest niechęć tych osób do pozostawienia miejsca, w którym przebywają i udania się do noclegowni, bądź ogrzewalni.

Pomoc jednostek miejskich dla osób bezdomnych jest bardzo duża. Na stałe MOPS współpracuje także z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz zakonami i zgromadzeniami, które działają na rzecz osób bezdomnych i ubogich. Wśród tych instytucji są m.in.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Zgromadzenie Braci Albertynów, Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Stowarzyszenie Dobroczynne Betlejem, Dzieło św. Ojca Pio, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Fundacja Po Pierwsze Człowiek, Stowarzyszenie Przyjaciół im. Św. Brata Alberta. Udzielając pomocy osobom bezdomnym, MOPS współpracuje również z: Policją, Strażą Miejską, Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

W Krakowie funkcjonuje kompleksowy system wsparcia osób bezdomnych. W jego ramach prowadzona jest działalność polegająca na zapewnianiu schronienia, ciepłego posiłku oraz udzielenia pomocy finansowej osobom bezdomnym. Osoby bezdomne mogą skorzystać także z usług w formie pracy socjalnej, usług asystenta osoby bezdomnej, aktywizacji zawodowej w ramach Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, a także w placówkach ze wsparcia psychologa, pedagoga, prawnika, terapeuty ds. uzależnień.

Osoby bezdomne przebywające w Krakowie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24, tel. 12 430 45 46 e-mail: db@mops.krakow.pl.

Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym. Mogą również zgłaszać takie informacje do Zespołu Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami pod nr telefonów: 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a Streetworkerzy oddzwonią.

Jednak najważniejszym jest, że niezależnie od tego, iż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej posiada możliwości zabezpieczenia schronienia osobom tego pozbawionym, to objęcie osoby bezdomnej tą formą pomocy uzależnione jest od wyrażenia przez nią zgody na udzielenie wsparcia. Pracownicy MOPS-u w ramach swoich kompetencji, nie mają możliwości podejmowania działań wbrew woli zainteresowanego.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-10-24
Data aktualizacji: 2017-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź