Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Niektórzy twierdzą, że czwartek to trudny dzień: z jednej strony dokucza zmęczenie tygodniem pracy, który wciąż nie dobrnął do końca, a z drugiej myśli krążą już niecierpliwie wokół zbliżającego się weekendu... Jak rozwiązać te rozterki? My niezmiennie polecamy balsam kulturalny! Zwłaszcza, że panorama październikowych wydarzeń jest naprawdę imponująca. Jest z czego wybierać.

Fot. materiały prasowe / Klub Kwadrat

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Do miana truizmu urosło twierdzenie, że Kraków to miasto festiwali... A jednak tak jest naprawdę! Dzisiaj mamy choćby kolejny dzień Festiwalu Conrada. Pełen program znajdziecie TUTAJ, tylko więc wspomnimy, że czwartkowy wieczór może należeć do Dana Browna. Tego autora nie trzeba go nikomu przedstawiać; jeden z najpoczytniejszych pisarzy amerykańskich jest w Krakowie i między innymi promuje swoją nową książkę, „Początek”.

Z Festiwalem Conrada związane jest Kino Pod Baranami, które przygotowało specjalne pasmo filmowe: siedem seansów powiązanych z festiwalowym programem. Nie są to zwyczajne pokazy – w klimat każdego z nich wprowadza wybrany festiwalowy gość. Fani twórczości Dana Browna o 21.30 zobaczą ekranizację bestsellerowej powieści, „Kod da Vinci” w reżyserii Rona Howarda. Tom Hanks wystąpił w roli światowej sławy historyka i znawcy symboli, który zostaje wplątany w morderstwo kustosza w muzeum Luwru. Z pomocą agentki policji granej przez Audrey Tautou próbuje rozwikłać zagadkę, szukając wskazówek w obrazach włoskiego mistrza, Leonarda da Vinci. Bohaterom depcze po piętach zawzięty inspektor paryskiej policji, w którego wcielił się Jean Reno.

W Krakowie festiwal ma też świat nowych mediów i technologii. Trwa 6. Patchlab Festival 2017, tym razem poświęcony sztuce danych oraz sztucznej inteligencji. Zbudowany wokół zasobów cyfrowych program festiwalu zaprezentuje możliwości ich twórczego wykorzystania, ale i zagrożenia, jakie niosą. Instalacje, warsztaty, spotkania i prezentacje z udziałem artystów mediów elektronicznych z Polski i zagranicy, odbywają się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz galerii Bunkier Sztuki. Zapraszamy nie tylko miłośników technologicznych gadżetów!

Wróćmy na chwilę do literatury. Poza faktem, że dzisiaj wystartowało kolejne wielkie wydarzenie: 21. Międzynarodowe Targi Książki, zapraszamy także na inne spotkania literackie i promocje książek. W Żydowskim Muzeum Galicja o gody. 18.30 rozpocznie się spotkanie z Anną Bikont. To będzie krakowska premiera jej książki „Sendlerowa. W ukryciu". Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz, a fragmenty książki przeczyta Anna Polony.

Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury na Rynku Głównym 27 organizuje o 18.00 spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim – pisarzem, popularyzatorem twórczości Czesława Miłosza i współtwórcą sejneńskiego „Pogranicza”. Okazją do rozmowy będzie wydana niedawno książka „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei" jego autorstwa. Gorąco polecamy!

Nie zapomnieliśmy też, że lubicie muzykę! Wybraliśmy więc parę miejsc wartych odwiedzenia dziś wieczorem. W klubie Kwadrat na Skarżyńskiego 1 o 20.00 wystąpi Austra. Podobno to przypadek, że premiera trzeciej płyty kanadyjskiej formacji Austra, zbiegła się z dniem oficjalnego zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ale tytuł albumu już dziełem przypadku na pewno nie jest. Na „Future Politics” odnajdujemy wyborny miks elektroniki i politycznych tekstów. Obdarzona specyficznym wokalem Katie Stelmanis (uczyła się klasycznego śpiewu operowego) piętnuje nie tylko coraz większą nietolerancję, ale też neoliberalny kapitalizm czy brak troski o środowisko naturalne. Przejmujący i mroczny jest zwłaszcza kończący album „43”, utwór poświęcony ofiarom masakry studentów w meksykańskiej Iguali w 2014 roku. Tylko, czy z takim elektropopowym podkładem można iść na barykady? Jako support przed kanadyjską gwiazdą wystąpi rezydująca w Nowym Jorku Kolumbijka Ela Minus.

Świeżo otwarty po remoncie klub Studio na Budryka 4 już jest pełne wibrującej energii! Dzisiaj o godz. 19.00 wystąpi Tede, czyli Jacek Graniecki – prawdopodobnie najbardziej znany polski raper, a przy okazji jeden z bardziej kontrowersyjnych przedstawicieli gatunku. Sławę zawdzięcza nie tylko projektom muzycznym, ale równie zręcznej działalności biznesowej i umiejętnemu kształtowaniu własnego wizerunku. Jeśli hermetyczne środowisko ulicznego hip-hopu za coś go nie lubiło, to na pewno nie za to, że nagrywał słabe piosenki. Chodzi o coś innego. Twórczość Tedego przerzuciła most między rapem undergroundowym a komercyjnym, wzorowanym na dokonaniach starszych kolegów zza Oceanu. Pieniądze nie parzyły go w ręce. Nie żenowały go także projekty, które wykraczały poza wąski horyzont niepisanego kodeksu „ulicy”. Nie będzie przesadą, jeśli się powie, że został wyklętym poetą betonowych podwórek. W pewnym momencie Tede poszedł w lans i medialną kreację – i był z tego zadowolony. Tede wystąpił m.in. w filmie „Francuski numer” oraz serialach „Kryminalni” i „Niania. Ma też doświadczenie dubbingowe – użyczył głosu do filmów „Zebra z klasą” oraz „Wojownicze żółwie Ninja”. W 2008 roku był jednym z jurorów w pierwszej edycji programu „Fabryka gwiazd”. Obecnie prowadzi program motoryzacyjny w TVN Turbo, jest również współwłaścicielem marki odzieżowej PLNY Textylia. Był wielokrotnie nominowany do Fryderyków, w 2010 roku otrzymał „Superjedynkę” na festiwalu w Opolu w kategorii hip-hop.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-26
Data aktualizacji: 2017-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź