Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Przed nami piękna perspektywa: nareszcie zza chmur wyjrzało słońce, a już jutro zacznie się długi weekend! Wyjdźcie koniecznie na zewnątrz, a po drodze przejrzyjcie też nasze kulturalne propozycje! Zobaczycie, że jesienne wtorkowe popołudnie można połączyć z rozrywką.

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Braki w hormonach szczęścia pomoże Wam uzupełnić niezawodna Bagatela. Na Dużej Scenie na Karmelickiej pokaże komedię Marca Camolettiego, „Pomoc domowa”. Sztuka jest kontynuacją brawurowego spektaklu „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone”. Nadia, główna bohaterka, podejmuje nową pracę pokojówki, która oznacza dla niej kolejne kłopoty. Jak każda służąca, wie wszystko o swoich chlebodawcach i nic nie umknie jej bystrej uwadze. Czy uda jej się uniknąć wplątania się po raz kolejny w damsko-męski galimatias? Nic na to nie wskazuje, ponieważ pracodawcy romansują na potęgę! Przy tym sama Nadia skrywa wiele tajemnic… Ciekawi Was, jak się to wszystko skończy? Przyjdźcie o 19.15!

Z kolei Pod Baranami zobaczycie poruszający film, który uderza w stereotypowy obraz męskości czarnoskórych utrwalony przez światowe i afrykańskie kino – „Inxeba. Zakazana ścieżka”. Ujawnia przebieg tajemniczego rytuału praktykowanego do dziś w plemieniu Khosa. Tradycyjna, męska inicjacja wciąż jest w RPA objęta kulturowym tabu (swego czasu przełamał je Nelson Mandela, opisując to doświadczenie w swojej autobiografii). Choć reżyser John Trengove, jako biały człowiek, nie przeżył go na własnej skórze, zadbał o autentyzm przedstawianych wydarzeń. Zaangażował wyłącznie mężczyzn, którzy sami przeszli rytuał w młodości – jedynym wyjątkiem jest Niza Jay Ncoyini – filmowy Kwanda, kwestionujący sens całego obrzędu. „Inxeba...” pozwala zobaczyć starcie plemiennej tradycji i osobistej wolności z najbliższej możliwej perspektywy. W niektórych rejonach RPA do dziś praktykuje się rytuał męskiej inicjacji, którego przebieg jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Jednym z jej strażników jest Xolani, który raz do roku wraca w rodzinne strony i jako mentor pomaga młodym uczestnikom obrzędu. Jego nowy podopieczny, Kwanda, na co dzień żyje w mieście i ma niewiele wspólnego z tradycjami swoich przodków. Pod presją ojca zgadza się wziąć udział w ceremonii. Szybko jednak odkrywa prawdziwe intencje Xolaniego i kwestionuje sens całego rytuału. Kino Pod Baranami, „Inxeba. Zakazana ścieżka”, godz. 19.35.

Zobacz zwiastun:

 

 

W Akademii Filmowej Barakah dzisiaj ostatni odcinek październikowy, czyli o czym śnią androidy? Od dekad naukowcy i twórcy science fiction zadają sobie pytanie, czy czas człowieka w końcu minie i zastąpią nas myślące maszyny, czy tylko uczynią nasze życie łatwiejszym i bardziej komfortowym. Czy sztuczna inteligencja będzie dla nas kiedyś zagrożeniem? I jeśli robot ma własną świadomość, to czy ma także duszę? W październiku spotkacie się z dobrze znaną klasyką, ale i filmami najnowszymi, które dopiero niedawno odcisnęły ślad w historii kina. Czy będzie on trwały? Zdecydujcie sami (zanim roboty będą decydować o takich rzeczach za nas). Dzisiaj „Ex Machina” – film, który swoje założenia fabularne wywodzi z koncepcji testu Turinga. Po wygraniu konkursu programista jednej z największych firm internetowych zostaje zaproszony do posiadłości swojego szefa. Na miejscu dowiaduje się, że jest częścią eksperymentu. Występują Domhnall Gleeson, Oscar Isaac i laureatka Oscara Alicia Vikander. Start, jak zwykle o 19.30, a wstęp – wolny! Gorąco zapraszamy.

A teraz trochę historii: 31 października przypada 500-lecie reformacji. Z tej okazji na Rynku Głównym w godz. 12.00–13.00 możecie wziąć udział w happeningu, podczas którego Marcin Luter przybije do drewnianych drzwi 95 tez! Organizatorem wydarzenia jest młodzież z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie. A w ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że przebrany za Lutra aktor był też jedną z atrakcji zakończonych w ostatnią niedzielę Międzynarodowych Targów Książki.

Dla miłośników klasyki mamy wieczór w operze! Punktualnie o 18.30 w Operze Krakowskiej usłyszycie „Normę” Vincenzo Belliniego. Inspiracją dla kompozytora była słynna sopranistka Giuditta Pasta, która królowała na scenach Paryża, Londynu i rodzinnej Italii w erze rozkwitu bel canto. Bellini wykorzystał niezwykłe możliwości wokalne włoskiej śpiewaczki i z myślą o niej stworzył rolę, którą ochrzczono „morderczynią sopranów”. Kariera Pasty dość szybko dobiegła końca, ale „Norma” weszła do żelaznego kanonu scen operowych na całym świecie. Teraz arcydzieło Belliniego zobaczycie w Krakowie. Historię galijskiej arcykapłanki, rozdartej między powinnością wobec religii, ojca i ojczyzny a miłością do rzymskiego prokonsula Polliona, między miłością do swych dzieci a żądzą zemsty zdradzonej kochanki, między uczuciem a obowiązkiem, wyreżyseruje Laco Adamik, podkreślając uniwersalny wymiar konfliktu. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Tomasz Tokarczyk, zaś z rolą Normy zmierzy się Katarzyna Oleś-Blacha.

Natomiast ciężkie brzmienia usłyszycie o 19.00 w ZetPeTe na Dolnych Młynów 10. Wieczorem z różnych stron otchłani zjadą King Dude, The Ruins of Beverast oraz Caronte. Pozycja obowiązkowa dla zaprawionych w muzycznych bojach!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-31
Data aktualizacji: 2017-10-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź