Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

W Krakowie nawet w listopadzie i nawet w połowie tygodnia kwitnie życie kulturalne. Można przebierać do woli w koncertach, spektaklach, filmach czy pokazach. Korzystajmy więc z okazji – w naszym środowym rozkładzie ich nie brakuje!

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek zajrzyjcie do Kina Pod Baranami na Lux Days – pokazy filmów nominowanych w tym roku do przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody filmowej Lux. Projekcjom filmowym, które odbywają się w całej Europie, towarzyszą transmisje dyskusji z udziałem twórców. O 19.30 zacznie się pokaz „120 uderzeń serca”. W filmie euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara – bo o wyścig z czasem tu chodzi: wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji swoje żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiej organizacji ACT.

Z kolei i wpływie czasu na wielkie namiętności i pasje życiowe opowiada sztuka „Kolacja z Gustavem Klimtem”, którą zobaczycie w Teatrze STU. Akcja dzieje się współcześnie w środowisku polskiej inteligencji w Austrii. Bohaterowie to ludzie zawieszeni miedzy tradycją kraju, z którego pochodzą, a kraju, w którym znaleźli się w wyniku emigracji. W Austrii odnoszą sukcesy zawodowe, żyją życiem „miejskiej bohemy”, jednak ich spokój mącą tajemnice sprzed lat. Co wyniknie ze spotkania po latach malarki Marii i bankowca z Brazylii, jaki sekret ich łączy? I co z tym wszystkim wspólnego ma Gustav Klimt? Spektakl wyreżyserował Krzysztof Jasiński, a w obsadzie zobaczycie m.in. Piotra Polka i Małgorzatę Foremniak. Zachęcamy! Rozpocznie się o godz. 19.00, Teatr STU, al. Krasińskiego 16.

Natomiast na deskach Starego Teatru jeden z najzdolniejszych reżyserów współczesnego teatru rosyjskiego – Konstantin Bogomołow, zaadaptował młodzieńczą, odnalezioną przypadkiem po śmierci Antoniego Czechowa „Sztukę bez tytułu”, nazwaną przez wydawców „Płatonow”. Choć rosyjski dramatopisarz napisał sztukę w wieku zaledwie 21 lat, potwierdza ona jego wytrawne pióro i wnikliwy zmysł obserwacji. To galeria pełnokrwistych, skomplikowanych wewnętrznie postaci na czele z obdarzonym charyzmą, cynicznym Michałem Płatonowem. Najważniejsze są tu jednak kobiety – zakochane, wręcz chore z miłości, bezwzględne, samotne i bezbronne. „Płatonow” to wciąż aktualny obraz namiętności, niespełnienia i desperackiego poszukiwania bliskiej osoby. Narodowy Stary Teatr, Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21, godz. 18.00.

Równie poruszające i ważne tematy poruszyć możecie na Brackiej 14 w De Revolutionibus Books & Cafe. Zaczyna się tam nowy cykl – Rozmowy o człowieku – spotkania z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęcone różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowane z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii. Dzisiejsze spotkanie poświęcone będzie sztuce umierania. Rozpocznie się o 18.00, wezmą w nim udział prof. dr hab. Jerzy Wordliczek, prof. dr hab. Jacek Dubiel, dr Jacek Prusak SJ, dr Teresa Weber, a poprowadzi prof. dr hab. Dominika Dudek.

Jeśli natomiast znajdziecie się na Kazimierzu, zahaczcie o Centrum Kultury Żydowskiej na Meiselsa 17. W trwającym cyklu rozmaitych wydarzeń „Bajit Chadasz – spotkania z kulturą żydowską. Dziedzictwo, pamięć, wspólnota obywatelska”, dzisiaj o 18.00 możecie wysłuchać wykładu dra Jerzego Sojki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, „500 lat reformacji (1517–2017). Luter i Żydzi”.

Po drodze możecie też zahaczyć o Paulińską – w ArtCafe Barakah o godz. 20.00 zacznie się folk session, pierwszy i jedyny w Krakowie otwarty i przyjazny jam session w klimatach etnofolkowych. Dźwięki z Polski przeplatają sie z bałkańskimi, ukraińskimi, muzyką wschodu, Afryki i innych kultur, których muzykę znacie i cenicie. Liczy się przede wszystkim folkowa szczerość i energia. Wstęp wolny!

W otwartym po remoncie klubie Studio, dzisiaj będzie występ Krzysztofa Zalewskiego. To druga część trasy promującej album „Złoto”. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak „Miłość, miłość”, „Polsko”, „Luka” czy „Jak dobrze” z gościnnym występem Natalii Przybysz. Usłyszycie nowe aranżacje starszych piosenek, także te dawno niegrane, będzie również parę niespodzianek, nie tylko muzycznych. Polecamy! Godz. 20.00, ul. Budryka 4.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-08
Data aktualizacji: 2017-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź