Komunikat archiwalny

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

Weekendowy zawrót głowy! Tak można określić kumulację ciekawych wydarzeń kulturalnych w Krakowie w końcówce tego tygodnia. Czeka nas nie tylko rocznica odzyskania niepodległości, ale także święto polskiego kina, pokazy przedpremierowe najgorętszych nowości filmowych oraz koncerty T.Love i Kasi Kowalskiej. Nie zabraknie też czegoś dla fanów Wyspiańskiego i Conrada. Szczegóły w naszym rozkładzie jazdy na ten weekend!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Fot. materiały prasowe

Zaczynamy od Teatru Starego i piątkowego spektaklu „Do Damaszku”. To inscenizacja, której podstawę stanowi mistyczny dramat Strindberga. Obejrzymy sztukę o współczesnych poszukiwaniach absolutu, która uwodzi stroną wizualno-dźwiękową. Jednak towarzysząc Idolowi w jego wędrówce, tak, jak on czujemy się zagubieni. W świecie, w którym śmierć nie ma wymiaru doświadczenia egzystencjalnego, a zdrada czy moralność są tematem tabloidów, cel wędrówki przestaje być oczywisty. W obsadzie m.in. Dorota Segda i Katarzyna Krzanowska. Spektakl zobaczyć można dzisiaj o godz. 19.15!

Kolejnym spektaklem, który Wam polecamy w ten weekend jest monodram Teatru KTO pt. „Kredyt zaufania”. Tym razem zobaczymy go w ciekawej przestrzeni klubu Zet Pe Te w Tytano. W „Kredycie zaufanie" Iza Kała wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim skrywane pod powierzchnią powagi ogromne źródła śmiechu. W ciągu godzinnego kursu prowadząca Trenerka pomoże pozbyć się lęków, uwolni emocje i wesprze w rozdmuchaniu nadziei. Wystarczy dać jej tylko… kredyt zaufania! Bądźcie na to gotowi w niedzielę o godz. 18.00!

Niezwykle ciekawy weekend zapowiada się w Nowohuckim Centrum Kultury! Już dzisiaj o godz. 19.00 na scenie NCK wystąpi Dorota Miśkiewicz. Artystka koncertem PIANO.PL składa hołd polskiej pianistyce. Włodzimierz Nahorny, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski to wspaniali pianiści trzech różnych pokoleń, którym na scenie towarzyszyć będzie Atom String Quartet. Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki. W połączeniu z cudnym głosem Doroty Miśkiewicz będzie to niezapomniany wieczór! Z kolei w niedzielę o godz. 19.00 w NCK wystąpi Anna Jurksztowicz, uwielbiana za krystalicznie czysty głos i ujmujące wykonanie utworów wybitnych kompozytorów. Usłyszymy takie przeboje, jak „Diamentowy kolczyk” oraz piosenki do ulubionych filmów i seriali: „Kingsajz”, „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Więzy krwi” czy „Ranczo. Nie braknie także utworów z najnowszej płyty artystki. Na deser po takim weekendzie, w poniedziałek zagra Wojtek Mazolewski! Artysta wraca z nowym projektem. Tym razem do współpracy zaprosił wspaniałych gości, łącząc pokolenia i śmiało mieszając gatunki muzyczne. Usłyszymy z nim na scenie Wojciecha Waglewskiego, Johna Portera czy Misię Furtak. w poniedziałek też będzie się działo – od godz. 19.00.

Filmowo również będzie to obfity weekend! Już dzisiaj rozpocznie się Tydzień Kina Niemieckiego w Arsie. Przegląd otworzy pokazany premierowo w Konkursie Głównym Festiwalu Berlinale film Volkera Schlöndorffa „Powrót do Montauk”. Tym razem autor wybitnego „Blaszanego bębenka” stawia na sprawdzoną mieszankę: dramat z kroplą romantycznej domieszki na tle, jak zawsze magicznego Nowego Jorku. To tam spotkają się niegdysiejsi kochankowie Max i Rebecca. Czy warto porzucić obecne życie, by ożywić to, co zostawili za sobą siedemnaście lat temu? Poza tym w repertuarze znalazły się m.in. komedia „Kamiński i ja” i dokument „Rewolucja dźwięku”. Przegląd potrwa do 16 listopada.

W sobotę świętujemy Dzień Niepodległości. Z tej okazji już po raz kolejny kina Agrafka i Kika organizują Dzień Filmu Polskiego. W tym dniu zobaczymy tam tylko najnowsze dzieła polskiej produkcji, również przedpremierowo. W repertuarze m.in. film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego z Jakubem Gierszałem w roli głównej, czyli świetna biografia niezwykłego sportowca, Jerzego Górskiego. Na ekranie również dobrze przyjęte nowości, czyli ręcznie malowana animacja „Twój Vincent”, polski film science-fiction „Człowiek z magicznym pudełkiem”, czy wystawiony do wyścigu po Oscary „Pokot”. Będzie też okazja do obejrzenia dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Niepodległość polecamy świętować w kinie!

W listopadzie powraca hasło „Wyspiański wyzwala”, a wraz z nim pytanie, czy dorośliśmy do wyzwań, jakie stawia przed nami twórca „Wesela”. W ciągu dwóch dni powstanie mapa wydarzeń tak różnych, jak różne były pasje i oblicza Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę o godz. 12.00 czeka nas familijna gra miejska na temat pisarza, a o godz. 19.00 (oraz w niedzielę o godz. 17.00) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zobaczymy spektakl na podstawie sztuki Wyspiańskiego, „Bolesław Śmiały”. Bo czy aby na pewno biskup Stanisław tak bardzo różnił się od króla Bolesława Szczodrego, zwanego również Śmiałym? Czy nie jest tak, że obaj byli biznesmenami walczącymi o wpływy, broniącymi swojego interesu? Odpowiedzi na te pytania być może znajdziecie właśnie w MOS-ie w ten weekend.

W niedzielę w Fortach Kleparz będzie głośno – koncert zagra tam T.Love! Ikona polskiego rock&rolla i jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapel świętować będzie wraz z krakowską publicznością swoje 35-lecie. Nie zabraknie największych przebojów zespołu, jak również utworów z najnowszej płyty „T.Love”, która swoją premierę miała w listopadzie ubiegłego roku. 35 lat na scenie, 11 albumów studyjnych, spośród których większość zyskało status złotych płyt, niezliczona ilość przebojów, bez których trudno wyobrazić sobie historię polskiego rock'n'rolla, a wreszcie bezkonkurencyjna energia sceniczna i rzesze wiernych fanów – to właśnie Muniek Staszczyk i jego ekipa w telegraficznym skrócie. Bądźcie zatem w Fortach o godz. 19.00!

Znane przeboje możecie też zaśpiewać w sobotę w Kinie Kijów. Zagra tam w końcu jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek – Kasia Kowalska! Przeboje artystki usłyszymy w wyjątkowej, akustycznej odsłonie. A tych utworów do nucenia będzie sporo: „Prowadź mnie”, „A to co mam”, „Wyznanie”, „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew”, „Spowiedź”, „Antidotum”, „To, co dobre”, „Być tak blisko”, „Co może przynieść nowy dzień”. Kasia jest obecna na scenie muzycznej już 23 lata. Choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostały niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięk, miłość do muzyki i pasja, z jaką je wykonuje. Początek koncertu o godz. 19.00.

Z okazji Roku Josepha Conrada Kino pod Baranami zaprasza na pokazy produkcji filmowych inspirowanych życiem i twórczością tego niezwykłego pisarza. Od piątku przez tydzień zobaczymy kilka wspaniałych filmów, m.in. film „Szaleństwo Almayera”, autorstwa cenionej, belgijskiej reżyserki Chantal Akerman. To nominowana do czterech belgijskich nagród filmowych adaptacja debiutanckiej powieści Conrada pod tym samym tytułem. W programie znalazły się również dwie adaptacje „Jądra ciemności” – najsłynniejszego dzieła pisarza. Film Nicolasa Roega pod tym samym tytułem to historia kapitana Marlowa, który rusza w głąb afrykańskiej dżungli w poszukiwaniu niejakiego Kurtza, szefa stacji handlowej, który najwyraźniej postradał zmysły. W głównych bohaterów opowieści wcielili się znakomici aktorzy: Tim Roth oraz John Malkovich. Opowiadanie Conrada zainspirowało również Francisa Forda Coppolę, twórcę prezentowanego podczas przeglądu kultowego filmu „Czas apokalipsy”. A dokładny harmonogram seansów znajdziecie na stronie Kina pod Baranami.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA