Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

W poniedziałkowy, listopadowy poranek szczególnie często zmagamy się z (prawie) szekspirowskim pytaniem „wstać, czy nie wstać – oto jest pytanie”. Myśmy zdecydowali się wstać – bo jest do czego! Mamy bowiem kilka propozycji na dobry początek tygodnia. Oto, co wybraliśmy.

Fot. materiały prasowe / TVP3 Kraków

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W każdy drugi poniedziałek miesiąca TVP3 Kraków w studiu na Krzemionkach wystawia spektakl teatralny na żywo, czyli Teatr w Telewizji. W studiu telewizyjnym wystawiane są kameralne, warte nagłośnienia spektakle. Dzisiaj o 19.00 zobaczycie „Serenadę” Sławomira Mrożka. Przedstawienie w wykonaniu Teatru Prima Aprilis z autorskimi lalkami, podkreślającymi groteskową wymowę sztuki. W spektaklu pojawiają się charakterystyczne dla Mrożka postaci zwierząt, odznaczające się ludzkimi cechami. Krótki, lekki spektakl z dużą dozą humoru, dający jednocześnie wiele do myślenia. Polecamy na początek kulturalnego tygodnia!

Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Conrada – mija bowiem 160 lat od urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego, znanego w świecie jako Joseph Conrad. Z tej okazji Kino Pod Baranami i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na pokazy produkcji filmowych inspirowanych życiem i twórczością pisarza. Filmy możecie oglądać jeszcze do najbliższego czwartku, 16 listopada w Kinie Pod Baranami. Pełen program pokazów możecie zobaczyć na stronie kina. Na dzisiejszy wieczór organizatorzy przygotowali „Szaleństwo Almayera”, autorstwa cenionej belgijskiej reżyserki Chantal Akerman. To nominowana do czterech belgijskich nagród filmowych adaptacja debiutanckiej powieści Conrada pod tym samym tytułem. Opowiada o żyjącym w Malezji holenderskim kupcu, który wbrew uprzedzeniom rasowym panującym wśród kolonizatorów, próbuje zapewnić swojej ciemnoskórej córce dobrobyt. Film prezentowany będzie z polskimi i angielskimi napisami. Początek o godz. 20.30, Rynek Główny 27.

Nowohuckie kino Sfinks z kolei zaprasza na film prezentowany w ramach cyklu „Slimple Life – dokument w Sfinksie”„Gleason”. To poruszająca dokumentalna opowieść o Stevie Gleasonie, którego zmagania z nieuleczalną chorobą mogą być inspiracją nie tylko innych chorych. W wieku 34 lat Steve Gleason – była gwiazda amerykańskiej ligi NFL – dowiedział się, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne – postępującą i śmiertelną chorobę neurologiczną. Krótko po diagnozie okazało się, że jego żona Michel spodziewa się dziecka. Zdeterminowany, by przeżyć swoje ostatnie lata życia jak najpełniej, Gleason wyrusza w podróż na Alaskę, tworzy fundację, by pomóc innym chorym, naprawia relację z ojcem oraz nagrywa wideo dziennik dla swojego nienarodzonego syna. Inspirujący dokument pełen humoru i odwagi, pokazuje człowieka, który toczy nieustanną walkę z bolesną chorobą i przeciwnościami losu, aby zachować godność. Pokaz rozpocznie się o 19.00, kino Sfinks, os. Górali 5.

Również w Nowej Hucie, na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, o godz. 19.00, wystąpi Wojtek Mazolewski. Artysta wraca z nowym muzycznym projektem –„Chaos pełen idei”. Tym razem do współpracy zaprosił wspaniałych gości, łącząc pokolenia i śmiało mieszając gatunki muzyczne. To będzie koncert pełen mocnych emocji, poezji, szaleństwa i melodii, które na długo zapadają w pamięć. Prezentowany jest w ramach Open Eyes Festival. Wśród wykonawców same sławy: Wojtek Mazolewski, John Porter, Wojciech Waglewski, Misia Furtak, Piotr Zioła, Vienio oraz muzycy kwintetu Wojtka Mazolewskiego: Joanna Duda, Marek Pospieszalski Oskar Tӧrӧk, Qba Janicki. Nie przegapcie!

Wróćmy teraz do centrum: Pracownia Pod Baranami na Rynku Głównym 27 zaprasza na cotygodniowe spotkania obieżyświatów, włóczykijów, trampów i zwyczajnych turystów. Od 19.00 w Piwnicy pod Baranami macie zagwarantowane relacje z podróży w najdalsze zakątki świata, dyskusje, reportaże, slajdowiska i filmy. W dzisiejszym programie: relacja Ewy Medyńskiej i Michaliny Skarżyńskiej z Karaibów: „Miesiąc w klapkach i z rumem w ręku, czyli za co pokochałyśmy Karaiby”. Czy Kuba to faktycznie ostatni skansen komunizmu? Czy w Kingston naprawdę nie powinno się wychodzić po zmroku? Czy znajdziemy Bahamczyków w Nassau? I w końcu jak to było, kiedy dopadła nas Irma? Słońce, plaża, drinki z palemką i… całkowicie odmienna kultura. A pomiędzy tym wszystkim dwie studentki z Polski, które o Karaibach marzyły od dawna i w końcu postanowiły to marzenie spełnić. I to nie byle jak, bo odwiedzając aż trzy wyspy. To będzie opowieść o miesięcznej podróży przez Kubę, Jamajkę i Bahamy, o tym, jak zorganizować wyjazd na własną rękę, jak tam przeżyć jako „Whitey”. Ewa Medyńska i Michalina Skarżyńska, przyjaciółki od 9 lat, obecnie rozdzielone między Krakowem a Warszawą, najlepiej czują się... w podróży!

Opowieści o dalekich krajach, ale z nieco innej perspektywy, możecie się także spodziewać w księgarni Bonobo. Działa tam bowiem jedna z kilku nieformalnych grup czytelniczych, które spotykają się w pięciu krakowskich księgarniach i w Krakowskim Forum Kultury. Każde z tych miejsc organizuje spotkania poświęcone konkretnemu działowi literatury, czyli literaturze dziecięcej, reportażom, klasyce, poezji, biografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami. W księgarni Bonobo króluje reportaż, a spotkania prowadzi Szymon Kloska. Dzisiaj o godz. 19.00: Urszula Jabłońska, „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-13
Data aktualizacji: 2017-11-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź