Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

W środku tygodnia mamy dla Was propozycję powrotu do magicznej krainy dzieciństwa. Wszyscy przecież byliśmy kiedyś dziećmi, a tylko nieliczni z nas o tym pamiętają... Taką podróż możecie dzisiaj odbyć za sprawą malowanego piaskiem przedstawienia o Małym Księciu. To jednak nie wszystko – więcej propozycji na ciekawe spędzenie środy znajdziecie w naszym rozkładzie jazdy, sprawdźcie!

Fot. materiały prasowe / Absynt

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wspomnianą wyżej historię Małego Księcia, w widowisku w wykonaniu teatru Tatiany Galitsyny, zobaczycie o godz. 18.30 w Filharmonii Krakowskiej. Tetiana Galitsyna, gwiazda programu telewizyjnego „Mam talent”, opowie słynną opowieść Antoine’a Exupery’ego piaskiem, światłem i na wodzie. To będzie zapierające dech w piersiach, 70-minutowe widowisko. Tetiana Galitsyna, wraz z gwiazdą „Mam talent” Vlodyrem, najszybszym malarzem na świecie, przygotowywała unikatowe widowisko – historię Małego Księcia malowaną na żywo piaskiem. To sztuka połączona z animacją światłem i wodą, z elementami spektaklu teatralnego i technik szybkiego malowania (speed painting). Dopełnieniem niezapomnianego ponadgodzinnego show będzie przepiękna oprawa muzyczna. „Mały Książę” to kultowa, pełna poezji i mądrych refleksji opowieść o przyjaźni, miłości i życiu. Przetłumaczona na 160 języków historia chłopca, który swobodnie przekracza granice między światem realnym a sferą niezwykłości. Przyjdźcie koniecznie!

Na godz. 19.00 Kino Pod Baranami zaprasza z okazji Dni Austrii na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu „Happy end” – najnowszego dzieła Michaela Haneke. Legenda austriackiego kina, Michael Haneke przedstawia opowieść o bogatej rodzinie mieszkającej we francuskim Calais. Akcja filmu trwa zaledwie kilka dni, podczas których na jaw wychodzą długo skrywane sekrety, stawiające bohaterów w obliczu katastrofy. Obraz jest mroczną satyrą na życie europejskiej burżuazji i przenikliwym komentarzem na temat przyszłości Zachodu. W rolach głównych wystąpiła jedna z ulubionych aktorek Hanekego, Isabelle Huppert oraz Jean-Louis Trintignant. To ich czwarty wspólny film oraz drugie, po obsypanej nagrodami „Miłości”, spotkanie pod okiem austriackiego mistrza. Z jednej strony to przegląd ikonicznych motywów pojawiających się w kinie Austriaka (międzypokoleniowy konflikt, straszni mieszczanie, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, której ofiary zjawiają się w najmniej spodziewanym momencie, starość, władza technologii), a z drugiej brutalna diagnoza stawiana Europie. Co w takim razie oznacza tu happy end?

Zapraszamy też do Absyntu na kolejny w cyklu pokazów filmowych z muzyką na żywo. Zobaczycie tam perełki kina niemego, wyświetlane w towarzystwie autorskich kompozycji wykonywanych live. Podczas najbliższej projekcji wystąpi dla Was gitarzysta i autor muzyki instrumentalnej, Kuba Duda. Tym razem obejrzycie czechosłowacki melodramat Gustava Machatý’ego, „Erotikon” z 1929 roku. Film zasłynął mistrzowskim portretowaniem stanów wewnętrznych bohaterów: uczuć, namiętności i tłumionych emocji, ale przede wszystkim – niespotykaną wcześniej w kinie zmysłową atmosferą. Opowiada o losach pięknej Andrei – córki prowincjonalnego dróżnika, która zostaje uwiedziona, a następnie porzucona przez wytwornego światowca, ucieka do miasta, gdzie wychodzi za mąż, ale kiedy wszystko zdaje się dobrze układać, na jej drodze znów staje przystojny uwodziciel... W rolach głównych wystąpiły międzynarodowe gwiazdy kina niemego: Ita Rina oraz Olaf Fjord. Ilustrację muzyczną do „Erotikonu” stworzył i wykona na żywo Kuba Duda – gitarzysta i autor muzyki instrumentalnej. Jego styl gry przywodzi na myśl mistrzów gitarowej muzyki improwizowanej, takich jak Marc Ribot, Aram Bajakian czy Raphael Rogiński. Solowymi występami otwierał krakowskie koncerty holenderskiego wirtuoza lutni oraz kompozytora muzyki do filmów Jima Jarmuscha, Jozefa van Wissema. Poza występami solowymi gra w zespole Patrick The Pan, współpracował z zespołami Vladimirska, The Silver Owls, Teddy Jr. and The Undertakers oraz Limboski. Projekcję poprzedzi krótka prelekcja. Początek o godz. 20.00, Absynt, ul. Miodowa 28.

W podobne klimaty wejdziecie na Paulińskiej w ArtCafe Barakah. Odbędzie się tam kolejny Fonomatograf, czyli impreza muzyczno-filmowa. To sięgnięcie do filmowych archiwów, aby wydobyć zapomniane skarby kina. Podczas Fonomatografów stare nieme filmy opatrzone zostaną muzyką na żywo. Ale nie tylko stare, również i perły kina SF i przygody z filmami klasy Z z lat 50. i 60., które w połączeniu z trip-hopowo-rockowym klimatem, dadzą zdumiewająco psychodeliczne efekty. Start o 20.00, wstęp wolny!

Nietypowy, kameralny spektakl „Teresica – una pasión” zobaczycie w Operze Krakowskiej. Przedstawienie opiera się na łączących elementy chrześcijańskie, żydowskie i mauretańskie pieśniach hiszpańskiego renesansu, po raz pierwszy zaprezentowane w formie sztuki teatralnej. Z okazji swych urodzin donna Anna wyprosiła u małżonka pozwolenie na inscenizację sztuki. Hrabia zgodził się niechętnie, jakby przeczuwając, że wystawienie teatralnej opowieści skończy się ujawnieniem sekretów żony. Pieśni hiszpańskie opracował i zaaranżował kompozytor i instrumentalista Mikołaj Blajda, a wyreżyserował pomysłodawca przedstawienia – Fred Apke, często działający na polskich scenach niemiecki reżyser, dramaturg i aktor. Obok solistów Opery Krakowskiej na scenie zobaczycie też aktorów Martę Klubowicz i Jana Monczkę, wcielających się w hrabiowską parę. Polecamy, godz. 18.30 Opera Krakowska, ul. Lubicz 48.

Zaś dla fanów brzmień innych, niż klasyczne, proponujemy wypad do Kwadratu na Skarżyńskiego.  O godz. 20.00 wystąpi tam Tricky. Od trzech lat mieszka w Berlinie i przeprowadzka wyraźnie mu służy: nabrał dystansu do życia, co wyraźnie słychać w jego ostatnim albumie, z którym przyjechał. Tricky to jeden z pionierów trip-hopu, współzałożyciel Massive Attack. Odnalazł na obczyźnie spokój i twórczą wenę, powracając z dziełem dojrzalszym, zaskakującym tonem wewnętrznej harmonii i pogodzenia z losem. Na płycie jest wielu gości. Po latach przerwy ponownie słyszymy wspaniałe głosy Martiny Topley-Bird i Franceski Belmonte. Z kolei wizyta artysty w Moskwie zaowocowała nagraniem czterech utworów z rosyjskimi producentami i raperami. Starego, dobrego Tricky’ego w jego smolistym, cierpkim wcieleniu zobaczycie więc dzisiaj, nie przegapcie tej okazji!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-22
Data aktualizacji: 2017-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź