Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Nie da się ukryć, że w kalendarzu listopad nie cieszy dobrą sławą, na szczęście to już ostatni tydzień tego posępnego miesiąca, już za chwilę nadejdą święta. A tymczasem na poprawę nastroju mamy dla Was kulturalne propozycje na poniedziałek – dzieje się w Krakowie naprawdę sporo!

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy do nietypowego teatru: na barce C.C. Stefan Batory przy bulwarze Czerwieńskim. Zobaczycie tam „Viagrę i chryzantemy”, czyli burzliwe i namiętne relacje zaskakującej pary. On – nieokrzesany kamieniarz, Ona – dystyngowana wdowa. Błąd ortograficzny wykuty w marmurze staje się fatalnym początkiem ognistej znajomości nauczycielki śpiewu – niespełnionej primadonny, z pragmatycznym, zadowolonym z siebie rzemieślnikiem. Ona zobaczyła błąd, on „nawet zaliczki nie zobaczył”. Do czego doprowadzi jego absolutny brak słuchu i ogłady w konfrontacji z jej słuchem absolutnym i nieskazitelnymi manierami? Czy leki na potencję przyniosą spodziewany efekt? Co wyniknie z lekcji śpiewu, które On postanawia wziąć u niej w ramach zapłaty za wykonaną pracę? Mówi się, że od miłości do nienawiści jest bardzo blisko, czy może być odwrotnie? Przekonajcie się sami – początek o godz. 19.00.

Z kolei w Klubie Aktora SPATiF, na Rynku Głównym, o 19.00 z monodramem „Kamień na kamieniu” wystąpi Andrzej Róg. Dzięki wspaniałej literaturze, śmiech widowni zmiesza się z głęboką refleksją. W teatralnej adaptacji powieści Myśliwskiego, Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz młodych ludzi żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami autora: „literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...” Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Polecamy!

W Filharmonii Krakowskiej natomiast możecie wspomóc bezdomne zwierzaki. O 17.30 rozpocznie się koncert charytatywny, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Krakowa, czyli „Granie na szczekanie”. Dochód z koncertu i tradycyjnej licytacji przeznaczony zostanie na zakup sprzętu do ultrasonografii w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Wystąpią: Krystyna Podleska, Anna Polony, Maria Szwajgier-Kułakowska & Motyczyński Piano Duo, Mariusz Pędziałek i Renata Żełobowska-Orzechowska, Michał Kwiatkowski, Antek Smykiewicz, Adam Dobierajski, Janusz Szydłowski, Magda Hanausek i Maciej Machl, Piotr Wojnarowski, Nadia Socha. Koncert i aukcję poprowadzą Magda Hejda i Łukasz Lech.

Muzycznie polecamy także klub Betel na pl. Szczepańskim. Po raz pierwszy w Krakowie zagra najmłodsza z Alamed: Alameda Duo. Początek o 20.00. Po nagraniach w kwintecie oraz w trio, Jakub Ziołek i Mikołaj Zieliński postanowili skomponować materiał w duecie. Tym razem ich głównym punktem odniesienia nie był krautrock, psychodeliczny rock czy metal, ale muzyka starożytnej Grecji, z jej specyficznymi podziałami rytmicznymi i myśleniem o melodii. Drugą inspiracją był amerykański prymitywizm, czyli muzyka grających folk i blues outsiderów pokroju Johna Faheya czy Robbiego Basho. Wpływy te widać w doborze instrumentarium – muzycy chętnie sięgają po 12-strunową gitarę akustyczną czy tradycyjne greckie buzuki. Na przełomie sierpnia i września ukazała się debiutancka płyta Alameda Duo „The Luminous Guitar Craft of Alameda Duo”. To muzyka harmonijnie łącząca tradycję grecką, amerykańską i tę najnowszą – pochodzącą z muzycznego bydgoskiego tygla. Delikatna i zmysłowa, choć pogrążona w zamyśleniu.

Do Krakowa powraca również, i to właśnie dziś, jedna z najbardziej szalonych kapel ostatnich lat. W klubie Studio przy Budryka o godz. 19.30 zagra Gogol Bordello! Wśród muzyków tego nowojorskiego zespołu prym wiodą imigranci – w dużej mierze z Europy Wschodniej. Na czele etnicznej mieszanki stoi Eugene Hütz, który wraz z rodziną wyemigrował z Ukrainy po awarii reaktora w Czarnobylu. Jaka więc może być ich muzyka? Oczywiście wybuchowa! Ale Gogol Bordello to nie tylko „Gypsy punk band”, uprawiający muzyczną zgrywę. Na najnowszym, siódmym albumie „Seekers and Finders” ujrzycie dojrzalsze oblicze zespołu. W tekstach zahaczają nawet o transcendencję, zaś w nagraniu tytułowej piosenki gościnnie wzięła udział „poważna” songwriterka Regina Spektor. – Nie wszystko w sztuce jest ironią, nie można na nią patrzeć tylko z szyderstwem. Choć bawimy się tradycją i gatunkami, to prawdziwy sens naszej muzyki skrywa się głębiej – kilka lat temu przekonywał w wywiadzie dla „New York Timesa” lider zespołu. W roli supportu zaprezentuje się nie mniej żywiołowa formacja: popularny w Polsce brass band Lucky Chops z Nowego Jorku.

– Mądrej głowie dość dwie słowie – mówi polskie powiedzenie. Jakie to dwa słowa wystarczą za wszystkie inne? – profesor Bralczyk! Dzisiaj macie niecodzienną okazję go spotkać o 19.00 w Kawiarni Literackiej, na Krakowskiej 41. Po bestsellerowych „500 zdaniach”, przyszedł bowiem czas na „1000 słów”, a więc opus magnum najpopularniejszego językowego autorytetu Polaków. W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawił najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropił zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów – wydawałoby się skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia. Redaktorem książki jest Michał Ogórek, dzięki niemu jest ona czymś więcej, niż zbiorem felietonów. „Bralczykowe” opowieści o słowach w wersji Ogórka układają się w opowieść nie tylko o metamorfozach polszczyzny, ale również o przemianach naszej obyczajowości, kultury, polityki. Książka na każdą półkę!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-26
Data aktualizacji: 2017-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź