Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie o zanieczyszczeniu polami elektromagnetycznymi

W poniedziałek, 27 listopada w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się „II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi. Ochrona Dzieci”.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

- Kraków jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło walkę ze smogiem. Jednak poza zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi w naszym otoczeniu istnieje również problem oddziaływania fal elektromagnetycznych. Z jednej strony chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do łączności, z drugiej musimy dbać o zdrowie i sprawdzać, czy fale nie wpływają negatywnie na życie ludzi – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas otwarcia Forum.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno goście zagraniczni jak i z Polski. Wśród prelegentów z Francji byli m.in. prof. Olivier Cachard, Honorowy Dziekan Wydziału Prawa Université de Lorraine i specjalista w zakresie prawa telekomunikacyjnego, który przedstawił „Aspekty prawne ochrony mieszkańców przed zanieczyszczeniem polami elektromagnetycznymi ze stacji bazowych telefonii komórkowej – na przykładzie Francji” oraz prof. Dominique Belpomme z paryskiej uczelni medycznej Uniwersytetu René Descartes, który od wielu lat  prowadzi badania naukowe dot. wpływu PEM na zdrowie, w tym na dzieci i dorosłych z nadwrażliwością elektromagnetyczną.

OTO FOTOGALERIA MIASTA KRAKOWA

konferencja

Ze strony polskiej referat pt. „Korzystanie z telefonów komórkowych, a ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie  głowy” wygłosiła prof. Alicja Bortkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera z Łodzi. Prof. Janusz Mikuła z Politechniki Krakowskiej oraz dr inż. Jacek Stępień z AGH zaprezentowali  „Propozycje założeń i kierunków działań związanych z ochroną przed PEM dla Miasta Krakowa”. „Wyniki pomiarów PEM z wykorzystaniem osobistych dozymetrów w Krakowie” przedstawiła dr Barbara Gałdzińska-Calik z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa realizującego zadania miasta w tym zakresie. Na zakończenie konferencji, podsumowanie i kierunki działań projektu „Bądźmy EkoCyfrowi” zaprezentowała Marta Patena, Radna Miasta Krakowa, która dodatkowo na koniec forum rozdała nagrody laureatom konkursu „Wyślij pocztówkę zamiast smsa”.

- Nauczyliśmy się segregować śmieci, oszczędzać wodę, szanować zieleń. Teraz czas na ochronę środowiska przed najnowszym zagrożeniem – falami elektromagnetycznymi. Musimy wyłączać sprzęty, których nie używamy, przede wszystkim w nocy, w czasie snu – tak, by zmniejszyć oddziaływanie pola elektromagnetycznego na nasze życie – zaznaczyła Marta Patena.

Warto dodać, że to już kolejny rok, kiedy działaniom Krakowa w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem polami elektromagnetycznymi towarzyszą grafiki Pawła Kuczyńskiego. Wystawę jego najciekawszych prac można obejrzeć obok Pawilonu Wyspiańskiego do końca listopada.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-27
Data aktualizacji: 2017-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź