Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa

Ten weekend jest okazją do poznania kolejnych tajemnic i postaci związanych z Krakowem w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, organizowanej przez Koło Grodzkie PTTK w Krakowie. Na głodnych wiedzy czekają aż trzy trasy.

Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie / cyfrowe.mnw.art.pl / domena publiczna

Sobota, 9 grudnia – odznaka brązowa: Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – zbiórka o godz. 9.00 w holu hotelu Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16

Stanisław Wyspiański był gwiazdą na firmamencie polskiej kultury. Dziecko Krakowa, niskiego wzrostu, wątły, chorowity. Z pozoru spokojny i opanowany, wewnątrz nieznający granic swojej fantazji. Miał przyjaciół – kilku wiernych, szczerych, oddanych ludzi. Miał wielbicieli – gromady adoratorów, nie zawsze rozumiejących jego sztukę i nie zawsze szczerych.

Żył na przełomie XIX i XX w., głównie w Krakowie. Przez pół życia męczyła go nieuleczalna choroba, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci w roku 1907. Miał wtedy 38 lat. Był malarzem, reformatorem grafiki książkowej, twórcą sztuki stosowanej w Polsce, poetą, dramatopisarzem i reformatorem teatru.

Stanisław Wyspiański kochał Kraków, o którym pisał w „Wyzwoleniu”, że dzisiaj już nikogo prawie nie obchodzi – „Musimy coś zrobić, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo”. A oto miejsca w Krakowie z Wyspiańskim związane: dom urodzin na Krupniczej, Dom Długosza na ul. Kanoniczej (u stóp Wawelu, gdzie ojciec Wyspiańskiego miał pracownię), pałac Laricha, Akademia Sztuk Pięknych, kościół Franciszkanów (przepiękna polichromia i witraże), Teatr Miejski im. Słowackiego, kawiarnia Turlińskiego, Jama Michalika, kamienica na ul. Poselskiej, plac Mariacki i wiele, wiele innych miejsc.

Sobota, 9 grudnia – odznaka złota: Szlakiem rzeźbiarzy – upamiętnienie Mariana Konecznego i Bolesława Chromego – zbiórka o godz. 9.30 w holu hotelu Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16

Mamy w Krakowie wiele pomników, bardzo wiele. Prawie na każdym rogu, w każdym zaułku znajdziemy czyjeś popiersie lub figurę. Upamiętniają znamienite postacie – pisarzy, poetów, artystów, królów i inne osoby. W większości są dziełami sztuki, wyszły spod dłuta znamienitych artystów. Ale ci, którzy je tworzyli, też żyli w Krakowie i nie tworzyli tylko pomników, ale także i rzeźby do kościołów i wiele innych. Podczas spaceru poznamy ich dzieje.

Niedziela, 10 grudnia  – odznaka srebrna: Szlakiem Jana III Sobieskiego po Krakowie – zbiórka o godz. 9.00 w holu hotelu Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16

Król Jan III Sobieski, jedna z najbardziej zasłużonych postaci w polskiej historii, kojarzy się często z odsieczą wiedeńską. Ma u nas swoją ulicę i liceum. A jakie związki ma z Krakowem? O tym dowiemy się w niedzielne przedpołudnie.

Programy miesięczne oraz regulamin zdobywania odznaki dostępne są na stronie internetowej Koła Grodzkiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-09
Data aktualizacji: 2017-12-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź