Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Brakuje Wam pomysłu na wtorkowy wieczór? Usiądźcie na moment i przejrzyjcie nasz kulturalny rozkład! Z pewnością wśród tych propozycji każdy coś dla siebie znajdzie.

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Multikino od 2005 roku prowadzi cykliczny projekt „Kino na obcasach”. Co miesiąc kobiety spotykają się w salach kinowych, żeby zobaczyć film wybrany specjalnie z myślą o nich. Na przestrzeni ostatnich lat cykl zyskał grono wiernych fanek. Jest to bowiem świetny sposób na łączenie spotkań z przyjaciółkami z wyjściem do kina. Przedpremierowym pokazom filmowym towarzyszą specjalne, kobiece atrakcje, takie jak pokazy mody, degustacje, prezentacje produktów, porady dotyczące pielęgnacji urody i zdrowego stylu życia, a nawet nauka tańca. Dzisiaj o godz. 19.00 w „Kinie na obcasach” zaprezentuje się impresariat edma.art. Opowie o musicalu „Metro”, a obecne w sali kinowej panie będą miały okazję poznać historię tego musicalu. Czeka także dużo ciekawostek i niespodzianek. A przewidzianym filmem będzie przebój amerykańskich kin, „I tak cię kocham” – romantyczna komedia producenta takich przebojów, jak „40-letni prawiczek”, „Druhny” czy „Wykolejona”. Zaskakująca, śmieszna, a do tego doskonale przyjęta nie tylko przez widzów, ale i światową krytykę. Na ekranie wystąpi znany z serialu „Dolina Krzemowa” Kumail Nanjiani – jednocześnie współscenarzysta tej autobiograficznej historii, oraz Zoe Kazan („Słowo na M”), która jako nowe wcielenie dziewczyny z sąsiedztwa stopniowo przejmuje schedę po Meg Ryan. W rolach drugoplanowych wystąpili: słynny komik – Ray Romano i zdecydowanie zbyt rzadko pojawiająca się na ekranie laureatka Oscara za „Fortepian” – Holly Hunter. W wielu rankingach wspomina się, że ta porywająca love story, którą zainspirowało samo życie, ma duże szanse na oscarowe nominacje. Film to oparta na faktach historia związku urodzonego w Pakistanie komika i aktora komediowego Kumaila Nanjiani oraz Amerykanki Emily Gordon. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, mimo dzielących oboje różnic kulturowych. Jednak na drodze do szczęścia staną rodzice dziewczyny oraz rodzina Kumaila ze swymi oczekiwaniami. A to dopiero początek wyzwań, jakim zakochani będą musieli stawić czoła. Gdy wydaje się, że cały świat – na czele z rodziną – sprzysiągł się, by zburzyć ich szczęście, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze. „I tak cię kocham” podbił serca widzów świeżością, humorem oraz uniwersalnym przesłaniem: nigdy nie należy tracić nadziei.

Z kolei w poważny, oczyszczający wręcz nastrój wprawi Was seans w kinie Agrafka. O 20.00 zacznie się tam projekcja filmu „Przy Planty 7/9” oraz spotkanie z jego współreżyserem i autorem zdjęć, Michałem Jaskulskim. Wstrząsający obraz jest jednym z najczęściej nagradzanych na świecie polskich filmów dokumentalnych. 4 lipca 1946 roku, rok po zakończeniu II wojny światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabili ocalałych z Holokaustu Żydów, mieszkających w centrum miasta przy ul. Planty 7/9. Ranili kilkadziesiąt innych osób w całych mieście. Pogrom kielecki stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. W PRL-u był tematem zakazanym. Po upadku komunizm Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otworzył puszkę Pandory: zaczął publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebił się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie go ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata stereotypy dotyczące Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczęło się rodzić, ale ma swoją cenę.

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. W filozofii księdza Tischnera człowiek zawsze stawiany był na pierwszym miejscu. Równie ważne były dla niego pojęcia, takie jak wolność, ale i radość życia, którą najlepiej wyraża codzienny uśmiech. To właśnie uśmiech, ale i filozoficzna refleksja są kluczowymi elementami niezwykłego spektaklu. Spektakl na podstawie „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera w reżyserii Artura „Barona” Więcka, autora filmu o księdzu Józefie „Życie w opowieściach” oraz takich hitów, jak „Zakochany anioł” i „Anioł w Krakowie”, to pełne góralskiego żywiołu, ciepła i humoru przedstawienie, w którym mieszają się wybitny intelekt księdza Tischnera oraz góralska gwara, muzyka i taniec. Na poły realistyczna, na poły fantastyczna opowieść o jednym dniu z życia księdza, którego odwiedzają niezwykli goście… Polecamy! Początek o godz. 19.00, Krakowski Teatr Scena STU, al. Krasińskiego 16.

Natomiast Teatr Słowackiego o godz. 22.00 pokaże Wam, jak wygląda teatr nocą, bez splendoru rozświetlonego westybulu i grających na scenie aktorów! Jeżeli macie mocne nerwy i poczucie humoru, koniecznie wybierzcie się na nocne zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego. Posłuchacie fascynujących opowieści związanych z gmachem przy placu Świętego Ducha, zobaczycie tajemnicze pomieszczenia, do których widz na co dzień nie ma dostępu i spotkacie zjawy z dawnych czasów. Będzie trochę śmiesznie, a trochę strasznie. „Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie” – lojalnie ostrzegają organizatorzy. Nocne zwiedzanie „Zagubieni w teatrze” odbywa się cyklicznie, ale rzadko – korzystajcie więc z okazji!

Wiecie może, czym grozi uprawianie miłości ze śpiącą kobietą i jak pozbyć się z pięknego snu niepożądanego intruza? Jedno jest pewne: z absurdalnej komedii „Miód, albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem” Tomáša Svobody, wyniesiecie życiową mądrość o tym, że jesteśmy jak jeże na zamarzniętej ziemi: jest nam zimno, więc tulimy się do siebie, ale jesteśmy jeżami, więc ranią nas kolce... Sztuka przeszła już „próbę ogniową” podczas czytania scenicznego i – na fali aplauzu publiczności weszła do repertuaru Teatru Ludowego. Występują: Iwona Sitkowska, Marcin Stec oraz Tomasz Schimscheiner. Zachęcamy: Scena Pod Ratuszem, Rynek Główny 1, godz. 19.00.

Islandia, zwana krainą lodu i ognia to jeden z najbardziej odległych i dzikich zakątków Europy. Znana z zapierających dech widoków, wulkanów i lodowców jest rajem dla miłośników przyrody i przygód. I choć warunki klimatyczne panujące na wyspie nie rozpieszczają podróżników, jak magnes przyciąga ona do siebie coraz więcej turystów. Dzisiaj w Kawiarni Podróżniczej Bonobo o godz. 19.00 zobaczycie też Islandię mniej mainstreamową, z perspektywy rowerowej. Alicja Barć i Bartosz Maciejewski, zapaleni cykliści i miłośnicy przyrody, zabiorą Was na islandzkie bezdroża, pokażą najpiękniejsze wodospady na wyspie, drugi co wielkości lodowiec Europy i tradycyjne domki torfowe. Nie zabraknie też opowieści o ich przygodach i porad na temat przygotowań i organizacji rowerowego rajdu.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-12
Data aktualizacji: 2017-12-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź