Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Zaklęte w eksponatach”: już w sobotę kolejne spotkanie w MHK

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w sobotę, 16 grudnia do Pałacu Krzysztofory na wysłuchanie opowieści o obiektach znajdujących się na ekspozycji  „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”. To już ostatnie spotkanie z cyklu „Zaklęte w eksponatem” przed finisażem wystawy, który odbędzie się 17 grudnia.  

Historię Kościuszki podejmującego próby utrzymania niepodległości przybliży Aleksandra Rajchel. Pomoże jej w tym obraz „Grób Ojczysty” namalowany przez Franciszka Smuglewicza, należący do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

O wczesnej edukacji Tadeusza Kościuszki w Lubieszowie i Warszawie opowie Tomasz Karban, nawiązując do zeszytu do nauki religii Tadeusza Kościuszki oraz traktatu „O bagażach woyska w polu będącego części dwie to jest o powozach i konwoiach opisane przez Antoniego Leopolda d’Oelsnitz" ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej.

Jakub Pawlak zrelacjonuje wydarzenia związane z powstaniem kopca Kościuszki, a pomoże mu w tym łopata, którą zaczęto sypanie kopca z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz obraz autorstwa Jana Nepomucena Bizańskiego „Sypanie mogiły Kościuszki”, który jest własnością MHK.

O udziale chłopów w powstaniu kościuszkowskim snuć będzie opowieść Agnieszka Opioła przy obrazie autorstwa Jana Styki należącym do MHK pt.: „Bartosz Głowacki”. Poruszy też wątek darowania wolności Tadeuszowi Kościuszce przez cara Pawła I posługując się dziełem środowiska wileńskiego „Uwolnienie Tadeusza Kościuszki z twierdzy pietropawłowskiej 26 X 1796”, które jest własnością Komitetu Kopca Kościuszki. 

Opowieści będzie można wysłuchać przez cały dzień, w godzinach otwarcia wystawy: 10.00-17.30. 

Więcej informacji na stronie internetowej: www.mhk.pl.

 

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-13
Data aktualizacji: 2017-12-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź