Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe oddziały MHMK

Thesaurus Cracoviensis i Muzeum Podgórza, czyli co udało się zrobić i jakie plany ma Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na 2018 r. O tym wszystkim opowiadał Michał Niezabitowski, dyrektor MHMK na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa to jedna z najlepiej działających instytucji muzealnych zarówno w Krakowie, jak i w Polsce. Co roku notuje spektakularne wzrosty liczby odwiedzających, a niektóre odziały MHMK, jak np. Fabryka Emalii O. Schindlera już dawno przekroczyła milion odwiedzających rocznie. Dyrektor Michał Niezabitowski może mieć ogromne powody do dumy, gdyż MHMK nie tylko jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów, również z roku na rok udaje mu się pozyskiwać nowe środki na modernizację obiektów, jak i otwieranie nowych placówek. Pod koniec tego roku udało się stworzyć pierwsze w Polsce miejsce, gdzie zwiedzający będą mogli oglądać zbiory muzealne, które są rzadko pokazywane. Mowa o Thesaurus Cracoviensis. Od 9 grudnia placówka swoich zwiedzających zachęca do odwiedzenia hasłem: „Otwieram się dla Ciebie skarbie(c)”. Thesaurus Cracoviensis to prawdziwy skarbiec. Znajduje się tam ponad 150 tys. eksponatów na powierzchni ok. 2000 m kw. To, co zazwyczaj ukryte, od teraz będzie pokazywane z bliska, gdyż Thesaurus Cracoviensis to nic innego jak magazyn, dom eksponatów. Zazwyczaj jedynie ok. 10% - 15% zbiorów jest pokazywanych w placówkach muzealnych. Thesaurus Cracoviensis jest odpowiedzią na niemożność prezentowania wszystkich dzieł. Oprócz powierzchni wystawienniczo-magazynowej znajdują się tam również: pracownie konserwatorskie, sala konferencyjna i pomieszczenia multimedialne ze stanowiskami z dostępem do zdigitalizowanych artefaktów. Obiekt mieści się przy ul. Księcia Józefa 337 (wejście i wjazd do oddziału od ul. W. Oszustowskiego).

Jednak Thesaurus Cracoviensis to nie jedyne nowe „dziecko” MHMK. Na 2018 rok, muzeum również ma szeroko zakrojone plany związane z przyłączeniem nowych oddziałów, a także zmianą nazwy. Wzorem innych muzeów miejskich Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pragnie zmienić swą nazwę, aby była krótsza i lepiej przyswajalna dla wielu zwiedzających (także turystów z zagranicy). Od 23 października do 18 grudnia br. przeprowadzane były konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy. Przeważająca ilość osób, które wyraziły swą opinie optuję za zmianą nazwy. Najwięcej głosów dostała propozycja „Muzeum Krakowa”. Jednak zmiana nazwy to nie jedyne plany MHMK. Najważniejszymi zapewne będą otwarcia nowych placówek muzealnych. W 2018 roku planowane jest przede wszystkim otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Podgórza. Nastąpi to już w kwietniu. W planach jest także otwarcie Nowego Oddziału Teatralnego, Rydlówki, czy Muzeum Ruchu Harcerskiego.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-12-20
Data aktualizacji: 2017-12-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź