Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Mamy dzisiaj przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku – będzie on trwał około 8 godzin. Wszystkim już pewnie mocno dokuczyły krótkie dni i ciemna noc, która towarzyszy nam rano gdy wychodzimy z domu i wracamy po południu. W takim ponurym dniu warto więc poszukać jasnych punktów, a może nim być choćby poruszający film czy zabawny spektakl. Nie brakuje takich propozycji w czwartkowym kalendarzu kulturalnym. Zapraszamy do czytania i korzystania!

Fot. materiały prasowe / Teatr Bez Rzędów

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Teatr Bez Rzędów zaprasza na godz. 19.00 na Krakowską 13 na „Głodne”. To kobiecy monodram, który bawi się motywem pragnienia, próbuje dociec, czym jest uciążliwe i nieustające podążanie za tym, co niedostępne. W tym celu przymierza różne twarze, bada pragnienia, przygląda się relacjom, obserwuje zależności. Wykorzystując fragmenty dzieł Flauberta, Mickiewicza, Szekspira i Wilde’a, jak również tekstów własnych. Spektakl balansuje pomiędzy różnorodnymi odcieniami pragnień, wchodząc w rejestry na przemian absurdalne, dramatyczne jak i lekko głupawe i kontemplacyjne.

W Kinie Pod Baranami o 22.30 w ramach pokazów przedpremierowych obejrzymy kolorowy „The Florida Project”. Został okrzyknięty przez krytykę jednym z najlepszych filmów roku. W kolejnej produkcji Seana Bakera w rolach głównych zobaczymy młodziutką Brooklynn Prince i Willema Dafoe. Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Ale w pokojach, które wynajmuje się na godziny, raczej nie spotka się księżniczki. Mieszkają tu za to rozmaici dziwacy, życiowi przegrani i zarabiające najniższą krajową sprzątaczki. Moonee, nie zważając na okoliczności, niczym odkrywca z przygodowej powieści przemierza okoliczne nieużytki, jakby były najgęstszą dżunglą i wymyśla z kolegami kolejne psikusy. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie musi podejmować jej mama, by opłacić pokój na kolejny tydzień, dziewczynka jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

Na godz. 21.00 zaprasza również Piwnica Pod Baranami. Jak w każdy czwartek, także i dzisiaj możecie tam posłuchać dobrego jazzu. Pod koniec lat 50. Piwnica stała się centrum jazzu w Polsce. Grali tutaj: Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, śpiewała Wanda Warska. Środowisko jazzowe wspierali: Jerzy Skarżyński, Leopold Tyrmand i bracia Fersterowie. W latach 60. rozpoczęli koncerty w Piwnicy: Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Janusz Muniak, Jan Jarczyk, Janusz Stefański, w latach 70. i 80. „Beale Street Band”, „Playing Family”, Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Andrzej Cudzich, Marek Bałata, Jazz Band Ball Orchestra i grupa Osjan. Od 2007 roku reaktywował się grający w czwartki Jazz Club pod Baranami, którym kieruje Marek Michalak.

Jeśli jednak ogarnął Was już świąteczno-kolędowy nastrój, to przyjdźcie koniecznie do Dworku Białoprądnickiego. Od 18.00 usłyszycie niezwykłe, poruszające kolędy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare oraz Insieme, pod batutą charyzmatycznej dyrygentki Moniki Bachowskiej. Artyści zagrają utwory z najnowszej płyty „Cicha noc”. Album składa się z 17 kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową w opracowaniu Macieja Małeckiego, m.in.: „Anioł pasterzom mówił”, „Cicha noc”, „Prowadź gwiazdeczko”, „Gdy śliczna Panna”. Chór Insieme, prowadzony przez Monikę Bachowską, działa pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W jego skład wchodzą uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz doświadczeni chórzyści, których głównym założeniem było stworzenie chóru składającego się z prawdziwych pasjonatów, otwartych na współpracę i różne gatunki muzyczne, sięgających po wyrafinowaną literaturę chóralną. Fresco Sonare natomiast to Młodzieżowa Orkiestra Kameralna. Jej cechy szczególne to: profesjonalizm, młodość, pasja i potencjał. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną (Vivaldi, Bach, Mozart), jak i utwory kompozytorów współczesnych (K. Penderecki, M. Małecki, W. Kilar, M. Zieliński, M. Chyrzyński), muzykę rozrywkową (A. Piazzolla, S. Sojka, G. Turnau) oraz muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową (Z. Konieczny). Orkiestra Fresco Sonare koncertowała m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, Paulem Esswoodem, Brianem Kayem, Henningiem Vossem, oraz z wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Michałem Białką, Michałem Nagy, Stanisławem Sojką, Grzegorzem Turnauem, Renatą Przemyk. Orkiestra występowała m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Muzeum Narodowym w Krakowie, Radiu Kraków, znanych krakowskich kościołach: św. Katarzyny, oo. Bernardynów, oo. Franciszkanów.

Poruszające i dające do myślenia spotkanie odbędzie się o godz. 19.00 w Centrum Społeczności Żydowskiej, na ul. Miodowej 24. Będzie to promocja książki „Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej” i rozmowa z autorką, Katarzyną Zimmerer. Wieczór poprowadzi Anna Gulińska. Jak można przekazać grozę wydarzeń z tamtych lat dzisiejszemu czytelnikowi? Otóż poprzez informacje w rodzaju tej: „1 maja [1940] zabroniono Żydom przebywania na Rynku i chodzenia po Plantach z wyjątkiem odcinka pomiędzy hotelem Royal przy ul. św. Gertrudy a gmachem Poczty Głównej przy ul. Starowiślnej”. Kronika sporządzona przez Katarzynę Zimmerer nie tylko dokumentuje zbrodnię, ale i sprawia, że widzimy ją w nowym świetle, dzień po dniu, w nieubłaganej codzienności okupacji. I nikt nie będzie mógł powiedzieć „dość już było o Zagładzie” – w tej książce szczegół, konkret przemawiają z ogromną siłą i znowu ogarnia nas przerażenie (przerażenie, które się nie przedawnia) – że to było możliwe, tutaj, na ulicach i w parkach, które tak dobrze znamy.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-21
Data aktualizacji: 2017-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź