Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Sobieski Parlament” – głos młodzieży w Magistracie

8 stycznia w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się trzecia edycja projektu edukacyjnego „Sobieski Parlament”. Wydarzenie organizowane jest przez II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego. Projekt jest symulacją obrad Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, celem jest zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w debacie na temat przyszłości Polski, jak i zachęcenie do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym swojego miasta.

Fot. materiały prasowe

I Sobieski Parlament odbył się 8 czerwca 2016 roku i cieszył się dużym zainteresowaniem, podobnie jak druga edycja. To jedyna taka okazja w roku, kiedy młodzież może nie tylko wyrazić swoje zdanie i poglądy na konkretny problem społeczny, ale przede wszystkim zaproponować własne rozwiązania.

– Celem projektu jest zachęcenie młodych do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym swojego miasta. Nasz projekt służy nie tylko uświadamianiu młodych ludzi, czym jest demokracja i jak należy z niej korzystać, ale pozwala wcielić się w rolę posłów i poznać skomplikowany proces legislacyjny w Polsce – mówią organizatorzy. Zasady „Sobieskiego Parlamentu” są stosunkowe proste, jednak sam projekt wymaga od każdego uczestnika poświęcenia i dużego nakładu pracy.

Uczniowie II Liceum w Krakowie dobierają się w kilkunastoosobowe zespoły, tworząc klub poselski o wybranej przez nich nazwie, logo i poglądach. Następnie na wylosowany temat tworzą własny projekt ustawy. Kulminacją ich starań są obrady Sobieskiego Parlamentu, pod przewodnictwem Marszałka oraz Prezydium, wybranego drogą konkursową. Podczas posiedzenia każdy klub ma szansę zaprezentować własny projekt ustawy i uczestniczyć w debatach, w trakcie których każdy może wykazać się umiejętnością dobrego przemawiania i argumentowania, ripostując wypowiedzi innych. Celem każdego z klubów jest zaakceptowanie przez resztę podczas głosowania przygotowanego projektu ustawy.

Tegoroczne tematy to:

  1. Sobieski Komitet Socjalliberalny – Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę
  2. Równowaga i porządek – Projekt ustawy o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień zwalczających i zapobiegających chorób zakaźnych u ludzi
  3. Sprawiedliwa i Uczciwa Polska – Projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych w celach zarobkowych
  4. Narodowy Ruch Odrodzenia – Projekt ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi
  5. Wolność i Tradycja – Projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

III Sobieski Parlament spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Bezpośrednio w wydarzeniu bierze udział ponad 100 uczniów. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Więcej informacji na Facebooku oraz na stronie II Liceum.

parlament, młodzież, liceum, sala obrad

pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-07
Data aktualizacji: 2018-01-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź