Komunikat archiwalny

Przewodniczący gra dla WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 26., od kilku lat nieprzerwanie do akcji włącza się także Rada Miasta Krakowa. W tym roku Przewodniczący RMK przekazał na licytację niezwykły dar – kopię Insygnium Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Przewodniczący gra dla WOŚP
Fot. RMK

Kopia Insygnium przekazywana jest tylko wyjątkowym gościom i przyjaciołom Rady Miasta Krakowa. Powstało ono razem z nowym, wykonanym w 1928 r. wyposażeniem Sali Obrad. Jest to drewniana laska zwieńczona herbem miasta, pod którym umieszczona jest gotycka korona królewska, ozdobiona wysmukłymi liliami. Przewodniczący używa jej rzadko, wyłącznie w chwilach bardzo uroczystych. Uderzenie laską w podłogę – zgodnie ze zwyczajem – towarzyszy otwarciu i zamknięciu uroczystych sesji Rady Miasta Krakowa. Insygnium to powstało zapewne, podobnie jak reszta drewnianych elementów podium, w pracowni Stefana Iglickiego, nie tylko znanego krakowskiego rzemieślnika-artysty, lecz także radnego w latach 1911–1914 oraz Króla Kurkowego.

– Od kilku lat jesteśmy związani z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która stwarza wspaniałą okazję, by pomóc tym, którzy bardzo potrzebują naszego wsparcia. Dziękuję wszystkim, którzy przyłączają się do tej akcji, za wspólną pomoc oraz wsparcie tak szlachetnego celu – powiedział Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Rada Miasta chętnie włącza się w działalność charytatywną. Od wielu lat wspiera Hospicjum św. Łazarza (Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza") i akcję „Pola Nadziei”. Również pieniądze zgromadzone w słynnej śwince-skarbonce, która służy do upominania niesubordynowanych radnych, są przeznaczone na cele charytatywne. Rozbita w grudniu 2017 r. „świnka” przyniosła 812 zł, które zostały przeznaczone na zorganizowanie Wigilii dla samotnych i ubogich. W krakowskiej Radzie Miasta były już trzy świnki skarbonki. Dwie zostały rozbite w poprzednich latach, a fundusze przeznaczono również na cele charytatywne.  I tak po 2,5 roku kadencji udało się uzyskać 1200 zł, z kolejnej skarbonki 700. Kwoty te zostały przeznaczone dla Stowarzyszenia Filantropów im. Brora Hanssona. Sam Bror Hansson dobroczyńca, filantrop, zwany „św. Mikołajem z Lund”, jest Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy potrwa do 19 stycznia. Przedmiot można licytować na stronie: www.charytatywni.allegro.pl. W tym roku pieniądze uzyskane z licytacji zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Serdecznie zapraszamy do licytowania w tak szczytnym celu!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także