Kalendarium obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

W Krakowie obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował 19 stycznia spektakl „Drogi do wolności” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Poniżej przedstawiamy ramowy wykaz zaplanowanych wydarzeń rocznicowych.

Kalendarium obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Fot. Wiesław Majka

Spektakl „Drogi do wolności – historia Polski w obrazach”

Inauguracja obchodów jubileuszu w roku 2018. Widowisko taneczne Baletu Cracovia Danza, w którym tancerze zaprezentowali jedyne i niepowtarzalne formy tańców polskich (szlacheckich, salonowych, ludowych), przez wieki reprezentujących kwintesencję polskości: dumę, godność, melancholię, fantazję, kreatywność i żywiołowość. Jak w polonezowym korowodzie, artyści poprowadzili widzów przez epoki, wydarzenia historyczne i obyczajowe. Na scenie pojawiły się postaci bohaterów historycznych, literackich, artystów, ale też i zwykłych ludzi.

termin: 19 stycznia 2018, godz. 18.00

miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków

 

Obchody 100. rocznicy śmierci prezydenta Krakowa Juliusza Lea

Odsłonięcie rzeźby Juliusza Lea w Podgórzu oraz konferencja popularnonaukowa, połączona z wystawą dokumentów i pamiątek związanych z prezydentem (foyer sali Obrad RMK).

termin: 20–21 lutego 2018

miejsce: Podgórze (skwer u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej, nieopodal kładki Bernatka); sala Obrad Urzędu Miasta Krakowa

 

Wystawa „Piękna niepodległa”

Poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski. Nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914–1918, ale pojawią się także wątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego (walka o granice, udział kobiet w życiu politycznym, społecznym i artystycznym) oraz II wojny światowej. Na wystawie zaprezentowane zostaną sylwetki m.in. Aleksandry Zagórskiej – komendantki Ochotniczej Legii Kobiet, Wandy Gertz – legionistki i komendantki DYSK-u, Stanisławy Paleolog – działaczki niepodległościowej i komisarza policji, Marii Chełmickiej – komendantki POW w Lublinie, w dwudziestoleciu międzywojennym posłanki i senatorki, Elżbiety Zawackiej – jedynej kobiety w szeregach cichociemnych oraz wielu innych.

termin: 8 marca–31 grudnia 2018

miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12

 

Cykl happeningów „Balet w mieście” (edycja „Śladami Paderewskiego”)

Happeningi zorganizowane przez Balet Cracovia Danza, połączone z programami taneczno-muzyczno-aktorskimi w różnych miejscach Krakowa – nawiązującymi do postaci Ignacego Paderewskiego: pianisty, kompozytora, premiera II RP. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańcom miasta, jak mocno Ignacy Paderewski, będący fundatorem pomnika Grunwaldzkiego oraz darczyńcą Uniwersytetu Jagiellońskiego (któremu przekazał w spadku swój majątek), jest mocno związany z Krakowem.

terminy happeningów:

  • 26 marca 2018 - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie, ul. Basztowa 8;
  • 18 kwietnia 2018 - Collegium Paderevianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Aleja Mickiewicza 9;
  • 29 maja 2018 - Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac św. Ducha 1;
  • 20 czerwca 2018 - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 1;
  • 26 września 2018 - Restauracja „Hawełka”, Rynek Główny 34;
  • 18 października 2018 - Instytut Muzykologii UJ, ul. Westerplatte 10;
  • 6 listopada 2018 - Pomnik Grunwaldzki, Plac Matejki.

miejsce: przestrzeń miejska

 

Otwarcie Muzeum Podgórza

termin: 26 kwietnia 2018

miejsce: ul. Limanowskiego 51

 

Wystawa „Niepodległość sfotografowana”

Propozycja, na którą złoży się wybór unikatowych 12–15 fotografii ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Fotografie różnych autorów, pochodzą z lat 1914–1918 i prezentują wybrane krakowskie wydarzenia na drodze do niepodległości.

termin: kwiecień–grudzień

miejsce: Plac Marii Magdaleny (wystawa plenerowa)

 

Wystawa „Ojczyzna w sztuce”

Ekspozycja w ramach flagowej serii Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w której skonfrontowane będą terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Ekspozycja ma na celu ukazanie, jak wiele twórczych inspiracji, możliwości krytycznych i motywów symbolicznych związanych jest z ojczyzną – przestrzenią istotną zarówno dla jednostki, jak i całego narodu.

termin: 27 kwietnia–30 września 2018

miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4

 

Dni Krakowa

Święto Miasta Krakowa, Święto Flagi Miasta Krakowa, Dzień Otwarty Magistratu – program nawiąże do motywów związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

termin: 3 czerwca–30 czerwca 2018

miejsce: plac Wszystkich Świętych, obszar całego miasta

 

Widowisko „Biało-czerwona. Raut niepodległościowy”

Spektakl plenerowy na Rynku Głównym nawiązujący do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez pryzmat tańców narodowych. Przedstawienie w ramach Nocy Teatrów.

termin: 16 czerwca 2018

miejsce: Rynek Główny

 

Święto Muzyki, Noc Muzyki i Wianki (pod hasłem „Niepodległa”)

Podczas tegorocznych Wianków zaprezentowane zostanie Niepodległościowe Widowisko Pirotechniczne – pokaz sztucznych ogni w kolorystyce biało-czerwonej, ilustrowany przeglądem utworów muzyki polskiej oraz pieśni patriotycznych.

termin: 23 czerwca 2018

miejsce: place Krakowa, bulwary wiślane

 

Wystawa „Pan wiecznie młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci”

Przybliżenie postaci Lucjana Rydla – nie tylko jako Pana Młodego, ale w kontekście jego licznych, różnorodnych aktywności. Główny nacisk położony zostanie na twórczość dramaturgiczną – w tym inscenizacje jego dramatów, działalność publicystyczną (szczególnie krytykę teatralną) oraz zaangażowanie w funkcjonowanie teatru krakowskiego. Działalność ta przedstawiona zostanie w kontekście kolorytu miasta przełomu XIX/XX wieku.

termin: 4 lipca–9 grudnia 2018

miejsce: Dom Pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

 

Festiwal Muzyki Polskiej

Program nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

termin: 6–13 lipca 2018

miejsce: krakowskie sale koncertowe

 

Wystawa „Kraków dla niepodległości”

Wystawa prezentująca wkład Krakowa (miasta jako przestrzeni oraz jako organizmu samorządowego, obywatelskiego) w fenomen odzyskania przez państwo polskie niepodległości.

termin: początek sierpnia–15 listopada

miejsce: Planty: Podzamcze – Poselska, Poselska – Franciszkańska, Franciszkańska – św. Anny, św. Anny – Szewska, Szewska – Sławkowska, Sławkowska – Szpitalna, Szpitalna – Starowiślna, Starowiślna – Stradom

 

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

termin: 4–6 sierpnia 2018

miejsce: Błonia, Oleandry, kopiec Piłsudskiego

 

Lekcja Śpiewania „Nie masz to jak pierwsza, nie”

Lekcja organizowana w ramach Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

termin: 5 sierpnia 2018

miejsce: Mały Rynek

 

Wystawa „Ziemia pamięci. O tym, jak niepodległości kopiec usypano”

Wystawa obrazująca największe przedsięwzięcie patriotyczne w dwudziestoleciu międzywojennym, które nawiązywało do tradycji sypania w Krakowie kopców.

termin: 5 sierpnia 2018–27 stycznia 2019

miejsce: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

 

Zielone Muzeum Wolności

Na Błoniach oraz w Parku Jordana zorganizowane zostaną „pikniki niepodległościowe” (rodzinna impreza plenerowa),w ramach których odbędzie się m. in.: pokaz i ćwiczenia musztry wojskowej, nauka pieśni legionowych, pokaz uzbrojenia, degustacja legionowych potraw. Projekt zakłada również umieszczenie w przestrzeni parku Jordana oraz Błoń krakowskich muzealiów z zasobów MHK związanych z tematyką niepodległościową, w oparciu o które prowadzone będą interaktywne mini-wykłady z aktywnym udziałem publiczności.

termin: 22 września 2018

miejsce: Błonia Krakowskie/Park Jordana

 

Nowa Huta dla niepodległej

Multidyscyplinarne widowiska plenerowe oparte na programach grup i zespołów artystycznych (m.in. cyrkowych, muzycznych), działających w ramach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz innych, zaproszonych do współudziału instytucji nowohuckich (takich, jak chóry). Głównym celem projektu będzie włączenie jak najszerszego grona mieszkańców do współpracy poprzez otwarty nabór oraz warsztaty przygotowawcze z instruktorami. Połączenie potencjałów twórców profesjonalnych i amatorskich pozwoli stworzyć widowisko szczere, angażujące, realizujące wspólnotowy wymiar święta niepodległości.

termin: 20 października, godz. 16.00-19.00

miejsce: aleja Róż

 

„Głosy niepodległości”

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące wydarzenia:

Wystawa  „Pokolenie Niepodległej

Plenerowa wystawa planszowa w atrakcyjny graficznie sposób prezentująca sylwetki inżynierów, którzy zapisali się szczególnie w historii polskiej techniki w okresie starań o odzyskanie niepodległości i formowania młodego państwa. Inżynierowie zostaną przedstawieni w kontekście ich wynalazków, które miały pionierski charakter w rozwoju polskiej myśli technicznej. Wśród prezentowanych postaci znajdą się między innymi: Stefan Manczarski, Tadeusz Malarski, Tadeusz Heftman, Wilhelm Rotkiewicz.

termin: 28 września 2018

miejsce: na terenie kwartału przy ul. św. Wawrzyńca 15

 

Wystawa mobilna „Historia na torach”

Organizacja przejazdu zabytkowych pojazdów polskiej produkcji ulicami Krakowa. Parada zostanie zorganizowana we współpracy ze środowiskiem krakowskich miłośników i kolekcjonerów zabytkowej motoryzacji.

termin: wrzesień 2018


Parada zabytkowych pojazdów ulicami Krakowa

Organizacja przejazdów wybranych eksponatów ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej na pokładzie zabytkowego składu tramwajowego (wagon holowniczy G051 i wagon techniczny typu Lora 3).

termin: lipiec–sierpień 2018


„Śladami niepodległości” - zwiedzanie Krakowa zabytkowym taborem komunikacyjnym

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem na pokładzie zabytkowego taboru komunikacyjnego. Na trasie przejazdu znajdą się miejsca ważne z punktu widzenia lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

termin: 5 sierpnia, 9 września, 28 października


Zajęcia edukacyjne dla rodzin z dziećmi

Cykl wydarzeń edukacyjnych dla rodzin z dziećmi, podczas których uczestnicy wykonają za pomocą różnych technik pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości. Na cykl złożą się zajęcia: „W pracowni drukarza”, „Znaki niepodległości”, „Niepodległa moneta”, „Szyfrowi szpiedzy”, quiz „Głosy Niepodległości” oraz druk jednodniówki.

termin: wrzesień–grudzień 2018

miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15

 

Bieg niepodległościowy

Bieg na dystansie 5 km w ramach Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

termin: 14 października 2018

miejsce: obszar Krakowa

 

Wystawa „Wolność przyszła z Podgórza – w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Wystawa przypomni inicjatorów wydarzeń, którzy doprowadzili do wyzwolenia - lokalnych patriotów krakowskich (m.in.: Antoni Stawarz, Ludwik Iwaszko, Franciszek Pustelnik, Ignacy Śnigowski). Na wystawie zaprezentowana zostanie również pamiątka związana z wyzwoleniem Krakowa - sztandar "Gwiazdy".

termin: 30 października 2018–24 marca 2019

miejsce: Muzeum Podgórza

 

„Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego

Koncert w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Hover Chamber Choir of Armenia oraz Cracow Singers. Koncert w ramach 85. rocznicy urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego.

termin: 30 października 2018

miejsce: kościół św. Katarzyny

 

Międzynarodowa konferencja naukowa

Poświęcona setnej rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

termin: 31 października 2018

miejsce: sale Urzędu Miasta Krakowa lub Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Bieg sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza

Wyjątkowa edycja Biegu o szablę kpt. Stawarza: w dotychczasowych brali udział uczniowie siedmiu najstarszych krakowskich liceów. W roku 2018 planowane jest przeprowadzenie eliminacji wśród wszystkich uczniów liceów z terenu Krakowa, zainteresowanych zawodami. Eliminacje odbędą się na początku roku szkolnego 2018/2019. Do finału, który odbędzie się na terenie obiektów WKS Wawel, zakwalifikują się najlepsi biegacze w sztafetach mieszanych, tj. dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwszą zmianę sztafety rozpoczną dziewczęta, w ostatniej zmianie pobiegną chłopcy. Informacje o zapisach, regulaminie oraz wydarzeniu dostępne będą od okresu wakacyjnego na stronie www.krakow.pl/sport.

termin: 31 października 2018

miejsce: Stadion WKS „Wawel” lub MOS Kraków-Zachód

 

Obchody setnej rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej

Obchody organizowane rokrocznie, wpisane do kalendarza stałych wydarzeń miejskich. W roku jubileuszowym ich oprawa będzie uroczysta: planowany jest uroczysty pochód rekonstruktorów z polskich i zagranicznych grup rekonstrukcji historycznych, ubranych w mundury z epoki. Trasa prowadzić będzie pl. Niepodległości w Podgórzu na Rynek Główny.

termin: 31 października 2018

miejsce: pl. Niepodległości, Rynek Podgórski, Rynek Główny

 

Wystawa „Niepodległa”

Wystawa odnosząca się bezpośrednio do wydarzeń roku 1918, ale także do ogólnej kwestii niepodległości w historii Polski i Polaków. Wybór obiektów odzwierciedla przemyślenia Józefa Piłsudskiego na temat niepodległości. Wystawa nie jest więc tylko rocznicowa; jej zadaniem jest pobudzenie do refleksji na temat wolności i niezależności, o którą Polacy musieli walczyć, a która w dzisiejszych czasach jest nam dana i zadana.

termin: 31 października 2018–10 lutego 2019

miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja

 

Lekcja Śpiewania „Radosna niepodległości”

termin: 11 listopada 2018

miejsce: Rynek Główny

 

„Tatra” - Paweł Kaczmarczyk

Projekt łączący tradycję i polskość z nowoczesnością - premierowe wykonanie płyty „Tatra” Pawła Kaczmarczyka – rodowitego krakowianina i wielkiej osobowości sceny jazzowej. „Tatra” to sześcioczęściowa suita, której źródłem i inspiracją były „Albumy Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego muzyka i dyplomaty, który odegrał jedną z kluczowych ról w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Album Pawła będzie hołdem dla artysty oraz twórczym rozwinięciem jego dorobku. Zarówno na płycie, jak i krakowskim koncercie usłyszymy połączenie trio jazzowego, orkiestry symfonicznej oraz DJ-skich scratchy. Pawłowi Kaczmarczykowi w koncercie towarzyszyć będą światowej sławy muzycy i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

termin: 11 listopada 2018

miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także