Komunikat archiwalny

Pomoc dla galerii sztuki

Marian Gołogórski, będący gościem Komisji Kultury i Ochrony Zabytków, opowiedział radnym jakie problemy mają galerie w XXI wieku i dlaczego Kraków powinien wspomóc galerie sztuki.

Pomoc dla galerii sztuki
Fot. M.Żak

Marian Gołogórski to znany krakowski artysta i właściciel jednej z pierwszych galerii prywatnych w Krakowie a także w Polsce. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu i we Wrocławiu, Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze, w Ciechanowie i w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Szkła w Sosnowcu, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Niemczech, Włoszech, Francji, Japonii i Kanadzie, a także w Kolekcjach Sztuki Współczesnej – Michaela Kurza w Lozannie (Szwajcaria) oraz Carlo Edoardo Valli (Włochy). Jednak podczas posiedzenia Komisji Kultury radni mieli okazję zapoznać się nie tylko z pracą artysty, ale przede wszystkim problemami, jakie współcześnie dotykają galerie prywatne w całej Polsce, a także na świecie. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem popytu na dzieła sztuki. Polacy nie kupują dzieł artystów. Także nielicznych obcokrajowców na to stać. Stąd ogromne problemy finansowe wielu galerii prywatnych, pomimo wsparcia Wydziału Kultury, w postaci programu „Mecenat Sztuki”. Dzięki niemu galerie mają preferowany (obniżony) czynsz, jednak to nie wystarcza i wielu właścicieli galerii ledwo wiąże koniec z końcem. Stąd prośba wielu z nich, aby pomóc uratować wiele galerii poprzez obniżenie czynszu do 1 zł.

Możliwe, że wzorem uchwały chroniącej księgarnie, powstanie podobna chroniąca galerie sztuki, czy antykwariaty, bo o nich także wspominali radni.

- To bardzo ważne aby Kraków doceniał twórców. Aby rola kulturotwórcza była promowana w naszym mieście i z nim kojarzona. Dlatego myślę, że należy zastanowić się jak pomóc galeriom, czy antykwariatom, które niestety również znikają z centrum miasta. A wszystkie te miejsca powinny być jego wizytówką – powiedział radny Krzysztof Durek.

Komisja obiecała, że zajmie się szerzej tym tematem.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także