Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa: weekend pod pawimi piórami

Najbliższy weekend minie nam pod znakiem pawich piór – i to aż dwudziestu! W niedzielę, 14 stycznia, w sali miedzianej w Pałacu Krzysztofory odbędzie się uroczystość wręczenia odznak najwytrwalszym uczestnikom naszej akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, czyli odznak z pawim piórem.

Fot. Paweł krawczyk / krakow.pl

Obecność potwierdzili znamienici goście, a spotkanie umili występ Jurka Michała Bożyka i Aleksandra „Makino” Kobylińskiego. Na koniec wykład na temat Krakowa polokacyjnego wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Stopka. Początek o godz. 10.30. Wstęp wolny.

Natomiast w sobotę, 13 stycznia zdobywających odznakę brązową PTTK zaprasza na spacer „Kraków w epoce klasycyzmu”.

Klasycyzm w architekturze określany jest jako styl, który wzorował się na formach architektury starożytnej Rzymu i Grecji, był on reakcją na przepych architektury baroku. Według klasycznych wzorów wznoszono i przebudowywano pałace królewskie i magnackie. W Krakowie najwcześniejszą i jedną z najpiękniejszych budowli tego typu są: przebudowany w latach 1777-1783 pałac Zbaraskich, należący wówczas do Eliasza Wodzickiego oraz pałac Wodzickich.

Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

Z kolei dla odznaki srebrnej przewidziana jest trasa: „Zakony i klasztory: oo. franciszkanie i ss. klaryski”.

Ojcowie franciszkanie, czyli inaczej Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych bierze swój początek od Świętego Franciszka z Asyżu. Wspólnota braci zaczęła działalność w roku 1208, do Krakowa przybyli w 1237 r. Krakowski kościół franciszkanów fundował książę krakowski Bolesław Wstydliwy. Pierwotnie był wczesnogotycki, rozbudowany w XV w., a następnie po zniszczeniach ponownie konsekrowany w 1673 r. Spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w roku 1850, odbudowany, jako neogotycki z zachowaniem elementów pierwszej świątyni. Niezwykle interesujące są krużganki franciszkańskie, doskonale zachowane, jako gotyckie z XV w. ozdobione średniowiecznymi freskami. Wielką osobliwością w kościele jest galeria portretów biskupów krakowskich.

Siostry klaryski to drugi zakon franciszkański kontemplacyjny, ściśle klauzurowy, założony przez św. Klarę z inspiracji św. Franciszka z Asyżu. Do Polski został sprowadzony przez bł. Salomeę. Pierwszy klasztor klarysek znajdował się w Zawichoście, niedaleko Sandomierza, a do Krakowa został przeniesiony w 1316 r.. Kościół św. Andrzeja, który do sióstr należy, to jeden z najstarszych kościołów Krakowa fundowany jako romański. Pod koniec XVII w. nastąpiła barokizacja wnętrza kościoła. Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę, przed „Pawimi Piórami” odbędzie się spacer „Obronność Krakowa w dawnych wiekach”.

Kraków, jako miasto stołeczne należał przez dłuższy czas do najważniejszych miast w Polsce. Zarówno mieszczanie krakowscy jak i królowie dbali o jego ufortyfikowanie. Najstarsze obwarowania Krakowa tworzył zespół warownych osad; Wawelu, leżącego u jego podnóża Okołu, a także rozrzuconych na różnym obszarze punktów obronnych takich jak Skałka, Salwator. Krzemionki czy Tyniec. Kraków posiadał także naturalne „obwarowania” rozlewiska wiślane, bagna i mokradła. Dopiero Leszek Czarny w l 1285-1287 „opatrzył miasto w obronniejsze mury i przypory”, a król Wacław poczynając od 1298 roku i jego następcy wznieśli bramy, baszty i rondele.

Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

Programy miesięczne oraz regulamin zdobywania odznaki dostępne są na stronie internetowej Koła Grodzkiego.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-12
Data aktualizacji: 2018-01-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź