Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Teatr? Kino? Koncert? A może jednak jakiś klub? Na co się zdecydować w dzisiejszy wieczór? Czytajcie nasze kulturalne podpowiedzi na wtorek. A przy okazji zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera! Mamy już za sobą 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Fot. materiały prasowe / Cabaret

Na deskach teatru dzisiaj zobaczycie, m.in. historię konfliktu króla Bolesława II Szczodrego – zwanego również Śmiałym – z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa. Stała się ona inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego, który w 1903 roku napisał dramat ukazujący starcie dwóch władz: kościelnej i świeckiej. Ponad sto lat później „Bolesław Śmiały” zagościł na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. „Nasz spektakl jest o tym, co się dzieje z władzą, gdy ta czuje się zbyt pewnie i ma przekonanie o własnej nieomylności. Spór króla i biskupa, oparty na wzajemnej niechęci, doprowadził do wieloletniej utraty korony. W dramacie Wyspiańskiego zarówno państwo, jak i Kościół cierpią na grzech pychy” – mówi reżyser spektaklu Paweł Świątek, jeden z najbardziej utalentowanych reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Początek spektaklu o 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12.

Teatr Stary na Scenie Kameralnej o godz. 19.15 wystawia „Kosmos” Witolda Gombrowicza. Utwór został uznany przez krytyków za podsumowanie twórczości Witolda Gombrowicza. Akcja tej najbardziej tajemniczej i niejednoznacznej powieści pisarza toczy się w Zakopanem, gdzie dwaj młodzieńcy – Witold i jego przyjaciel Fuks – spędzają wakacje w pensjonacie państwa Wojtysów. W trakcie pobytu natrafiają na zagadkowe znaki i dziwaczne sytuacje, które skłaniają ich do podjęcia śledztwa. Nie przynosi ono jednak odpowiedzi na dręczące ich pytania. Fabuła powieści jest jedynie pretekstem do rozważań o kształtowaniu się percepcji świata, a także relacji między jednostką, świadomością a rzeczywistością. W pozornie nieskładnych grach językowych, metaforach przypominających słowotok odbija się cała filozofia europejska i odwieczne pytanie o możność (lub niemożność) poznania. „Kosmos” ukazuje również najmroczniejsze zakamarki psychiki człowieka, jego rozpaczliwie poszukiwanie sensu własnej egzystencji.

Przenieśmy się teraz przed wielkie ekrany. Krakowskie Forum Kultury na Mikołajskiej 2 prowadzi cykl niezwykłych spotkań filmowych, w czasie których można zobaczyć perły przedwojennego kina polskiego poprzedzone prelekcją filmoznawców i fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Te cotygodniowe spotkania filmowe są znakomitą okazją do zapoznania się z dawnym kinem polskim. Podczas spotkań będzie prelekcja dotycząca filmu, następnie pokaz oraz dla zainteresowanych dyskusja przy filiżance herbaty. Dzisiaj zobaczycie film z 1936 roku, „Ada! To nie wypada” w reż. Konrada Toma. Początek o godz. 19.00.

Zostańmy jeszcze przez chwilę w klimacie retro. Od godz. 19.00 w Cabarecie przy Krakowskiej 5 poczujecie magię lat minionych. Na wieczór przygotowano specjalny program artystyczny, z najświetniejszymi dawnymi piosenkami. Wsłuchacie się więc w dawne hity Hanki Ordonówny czy Mieczysława Fogga wykonaniu niezwykłej Barbary Lorenzetti.

Również legendy sceny, ale już z innej epoki, autorzy płyt sprzedanych w setkach tysięcy egzemplarzy, jedni z najważniejszych artystów początków rapu w Polsce, Kaliber 44, wystąpią w Prozaku! Wraz z nimi na scenie pojawi się cały skład GKI Familia, w tym Solo GKI, który ego dnia świętować będzie swoje kolejne 18. urodziny! Ale to nie koniec świętowania, bo następnym solenizantem będzie rezydent Todaya od początku istnienia cyklu – DJ Sky, a także CJ! Przyjdźcie koniecznie! Prozak 2.0, pl. Dominikański 6, godz. 22.30.

Na koniec jeszcze propozycja Apoteki dla fanów mocnych brzmień. O godz. 20.00 wystąpi grupa Woe Unto Me z Białorusi. Powstała w 2008 roku w Grodnie (Białoruś); ich debiutancka płyta „A Step Into The Waters Of Forgetfulness” została świetnie przyjęta. Zespół wziął udział w kilku festiwalach, grał także z legendarnymi zespołami doom metalowymi, takimi jak Shape of Despair czy Saturnus. Występował w Polsce, Rosji i Białorusi. Na nowej płycie zespołu można usłyszeć wyjątkowych gości, takich jak: Daniel Neagoe (Clouds, Eye of Solitude, Shape of Despair, Pantheist), Jón Aldará (Hamferð, Barren Earth, Clouds), Thomas A.G. Jensen (Saturnus) i Patryk Zwoliński (ex-Blindead, Proghma-C, ex-Neolithic). Po grupie białoruskiej zagra zespół Postmortal z Krakowa. Powstał w 2016 . Obecnie może pochwalić się zarejestrowanym singlem „Heart of Despair”. Członkowie Postmortal czerpią inspiracje głównie z klasyki funeral doomu, nie stronią również od gatunków pochodnych.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-15
Data aktualizacji: 2018-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź