Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Zima przykryła nasze miasto białym puchem, zachęcamy więc do spacerów, zwłaszcza że smog chwilowo odpuścił, a Kraków pod śniegiem wygląda naprawdę magicznie. A co powiecie na pomysł, aby taki spacer zakończyć w kinie lub teatrze? Kulturalnych propozycji na dziś nie brakuje! Polecamy też Wam nasz newsletter! Mamy już za sobą 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Fot. Marek M. Berezowski, Citymorphosis

Zajrzyjcie do Teatru Proxima, zobaczycie tam „Murzynów”. Iwona Kempa, uważana za „specjalistkę od duszy ludzkiej”, przygotowała dla Proximy adaptację tekstu skandalizującej chorwackiej pisarki, Vedrany Rudan. „Murzyni” to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy – dwóch płodów, które w brzuchu matki podsłuchują trzy wcześniejsze pokolenia i układają różne wersje przyszłości swojej i swoich przodków – stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską. Choć jednak wybrzmiewają one niemal w każdym z aktorskich monologów, to dla Kempy powieść Rudan jest przede wszystkim krzykiem sprzeciwu – wobec przemocy, wzajemnej nienawiści kobiet i przekonania o męskiej wyższości i sile. Krzykiem momentami zabawnym, ale przez to jeszcze bardziej smutnym. Teatr Nowy Proxima, ul. Krakowska 41, o godz. 19.15.

Kino ARS z kolei zaprasza na przedpremierowy pokaz „Czasu mroku”. W filmie inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami w roli Winstona Churchilla wystąpił nominowany do Oscara, zdobywca nagrody BAFTA, Gary Oldman. Za reżyserię odpowiada Joe Wright, twórca „Pokuty”, „Dumy i uprzedzenia” oraz „Anny Kareniny”. Winston Churchill spędził pierwsze tygodnie w fotelu premiera w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Poznajemy go jako dowcipnego i błyskotliwego męża stanu, krzepkiego członka Parlamentu, 65-letniego kandydata na premiera w czasach, gdy Europa upada, płonąc w pożodze wojny. Państwa sprzymierzone wciąż przegrywają potyczkę z wojskami nazistowskimi. Armia brytyjska zdana jest na własne siły we Francji. 300 tysięcy brytyjskich żołnierzy stacjonuje na plażach Dunkierki. W tych okolicznościach rząd Chamberlaina podaje się do dymisji. Nowym premierem Wielkiej Brytanii zostaje Winston Churchill. Ma przeciw sobie członków własnej partii oraz króla Jerzego VI, sceptycznie przyglądającego się poczynaniom Churchilla. Jest 10 maja 1940 roku. Przed Winstonem Churchillem być może najtrudniejsza decyzja w życiu – negocjować z nazistami pakt pokojowy, który ocali brytyjski naród przed koszmarem wojny, czy ponieść niemożliwe do przewidzenia koszty i stanąć naprzeciw wroga? Początek seansu o godz. 19.00.

Natomiast Kino Pod Baranami zaprasza na kolejny dzień 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. W repertuarze na dziś znalazł się „Szron”. Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. „Szron” zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, szarych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę – o zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra. Kino Pod Baranami, godz. 19.15.

O godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki rozpocznie się spotkanie z cyklu Art Come Out! Będzie to rozmowa na temat książki „Citymorphosis” z Markiem M. Berezowskim – fotografem i antropologiem kultury. Książka fotograficzna „Citymorphosis” to opowieść o przemianach architektonicznych miast dawnego Bloku Wschodniego. Dokumentacja przemian od komunistycznego krajobrazu do współczesnych miast ery globalnego kapitalizmu. I ukazanie podobieństw tych transformacji. Fotograf Marek M. Berezowski spędził prawie pięć lat na w poszukiwaniu przestrzeni będących przykładem postępujących zmian, procesu transformacji, które z różną intensywnością widać w architekturze i urbanistyce miast Chin, Rosji, Polski czy na terenie byłego NRD. Zdjęcia skupiają się na Berlinie, Warszawie, Śląsku, w Moskwie, Petersburgu, Pekinie, Chongqing, Tianjin, Guangzhou i Wenchang. Fotograf starał się, aby przedstawiona w „Citymorphosis” unifikacja krajobrazu nie tylko przybliżyła podobieństwa przekształceń. Chciał też, aby pomogła dostrzec powiązanie i uniwersalność zjawisk w globalnym świecie. Zdjęcia w książce są niepodpisane. Dzięki temu, choć złożona z pozornie odległych miejsc, różnych miast i państw, rzeczywistość przedstawiona w „Citymorphosis” może wydawać się jednym megamiastem.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-17
Data aktualizacji: 2018-01-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź