Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

W naszym przewodniku proponujemy Wam na chwilę oderwać się od codziennych, przyziemnych spraw i poddać się magii. W czwartkowy wieczór możecie na przykład Pod Baranami wkroczyć w czarodziejski świat zambijskich wiedźm, albo poddać się onirycznej, pełnej absurdów atmosferze w trakcie Nocy Waniliowych Myszy.

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Zapiszcie się do naszego newslettera – jako pierwsi otrzymacie informacje o weekendowych wydarzeniach, a co tydzień będziecie mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Dla Was wydaliśmy już 200 numerów! Kliknij TUTAJ!

 

Dzisiaj startuje Opera Rarafestiwal oddziałujący na wszystkie zmysły. W jego ramach będziecie m.in. mogli porozmawiać o związkach sztuki, muzyki i kuchni. Pierpaolo Polzonetti, twórca koncepcji gastromuzykologii, proponuje, by szukać związków między muzyką i pożywieniem, porównać kompozycje do potraw, których składnikami są poszczególne dźwięki. Podczas Festiwalu Opera Rara 2018 będziecie szukać właśnie takich analogii – między procesem zarówno komponowania i gotowania, jak i słuchania oraz degustacji. Otwórzcie się na nowe doznania! Tu znajdziecie pełen program Festiwalu.

W Kinie Pod Baranami zobaczycie „Nie jestem czarownicą”. Pokaz odbywa się w ramach przeglądu Nowe Horyzonty. Kilkanaście minut trwała w Cannes owacja na stojąco dla Rungano Nyoni i jej mrocznej baśni, której akcja rozgrywa się w Zambii. Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę – po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli – to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę. Początek o godz. 19.05.

Zobacz zwiastun:

 

 

Jeśli zostaniecie dłużej Pod Baranami, to o godz. 20.45 będziecie mieć okazję przedpremierowo zobaczyć film „Tamte dni, tamte noce”. Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią. Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną, a jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

A co słychać w teatrach? Teatr KTO pokaże na Kanoniczej o godz. 19.00Atrament dla leworęcznych”. To współczesna komedia, złożona z kilku przenikających się, obyczajowych scen, pełnych absurdalnego humoru. Ideą spektaklu jest odejście od dosłowności – bohaterów nie da się umieścić w żadnym miejscu i czasie. Nie mają imion, nazwisk, nigdzie nie mieszkają i nie wiadomo, czym się zajmują. Pojawiają się na scenie i generują kolejne zdarzenia, wcielając się w wymyślone przez siebie postaci.

Natomiast na Paulińskiej 28, Teatr Barakah o 19.00 rozpocznie kolejny, siódmy odcinek Nocy Waniliowych Myszy. Aktorzy nadal za nic mają wszelkie tabu i poprawności, a wszystko po to, by skomentować otaczającą rzeczywistość i natrzeć uszu tym, którzy chcą odebrać nam Krainę Szczęścia. Przygotujcie się na bitwę naszych czasów! „Dżojstik Zagłady” to połączenie szpiegowskiej farsy i tajemniczej podróży w osobliwe realia psychiki szaleńca opętanego władzą i swoimi własnymi słabościami. Poza widowiskowością, zwariowanym tempem, muzyką i salwami śmiechu, czeka Was również okazja do refleksji nad współczesną relacją pomiędzy obywatelem i rządzącymi. W onirycznej, komediowej materii ujrzycie zniekształcone odbicie współczesności, w której zręczne oko bez problemu odnajdzie pierwowzory… Jak uratować Polskę? Czy światem rządzą siły, o których nie wiemy? Czy kobiety lecą tylko na wysoko postawionych? Czy, żeby się wspiąć, trzeba coś zdjąć? A przede wszystkim: co zrobić, żeby nie musieć żyć w ciekawych czasach? Na te i więcej pytań odpowiada najnowsza produkcja Teatru Barakah. Czeka Was feeria barw, iskrzące humorem dialogi oraz napisane specjalnie na tę okazję piosenki, które usłyszycie w niezapomnianym wykonaniu krakowskich aktorów. Muzykę do spektaklu skomponowała Renata Przemyk – znana polska wokalistka i kompozytorka. Polecamy!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-18
Data aktualizacji: 2018-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź