Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Witajcie na półmetku tygodnia! To całkiem optymistyczna perspektywa, spróbujcie więc po pracy poczuć przedsmak weekendu. Wśród naszych kulturalnych propozycji z pewnością znajdzie się coś ciekawego!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Wydaliśmy już 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Polecamy Wam wieczór w Kinie Pod Baranami. O 19.00 przedpremierowo zobaczycie tam nagrodzony Złotym Globem reżyserski debiut Grety Gerwig, „Lady Bird”. To oparta częściowo na doświadczeniach reżyserki opowieść o zbuntowanej nastolatce o artystycznej duszy, która prowadzi nieustającą walkę ze swoją równie niezależną matką. Dzięki znakomitym kreacjom nominowanych do Złotych Globów Saoirse Ronan oraz Laurie Metcalf, Gerwig stworzyła na wskroś szczerą wizję relacji międzyludzkich, które kształtują nas na resztę życia. Na ekranie zobaczymy również obiecującego młodego aktora Timothée Chalameta. „Lady Bird” jako pierwsza produkcja w historii zdobyła 100 procent pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes i stała się międzynarodową sensacją. Polska premiera będzie 2 marca 2018. Tytułowa Lady Bird (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Jednak bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, niezależność nastolatki jest bowiem lustrzanym odbiciem charakteru matki.

Zobacz zwiastun:

 

 

Z kolei w Teatrze Proxima przy Krakowskiej 41 o godz. 19.15 czeka na Was muzyczny spektakl oparty na motywach historii Katarzyny W., tekstach z „Medei”, listach Magdy Goebbels oraz materiałach dotyczących spraw słynnych dzieciobójczyń. W formie surrealistycznego show nawiązującego do rewii DADA z pierwszej połowy XX wieku, noir kabaretu niemieckiego, w duchu dokonań ekspresjonistycznych opowiedziana zostanie historia przemocy, szaleństwa i upadku człowieka w jego najbardziej intymnej i organicznej sferze: rodzicielstwie; kobiety-matki, w kontekście reżimu, ideologii totalitarnych, choroby i depresji. W spektaklu usłyszeć będzie można (często po raz pierwszy) przetłumaczone na język polski piosenki Nicka Cave’a, The Tiger Lillies, Marilyn Mansona, Einsturzende Neubauten, Cinema Strange, The Dresden Dolls, Grinderman i innych, a także autorskie utwory napisane specjalnie na potrzeby przedstawienia.

A przy okazji pobliski Teatr Barakah zaprasza na 20.00 na folk session, czyli jam z przytupem. Wstęp jest wolny! Wydarzenie na Facebooku.

Trwa karnawał, a więc czas bali i tańczenia walca. W filharmonii dzisiaj macie zapewniony wspaniały wieczór z muzyką Straussa! Gościć będzie Budapest Strauss Orchestra & Ballet – blisko 40-osobowy zespół wirtuozów tańca i muzyki Johanna Straussa, dla których wykonywanie walców i polek jest wielką pasją i celem życia. Dystyngowane ubiory orkiestry i przepiękne stroje baletu przeniosą Was do epoki roztańczonego Wiednia XIX wieku. Usłyszycie i zobaczycie najpiękniejsze dzieła: „Marsz Radetzkiego”, „Nad pięknym, modrym Dunajem”, „Tarantellę”, uwerturę z „Zemsty nietoperza”, „Polkę pizzicato”, melodie z „Barona cygańskiego” i wiele innych. Polecamy! Początek o godz. 19.00.

Wyobrażaliście sobie, jak wygląda teatr nocą, bez splendoru rozświetlonego westybulu i grających na scenie aktorów? Jeżeli macie mocne nerwy i poczucie humoru, koniecznie wybierzcie się na nocne zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego! Posłuchacie fascynujących opowieści związanych z gmachem przy placu św. Ducha, zobaczycie tajemnicze pomieszczenia, do których widz na co dzień nie ma dostępu i spotkacie zjawy z dawnych czasów. Będzie trochę śmiesznie, a trochę strasznie. Nocne zwiedzanie „Zagubieni w teatrze” rozpocznie się o 21.00.

W Kawiarni Literackiej na Krakowskiej o 19.00 rozpocznie się spotkanie z Klementyną Suchanow, autorką biografii Gombrowicza. Spotkanie poprowadzi Piotr Sieklucki. „Gombrowicz. Ja, geniusz” to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie której z nieopierzonego ziemiańskiego syna wyrośnie pewny swej indywidualności twórca, kreujący zupełnie nowy język filozof i w końcu zmęczony sławą człowiek, to również wędrówka przez kompleksy polskiej – i nie tylko – literatury, historii, tradycji i obyczajowości. Tom pierwszy wprowadza w zawiłości życia rodzinnego i ziemiańskiego na tle historii rodów Gombrowiczów i Kotkowskich. Mały Itek, „dziwak”, niemieszczący się w wielkopańskim comme il fault, przeobraża się w pisarza Witolda, który własne klęski i lęki przekuwa konsekwentnie w swój oręż. Wydanie „Pamiętnika z okresu dojrzewania” otwiera mu drzwi do warszawskiego środowiska literackiego, poznaje Schulza, Witkacego i zaczyna „prowadzić swoje gry” przy stoliku nad małą czarną. Fascynuje i odpycha, usilnie walcząc o „narzucenie” siebie. W 1938 roku wydaje „Ferdydurke”, ale sukces pierwszej powieści przytłumia zbliżająca się wojna. Podróż do Argentyny uchroni Witolda przed wojennym losem, który przypadnie jego bliskim, a równocześnie pozwoli się ostatecznie wyzwolić, doszlifować warsztat literacki i oddać homoerotycznym przygodom w labiryncie Buenos Aires. Gdy w 1945 roku kończy się wojna, Witold nie zamierza wracać do Polski i rozpoczyna los pisarza na emigracji. Choć trudno w to uwierzyć, „Gombrowicz. Ja, geniusz” to pierwsza pełna biografia pisarza. Klementyna Suchanow przez lata zbierała materiały, prowadziła rozmowy i podróżowała śladami Gombrowicza. Efektem jest monumentalne dzieło, w którym odbija się nie tylko Itek/Witold, ale także fermentująca kulturowo Europa XX wieku na tle skomplikowanych historycznych wydarzeń. Nie przegapcie, naprawdę warto!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-24
Data aktualizacji: 2018-01-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź