Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Chętniej piją niż palą

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych sięgały po wódkę, a uczniowie po piwo – tak wynika z raportu „Styl życia, używanie substancji psychoaktywnych, zachowania ryzykowne oraz postawy wobec używania substancji psychoaktywnych w grupie uczniów krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”. Raport został opracowany przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Fot. tookapic.com

W badaniu ankietowym przeprowadzonym w roku szkolnym 2016/2017 uczestniczyło w sumie 10 134 uczniów. W szkołach podstawowych objęło ono 5 183 uczniów, w gimnazjalnych - 2 814, a w ponadgimnazjalnych - 2 137.

Z raportu wynika, że w przypadku szkół podstawowych 90 proc. dziewcząt i 84 proc. chłopców deklarowało, że nigdy nie piło alkoholu. Raz lub kilka razy w życiu spróbowało go odpowiednio - 7 i 11 proc. W klasach gimnazjalnych te statystyki wyglądają już inaczej. 66 proc. uczennic i 67 proc. uczniów twierdziło, że nigdy nie próbowało alkoholu. A tylko raz sięgnęło po niego 19 proc. dziewcząt i 18 proc. chłopców. Natomiast, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, zarówno 18 proc. uczennic i uczniów zapewniło, że nigdy nie piło alkoholu. Ale już 32 proc. zadeklarowało, że pije alkohol kilka razy w miesiącu.

Zarówno 95 proc. dziewcząt i chłopców ze szkół gimnazjalnych przyznaje, że nigdy nie używało nowych substancji psychoaktywnych (dopalaczy), a raz lub kilka razy w życiu próbowało ich około 1 proc. uczennic i uczniów. Wśród uczniów szkół gimnazjalnych ten wskaźnik wynosi odpowiednio – 2 i 3 proc.

Opracowujący raport zauważyli, że - w porównaniu do ubiegłego roku szkolnego -tendencja związana z sięganiem po dopalacze utrzymuje się na stałym poziomie dla uczniów gimnazjów i nieznacznie spada dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie szkół średnich i zawodowych sięgają po substancje psychoaktywne częściej niż młodsi badani.

Ankietowani uczniowie w większości dostrzegają negatywne konsekwencje oraz ryzyko związane z piciem alkoholu, takie jak: problemy w domu, w szkole lub z policją, pogorszenie stanu zdrowia oraz podejmowanie nieprzemyślanych decyzji, których w przyszłości można żałować.

W szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych sprawdzono także, jakie są deklaracje uczniów dotyczące najczęściej wybieranego rodzaju alkoholu oraz sposobu pozyskiwania substancji psychoaktywnych. Większość gimnazjalistów zapewniła, że nie spożywa żadnego alkoholu. Spośród osób, które po niego sięgają, najwięcej, bo 11 proc. i uczennic i uczniów wskazało, że jest to piwo. Zarówno 8 proc. i dziewcząt i chłopców wybiera wódkę. W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym można zaobserwować spadek spożywania tych rodzajów alkoholu.

Ale za to chętniej alkohol wybierają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. I co ciekawe, wśród uczennic, najpopularniejszym trunkiem okazała się wódka. Jej picie zadeklarowało 41 proc. dziewcząt. Z kolei mężczyźni postawili na piwo (44 proc.). Z kolei co trzeci uczeń szkoły średniej deklaruje, że przynajmniej raz w życiu palił marihuanę.

Cały raport jest dostępny tutaj.

pokaż metkę
Autor: MAGDALENA UCHTO
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-25
Data aktualizacji: 2018-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź