Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zieleń atrakcją Krakowa

Czy miejskie parki mogą stać się atrakcją turystyczną Krakowa, jakie plany na krakowską zieloną przestrzeń ma jeszcze Zarząd Zieleni Miejskiej? O tym dyskutowano na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystyki.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Pierwszym z kroków, jakie podejmuje ZZM, jest uatrakcyjnienie centrum miasta zielonymi przestrzeniami. To, co ma miejsce w dużych europejskich miastach, także w Krakowie będzie coraz bardziej popularne. Chodzi przede wszystkim o uatrakcyjnienie ciągów pieszych. Przykładem takiej realizacji może być nowo posadzona zieleń na ulicy Rajskiej. ZZM planuje w ten sposób zazielenić 126 ulic wewnątrz drugiej obwodnicy miasta. Nie jest to nowość, lecz powrót do dawnych praktyk. Przed II wojną światową centrum Krakowa było jedną z piękniej zazielenionych przestrzeni. Dodatkowo w tym roku zazielenione mają zostać trzy główne arterie:

• Mogilska – al. Jana Pawła II – Plac Centralny,

• Kalwaryjska – Rondo Matecznego – Zakopiańska,

• Rondo Mogilskie – Rondo Grzegórzeckie – Herlinga-Grudzińskiego – Klimeckiego – Lipska.

Również atrakcją przyciągającą do Krakowa mogą być jego parki. Samych parków w Krakowie jest 570 ha. Wiele z nich ma status zabytkowych i chętnie odwiedzanych przez turystów. Miasto planuje również zagospodarowanie ciekawych terenów, które zostaną przekształcone w parki, jak np. Zakrzówek, czy Kamieniołom Liban. To wyjątkowe i niespotykane miejsca na mapie, które można śmiało wykorzystać jako wspaniałą atrakcję turystyczną. Dodatkowo Park Kamieniołom Liban ma pełnić także funkcję muzealną i edukacyjną, gdyż jest częścią obszaru dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Planuje się także przystosowanie tego obszaru jako spacerowego. Taką również funkcję mają pełnić pobliskie Krzemionki Podgórskie. W ramach zadania planuje się ich modernizację i zagospodarowanie na cele wypoczynkowe. Planowany koszt tej inwestycji to aż 50 mln zł.

Radny Tomasz Urynowicz pytał o wykorzystanie Błoń. – Jakie jest stanowisko ZZM w związku z budową tymczasowego toru wyścigów konnych na Błoniach? Czy w ten sposób nie zniszczymy tego terenu? – pytał Urynowicz.

Błonia to przestrzeń uniwersalna i przygotowana do wielu różnych wydarzeń. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego typu imprez. Jednak nie wiadomo czy uda się tam uzyskać warunki do profesjonalnego wyścigu. Ewentualne zniszczenia, jakie się pojawiają, nie są szkodliwe dla nawierzchni błoń. W tym roku odbędą się również w tym miejscu wydarzenia związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. A Zarząd Zielni Miejskiej stale dba o odpowiednie zabezpieczanie i ewentualne naprawy terenu.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-01-26
Data aktualizacji: 2018-01-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź