Komunikat archiwalny

Bike Polo stanie się jedną z wizytówek krakowskiego sportu?

Bike Polo Club Kraków to pierwszy w Polsce klub bike polo. Założony został w 2009 r. Z sukcesami reprezentuje nasze miasto, regularnie uczestnicząc w turniejach w Europie Zachodniej. Jednakże boisko, które klub dzierżawi, zlokalizowane na terenie dawnego basenu Polfy przy ulicy Eisenberga, jest w kiepskim stanie. O możliwości utworzenia nowego, wielofunkcyjnego boiska, rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Bike Polo stanie się jedną z wizytówek krakowskiego sportu?
Fot. Bike Polo Club Kraków

Potrzeby klubu to jedno lub dwa asfaltowe boiska, otoczone bandami typu hokejowego (każde o wymiarach 20x40 metrów). Przedstawiciele klubu proponują, by wykorzystać do tego teren pod estakadą przy ulicy Turowicza. Działki są tam miejskie lub w użytkowaniu wieczystym gminy. 

Przedstawiciele klubu argumentowali też, że takie boisko byłoby unikalną infrastrukturą sportową na skalę wojewódzką. Byłby to pierwszy tego typu publiczny obiekt w Małopolsce. Dodatkowo stworzyłby on mieszkańcom Krakowa możliwości bezpiecznego poznawania nowych dyscyplin sportowych, a na boisku można by było trenować inne dyscypliny sportu takie jak hokej, lacrosse czy unihoc.

Gorącym zwolennikiem utworzenia takiego boiska jest radny Andrzej Mazur, który wspiera klub w realizacji tych planów. Jak argumentuje radny, zaproponowana lokalizacja jest bardzo dobra, tym bardziej, że estakada gwarantowałaby zadaszenie boiska. - Na co dzień teren byłby ogólnodostępny dla mieszkańców Krakowa, znajdując się w bezpośredniej bliskości parku sportowo-rekreacyjnego „Park Krakowian” zaplanowanego w ramach Planu Miejscowego „Bonarka” – dodawał radny Mazur.

Zgodziła się z nim reszta komisji, co zaowocowało złożeniem wniosku do prezydenta, w którym Komisja Sportu i Kultury Fizycznej zwraca się z prośbą o przedstawienie informacji o możliwości realizacji inwestycji „budowa boiska do „Bike Polo” o nawierzchni bitumicznej lub betonowej na terenie w poprzek po estakadą ulicy Turowicza w całości w świetle działek drogi publicznej nr 9/39, 9/41 i 9/43 obr. 47 Podgórze w Krakowie”, przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Radni zawnioskowali także o rozszerzenie analizy realizacji  inwestycji  o ”budowę dwóch boisk w tym jednego o nawierzchni bitumicznej lub betonowej do „bike polo” i boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy do gry w piłkę nożną dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących na działkach 235/57 i 235/59 na terenie
w poprzek pod estakadą ulicy Turowicza w całości w świetle działek drogi publicznej”, przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Jak twierdzą radni z komisji, infrastruktura ta umożliwiłaby realizację zawodów w randze Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy lub zawodów ogólnopolskich w bike polo oraz codziennych treningów zespołu osób niedowidzących i klubu bike polo.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także