Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Najciekawsze wydarzenia, poruszające koncerty, inspirujące filmy – oto nasz dzisiejszy przewodnik kulturalny. A na dodatek okazja do pomocy w naprawdę słusznej sprawie! Czytajcie i korzystajcie!

Fot. materiały prasowe / Piwnica Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Teatr Odwrócony pokaże dzisiaj „Wyspę Wyspiański” – instalację teatralno-dźwiękową, skoncentrowaną wokół osobistych przeżyć Stanisława Wyspiańskiego, opisanych w listach do rodziny i przyjaciół. Stanowi analizę „zjawiska Wyspiański”: złożoności jego człowieczeństwa. Zobaczycie ludzką stronę pomnika, jego dylematy, pragnienia, fascynacje, złości. Początek o 20.15 na Sławkowskiej 14.

Z kolei na dużym ekranie zobaczycie przedpremierowo film „Nić widmo”. Wyróżniony 6 nominacjami do Oscara (m.in. najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy) najnowszy film Paula Thomasa Andersona („Magnolia”, „Aż poleje się krew”, „Mistrz”), to fascynujący portret artystycznego szału oraz kobiet, które sprawiają, że świat nie przestaje się kręcić. Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość. Kino ARS, ul. św. Tomasza 11, godz. 19.00.

O godz. 18.00 w De Revolutionibus Books & Cafe na Brackiej usłyszycie wykład Tomasza Gełdona o historii fitohormonów, czyli o tym, jak Darwin poruszył światem roślin. Zagadnienie koordynacji wzrostowej i ruchowej roślin zwróciło uwagę nauki stosunkowo późno, bo w XIX wieku. Badania, które doprowadziły do wykrycia chemicznego regulatora tych procesów, tzw. auksyn, zapoczątkował sam Karol Darwin. Okazało się, że rośliny wcale nie są takie statyczne. Dzięki wytwarzanym hormonom i prostym mechanizmom reakcyjnym ich życie jest niezwykłą odpowiedzią na skomplikowane pytania stawiane przez warunki środowiskowe. Wymiar tego dialogu jest nie tylko naukowy – wiedzę o fitohormonach szeroko wykorzystuje się w rolnictwie, ogrodnictwie czy gospodarstwie domowym. Tomasz Gełdon – „Pan od przyrody”, nosiciel kaganka oświaty, na co dzień uczy biologii w V LO w Krakowie, rozmyśla i pali fajkę.

Nie omińcie dzisiaj klubu Żaczek! O godz. 19.00 zacznie się tam koncert „Rock dla Tosi”. O tej chorobie mówi się „syndrom człowieka z kamienia”. Na razie nie ma na nią lekarstwa. Raz na dwa miliony urodzeń zdarza się mutacja genu powodująca fibrodysplazję (FOP), postępujące kostniejące zapalenie mięśni. 3-letnia Tosia Pióro jest najmłodszym dzieckiem w Polsce chorującym na okrutny FOP. Już po raz drugi spotkamy się, by pomóc podopiecznej Fundacji Auxilium (pieniądze potrzebne są na rehabilitację, suplementy diety i środki przeciwbólowe, w perspektywie jest też zagraniczny wyjazd na kosztowną terapię). Koncert charytatywny „Rock dla Tosi” zapowiada się magicznie i energetycznie nie tylko z uwagi na gorące serca darczyńców, ale też ze względu na brzmienia, które rozpalą Żaczek. Gwiazdą wieczoru będzie Kazik & Kwartet ProForma. Wcześniej zaprezentuje się zespół Flare z Asią Azzją Mądry, półfinalistką jednej z edycji „Must be the Music”. Koncertom towarzyszyć będzie aukcja, na której będzie można wylicytować m.in. koszulki Kuby Błaszczykowskiego, piłki do koszykówki wraz z podpisami reprezentantów Polski w tej dyscyplinie, czy obraz przedstawiający Rona „Bumblefoota” Thala (byłego gitarzystę zespołu Guns N’Roses), z jego autografem. Imprezę poprowadzą Norman Power i Jerzy Janik.

Wszystkie szczegóły akcji można znaleźć na Facebooku na profilu Fundacji Auxillium. Wydarzenie na Facebooku.

Punktualnie o 21.00 możecie się udać w karnawałową podróż muzyczną w wykonaniu hiszpańskiego duetu: Anny Amareli i Miguela Delgado! Bossanova, soul & jazz, fado, chillout, chanson francaise & bolero, czyli najpiękniejsze, najbardziej znane i najbardziej urzekające standardy śpiewane w czterech językach: po hiszpańsku, portugalsku, francusku i angielsku, usłyszycie w Piwnicy Pod Baranami. Zniewalająco piękne i czyste tony głosu Anny Amareli i subtelnej gitary Miguela Delgado przeniosą Was do świata hiszpańskich, portugalskich i południowoamerykańskich rytmów, idealnych w karnawale. Anny Amarela, urodzona w Brazylii i wykształcona w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji, od piętnastu lat z powodzeniem występuje na scenach całego świata. Doskonale czuje się w takich dziedzinach, jak jazz, freestyle, triphop, improwizacja wokalna, eksperymentalny flamenco rock, fado. Współpracowała z wieloma znanymi muzykami, wytwórniami płytowymi, prowadziła warsztaty muzyczne, jest twarzą marki El Taller de la Voz Libre. Miguel Delgado to gitarzysta i kompozytor pochodzący z Sewilli. W bogatym dorobku artystycznym ma cztery autorskie płyty, ogromną ilość koncertów, występów telewizyjnych i festiwalowych. Współpracował z takimi sławami, jak: John Scofield, Philip Catherine, Bill Friselli, Jordy Rossy, Paul Gill, Miguel Casany, Izrael Sandovan czy Miguel Vargas. Warto też wspomnieć o wspólnym występie w ramach autorskiego projektu „Ritmo & Cambio” w Central Theatre w Sewilli w listopadzie 2013 roku, który to występ uświetnili światowej sławy muzycy: John Blackwell (gitarzysta Prince i Justina Timberlake’a) oraz Benn Grebb. Dzisiejszy koncert jest częścią trasy „Hola Polonia 2018”. Polecamy – taka okazja w tym karnawale już się nie powtórzy!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-01
Data aktualizacji: 2018-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź