Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Królowa Jadwiga, kina i secesja - weekendowe spacery z PTTK

Trwa kolejny weekend, podczas którego można zwiedzić nasze miasto wraz z Kołem Grodzkim PTTK w ramach akcji „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”. Na ciekawych czekają cztery spacery i wykład.

Fot. Paweł krawczyk / krakow.pl

W sobotę, 3 lutego, odbędą się trzy spacery:

  • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Królowej Jadwigi po Krakowie”. Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Królowa Jadwiga pochodziła z dynastii Andegawenów, była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 r. została koronowana na króla Polski, a następnie po koronacji w 1386 r. swego męża Władysława Jagiełły na króla Polski, została królową Polski. Zapisała się w historii m.in. z odnowienia Akademii Krakowskiej – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spaceru poznamy jej ciekawy życiorys i miejsca z nią związane.
  • dla odznaki srebrnej: „Zakony i klasztory: oo. dominikanie i ss. dominikanki”. Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Ojcowie dominikanie to Zakon Braci Kaznodziejów, założony przez św. Dominika Guzmana, oparty na regule św. Augustyna, zatwierdzony w 1217 roku przez papieża Honoriusza III. Do Krakowa dominikanów sprowadził biskup krakowski Iwo Odrowąż w 1222 roku. Jako siedzibę otrzymali jedyny istniejący w Krakowie kościół parafialny św. Trójcy. Obecny kościół dominikanów przy ul. Stolarskiej pierwotnie był romański, kolejny wczesnogotycki ukończony w II połowie XIII wieku, następnie przekształcony na gotycką bazylikę, otoczony w XV w. ciągiem kaplic. Niemal całkowicie zniszczony podczas pożaru Krakowa w 1850 roku, został odbudowany w II połowie XIX wieku. Wyposażenie wnętrza jest głównie neogotyckie.
    Siostry dominikanki - Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego, żeński zakon klauzurowy o charakterze kontemplacyjnym, założony w 1206 roku we Francji przez św. Dominika Guzmana. W Krakowie po raz pierwszy wzmiankowane w końcu XIV wieku (początkowo przy ul. Stolarskiej). W 1621 roku Anna Lubomirska ufundowała dla dominikanek przy ul. Mikołajskiej klasztor wraz z kościołem matki Bożej Śnieżnej, tzw. Na Gródku. Kościół Matki Bożej Śnieżnej został wybudowany na miejscu obronnego dworu wójta krakowskiego Alberta, potem zameczku Władysława Łokietka, który z czasem przeszedł na własność Tarnowskich. Klasztor i kościół dominikanek według tradycji to wotum Lubomirskiej za zwycięstwo jej syna Stanisława Lubomirskiego nad Turkami pod Chocimiem w 1621 roku. W kościele w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Śnieżnej (przed 1644 r., przysłany przez papieża Urbana VIII). Na murze otaczającym klasztor obraz nieznanego artysty namalowany w II połowie XVII w. przedstawiający tzw. Matkę Bożą Szwedzką, a nawiązujący do legendy z czasów potopu szwedzkiego.
  • dla odznaki złotej: „Kina w Krakowie”. Spotkanie o godz. 10.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Kina w Krakowie to temat bardzo szeroki. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele kin działało na przestrzeni lat (do dzisiaj ostało się tylko z nich), nie wspominając już o wkładzie Krakowa i jego mieszkańców w rozwój kinematografii. Podczas spaceru poznamy historię kina, odwiedzimy miejsca, gdzie istniały dziś już zapomniane kina. Powrócimy to epoki „małych kin”, dziś po latach „odstawienia” powoli się odradzających i wracających do łask widzów.

W niedzielę, 4 lutego, zapraszamy na spacer dla odznaki brązowej: „Secesja w Krakowie”. Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
Secesja to styl panujący w sztuce, zwłaszcza w zdobnictwie i w sztukach użytkowych na przełomie XIX i XX wieku. Jego podstawowe cechy gatunkowe to: asymetria, płynne, faliste linie, swobodne układy kompozycyjne, roślinna ornamentyka. Najczęściej spotykane motywy to formy organiczne -kwiaty: irysy, magnolie, lilie, nasturcje. Styl ten wywodził się z dekadentyzmu fin de siecle, literatury oraz malarstwa symbolizmu i modernizmu. Ślady secesji w Krakowie odnajdujemy w wielu miejscach. Najpiękniej prezentuje się Pałac Sztuki - prawdziwa świątynia sztuki! Stoi on przy Placu Szczepańskim, a zbudowany został wg projektu Franciszka Mączyńskiego w 1901 r., następnie Teatr Stary z piękną attyką ozdobioną ślimacznicami i dekoracyjnym fryzem. Innymi przykładami są kamienice Teodora Talowskiego przy ulicach Straszewskiego i Piłsudskiego ze swoistą wyrafinowaną ornamentyką.

Dla odznaki z pawim piórem zapraszamy w niedzielę na wykład prof. dr hab. Michała Baczkowskiego pt. „Kraków w XIX wieku”.Spotkanie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12, o godz. 10.30.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-03
Data aktualizacji: 2018-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź