Komunikat archiwalny

Miejski program „Tańczę w Krakowie” rozkocha dzieci w tańcu

Miasto Kraków uruchomiło w tym roku szkolnym pilotażowy program „Tańczę w Krakowie” – cykl bezpłatnych zajęć tanecznych dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy tańca. W programie biorą udział 32 klasy i oddziały – w sumie około 700 dzieci. Za realizację odpowiada Międzyszkolny Ośrodek Sportowy „Kraków Wschód”.

Miejski program „Tańczę w Krakowie” rozkocha dzieci w tańcu
Fot. moswschod.pl

Zajęcia trwają 45 minut i odbywają się raz w tygodniu, są w całości finansowane przez Gminę Miejską Kraków. W pilotażu, który trwa do końca roku szkolnego 2017/2018, biorą udział trzy klasy pierwsze z danej szkoły. Harmonogram zajęć tanecznych uwzględnia szkolny plan lekcji i rozkład przerw. Dzieci uczą się walca angielskiego, samby, chachy, rock and rolla, pasodoble, polki, poloneza i krakowiaka. Na zakończenie programu zaplanowano  turniej tańca z pamiątkowymi medalami i dyplomami dla uczestników. Będzie też możliwa kontynuacja tamecznej przygody w ramach sekcji tańca przy MKS „Krakus” na os. Szkolnym 39.

Jedną z uczestniczek programu jest Szkoła Podstawowa nr 100 na os. Albertyńskim w Nowej Hucie. – Dzieci w tym wieku bardzo chętnie uczestniczą we wszelkich formach zajęć, w tym zajęciach teatralnych, gdzie pojawiają się elementy tańca – mówi dyrektor szkoły Krzysztof Szwed. To z jego inicjatywy placówka przystąpiła do pilotażu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – dzieci ochoczo chodzą na zajęcia, bardzo polubiły też swojego instruktora.  – To dla nich atrakcyjna forma zabawy. Równocześnie kształcą swoje umiejętności taneczne, ruchowe, koordynację, ogólną sprawność. Nawiązują relacje rówieśnicze, nabierają pewności siebie – wyjaśnia Krzysztof Szwed.

Szkoła wpisała zajęcia w rozkład zajęć lekcyjnych, wyodrębniła pomieszczenie dla grupy tanecznej i zapewniła odpowiednie nagłośnienie (to część warunków udziału w programie). – Dla chłopców zajęcia są równie atrakcyjne jak dla dziewczynek – mówi dyrektor. – Rodzicom bardzo przypadł do gustu ten pomysł, chcieliby, żeby program był kontynuowany i objął szerszą grupę uczniów – deklaruje.

W Szkole Podstawowej nr 100, dzięki zajęciom „Tańczę w Krakowie”, wyodrębniła się grupa dzieci o szczególnych uzdolnieniach tanecznych. Wzrosło też zainteresowanie szkolną grupą cheerleaders (prowadzi ją nauczyciel szkoły) i zajęciami komercyjnymi prowadzonymi w szkole (gimnastyka artystyczna). Grupa cheerleaderek liczy około 50 dziewcząt (na 148 dziewczynek uczących się w klasach 1–7). W szkole tańczy więc średnio co trzecia dziewczynka. Próby odbywają się z inicjatywy nauczyciela w ramach zajęć świetlicowych. Dyrektor szkoły ma nadzieję, że uda się znaleźć taką formułę, która pozwoli wpisać zajęcia z tańca do oferty Szkoły Podstawowej nr 100 już na stałe.

Więcej o miejskim programie „Tańczę w Krakowie”

Tagi: taniec, dzieci

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także