Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Początek pracującego tygodnia, na dodatek w połowie tak niezdecydowanej zimy, jak tegoroczna, nie nastraja optymistycznie. Nie pozostaje nic innego, jak uzupełnić braki w hormonach szczęścia. W jaki sposób? Zapraszamy do naszego codziennego kulturalnego pomocnika!

Fot. materiały prasowe / Och Teatr

Polecamy Wam również nasz newsletter! Wydaliśmy już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jeśli tylko macie okazję wcześniej oderwać się od nawału obowiązków, przyjdźcie koniecznie do Opery Krakowskiej na godz. 15.15. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa (Krystyna Janda), kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa gwarantowana, i o nią tu idzie. Wspaniały przekład sztuki „Pomoc domowa” Marca Camolettiego, dokonany przez Bartosza Wierzbiętę, jest przebojem gatunku. Powstała niemal sześćdziesiąt lat temu i od tej pory nie schodzi z teatralnych afiszy. Trudno się temu dziwić, bo rzecz się nie starzeje. Schemat znany: mąż, żona, jej kochanek, jego kochanka. Do tego jeszcze pomoc domowa, którą bohaterowie chcą wyekspediować dokądkolwiek, aby mieć w tajemnicy przed małżonkiem wolną chatę na miłosne harce. Rezolutna pani zostaje jednak i staje się powiernicą wszystkich, sekundując narastającemu szaleństwu. Popija przy tym grubo, ale nie traci rezonu. Dracz w znakomitej formie mnoży kroczki i grymasy, obłapia upragniony obiekt pożądania (Małgorzata Kocik), niczym pułkownik Kwiatkowski ze znakomitego filmu Kazimierza Kutza rozczula się na widok biustu dziewczyny. Kropielnicki ogrywa swe warunki, czyniąc z Marcello postać tyleż zabawną, co – celowo – lekko odstręczającą. Gniewkowska gra zdradzaną i zdradzającą żonę z wręcz perwersyjną radością, wydobywając komizm, dotychczas skrzętnie ukrywany. Po trudnej konwencji porusza bez najmniejszego fałszu, czasem zdaje się wręcz, że dorzuca do pieca ponad miarę, lecz zawsze z sensem. Nie przegapcie, to porcja dobrej zabawy na początek tygodnia!

Z kolei na Straszewskiego 21-22 na Scenie AST o godz. 19.00 możecie zobaczyć, jak z tekstem Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty” poradzili sobie studenci IV r. Wydziału Aktorskiego specjalności wokalno-aktorskiej. Ten postwodewil jest ich spektaklem dyplomowym – to dokonana z pieczołowitością i szacunkiem dla oryginału adaptacja amerykańskiej powieści Masłowskiej. Sześcioro studentów, wspomaganych przez grający na żywo band, przez niemal dwie godziny spektaklu, będącego jednocześnie nieprzerwanym utworem muzycznym, w którym partie mówione i śpiewane przeplatają się ze sobą, tworzą galerię postaci – młodych ludzi w przestrzeni wielkiego miasta, poszukujących prawdziwego kontaktu, przyjaźni, miłości, samych siebie. Spektakl młodych o młodych i dla młodych. Niepowtarzalny język Doroty Masłowskiej, oryginalna muzyka Dawida Suleja-Rudnickiego, młodzieńcza energia wykonawców wsparta nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi – obiecują niebanalny wieczór teatralny. Sprawdźcie sami!

Przejdźmy się teraz do kina. O godz. 19.00 Kino Agrafka na ul. Krowoderskiej zaprasza – uwaga – tym razem wyłącznie panie! Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Szpilki w Agrafce”. Inicjatorką jest dziennikarka radia RMF Classic Magda Miśka-Jackowska, ona również poprowadzi ten wieczór. Ideą cyklu jest połączenie pokazu filmowego ze spotkaniem towarzyskim. W programie filmowym znajdują się tytuły wybrane przez gospodynię spotkań, które można określić mianem kobiecego kina. Kino Agrafka zapewni dzisiaj strawę zarówno dla ducha, jak i dla ciała – na uczestniczki będzie bowiem czekał drobny poczęstunek. To chwila wytchnienia dla zabieganych pań, rodzaj kulturalno-towarzyskiego klubu, „babski wieczór”. W cyklu „Szpilki w Agrafce” wyświetlane są filmy przedpremierowe, w związku z czym tytuł do ostatniej chwili pozostaje niespodzianką. Kino Agrafka gwarantuje jednak, że będzie to kino wysokich lotów.

Równie wysokie loty gwarantuje także Multikino. O godz. 18.00 rozpocznie się kolejny pokaz z cyklu „Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”). Jest to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Dzisiaj czeka na Was wieczór z Boticellim, a konkretnie ekscytująca podróż do Piekła. Wyprawa do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna, autora powieści „Inferno” i Rona Howarda, reżysera filmu na podstawie tego książkowego bestselleru. Polecamy nie tylko miłośnikom zagadek i tajemnic!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-05
Data aktualizacji: 2018-02-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź