Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków - centrum muzyki

Czy za 6 lat Kraków doczeka się swojej Carnegie Hall? Dlaczego Małopolska chce stworzenia sali koncernowej na światowym poziomie? Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przedstawili radnym koncepcję budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Fot. Wojciech Dziadosz

Kraków od lat szczyci się wspaniałymi muzykami i orkiestrami. Jednak czy talent artystów Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovia i Capelli Cracoviensis  nie powinien być eksponowany w wyjątkowych warunkach, w sali koncertowej na światowym poziomie? Z tego założenia wyszedł Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i zaproponował budowę Centrum Muzyki, czyli kompleksu sal widowiskowych i sal prób z przestrzenią wypoczynkową wokół budynku. Gdyż jednym z ważnych punktów jest park miejski, który powstanie obok budynków Centrum Muzyki.

Teren budowy obejmuje działki 173/15 i 16, czyli obszar obejmujący 2,2 ha. 21 listopada 2017 podpisano akt notarialny wymieniając działki z Agencją Mienia Wojskowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Grzegórzki - rejon ulicy Skrzatów” pozwala na zabudowę, jednocześnie istniejąca zieleń nie zostanie wycięta, a jedynie zagospodarowana na park. Budynek Centrum zostanie zbudowany w miejscu, gdzie dziś stoją obiekty wojskowe. Stworzona zostanie również droga dojazdowa (nowa ulica), będąca przedłużeniem Zieleniewskiego i Stachowskiego. Na prośbę mieszkańców nie będzie połączenia nowej ulicy z ulicą Skrzatów.

Sam budynek będzie składał się z sali filharmonicznej z widownią na 1400 miejsc wraz z zapleczem,
o najwyższej jakości architekturze wnętrz oraz rozwiązaniach akustycznych i funkcjonalnych, sprofilowanej na realizację form z zakresu muzyki poważnej. A także miejskiej sali koncertowej z widownią na 650 miejsc i sali recitalowej z widownią na 350 miejsc, sali wielofunkcyjnej z systemem ambisonicznym (36 m2) i zespołu 2 sal prób (każda po ok. 300 m2), które będą wykorzystywane zarówno do prób zespołów i artystów (w tym prób otwartych dla publiczności), jak również wykorzystywane do realizacji mniejszych, różnorodnych form muzycznych i artystycznych oraz do edukacji muzycznej.

Powierzchnia netto budynku/budynków Centrum Muzyki nie powinna przekroczyć 28 tys. m² łącznie z powierzchnią parkingów podziemnych (ograniczenie wynikające z powierzchni działek przeznaczonych pod inwestycję).

Dodatkowo realizatorzy planują wykorzystanie przestrzeni Centrum na: bibliotekę, księgarnię (w tym: muzyczną), interaktywne i multimedialne muzeum muzyki (eksponaty edukacyjne), studio nagrań, usługi gastronomiczne (bistro, kawiarnia, restauracja itp.), sklepy z instrumentami muzycznymi itp., usługi: np. stroiciele instrumentów muzycznych, usługi hotelowe (np. pokoje dla artystów występujących gościnnie), czy inne pokrewne.

Radni pytali o postępy w pracach. - Obecnie czekamy na opinię geotechniczną i inwentaryzację dendrologiczną. A także prowadzone są wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej i Miejskim Centrum Dialogu konsultacje społeczne – poinformowała Maria Wojtacha z Departamentu Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Gmina Miejska Kraków ma zabezpieczyć środki na budowę drogi dojazdowej, stworzenie infrastruktury komunikacyjnej oraz zagospodarowanie terenu pod park.Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Województwem Małopolskim a Gminą Miejską Kraków nastąpi w I kwartale 2018 r.

Do pracy nad projektem funkcjonalno-użytkowym zostali zaproszeni główni użytkownicy budynku czyli Filharmonia Krakowska, Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis.

Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2024 r.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-02-07
Data aktualizacji: 2018-02-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź