Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polscy okuliści kontra jaskra

Ruszyła rejestracja gabinetów okulistycznych chcących wziąć udział w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, która w tym roku odbędzie się w dniach 11-17 marca. Projekt zainicjowany został i realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Rejestracja potrwa do 7 marca. Placówki, które zgłoszą swój udział, otrzymają od organizatorów tzw. pakiet startowy, zawierający między innymi materiały edukacyjne dla pacjentów. Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej www.tydzienjaskry.pto.com.pl.

Fot. materiały prasowe

- Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry już po raz drugi my okuliści wychodzimy do naszych pacjentów oferując im bezpłatne badania okulistyczne w kierunku jaskry. W dniach od 11 do 17 marca, tj. od niedzieli do soboty, wszystkie osoby, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie są chore na jaskrę, będą mogły zbadać się bez wymaganego skierowania - mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

- Ubiegłoroczna akcja cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów jak i lekarzy, że postanowiliśmy ją kontynuować. Gorąco zachęcam wszystkie gabinety okulistyczne z całego kraju do włączania się do tej cennej inicjatywy a pacjentów do skorzystania z bezpłatnych badań, które mogą uratować im wzrok przed jaskrą – dodaje.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości.

- Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać, że są osoby szczególnie narażone. Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in. podwyższony poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, czy rodzinne występowanie jaskry - mówi profesor.   

W ramach akcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy okuliści kontra jaskra” pacjenci poddani zostaną badaniu budowy dna oka, grubości rogówki oraz zmierzone zostanie ciśnienie wewnątrzgałkowe, jak również przeprowadzony zostanie u nich wywiad lekarski.

- Udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W przypadku jaskry nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce. Tym bardziej ważne stają się inicjatywy mogące wpłynąć na poprawę sytuacji zdrowotnej mieszkańców naszego kraju. - podkreśla prof. Iwona Grabska-Liberek.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-15
Data aktualizacji: 2018-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź