Komunikat archiwalny

„Eksperyment Łańcuchowy” – weź udział w konkursie!

„Fizyka wszędzie styka”, dlatego warto uczyć się jej w każdym wieku. Najlepiej robić to przez zabawę, co w 2018 roku, już po raz szósty, udowodnią uczestnicy ogólnopolskiego „Eksperymentu Łańcuchowego”. Wyzwanie konkursowe polega na zbudowaniu urządzenia transportującego metalową kulkę przy wykorzystaniu jak największej liczby zjawisk i praw fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią: wyobraźnia, czas oraz przestrzeń. Wystarczy zebrać drużynę i do 31 marca przesłać zgłoszenie.

„Eksperyment Łańcuchowy” – weź udział w konkursie!
Fot. materiały prasowe

Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy” jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Nie trzeba dodawać, że udział w konkursie jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 9 czerwca w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkukrotnie uruchamiany łańcuch.

Urządzenie - główne wytyczne:

 • transfer kulki powinien trwać od 20 do 120 sekund,
 • urządzenie musi zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej,
 • poziom skomplikowania zjawisk fizycznych powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa (klasy 1-3 oraz 4-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodziny),
 • prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie i w każdej z nich przyznawane są nagrody.

Harmonogram konkursu:

 • Do 31 marca – przyjmowanie zgłoszeń
  Zgłoszenia dokonać można poprzez formularz online na stronie internetowej www.lancuch.if.uj.edu.pl. Po jego wypełnieniu, organizator przesyła zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny.
 • Do 14 kwietnia – dostarczenie dokumentacji
  Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła dokumentację do organizatora, czyli nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo.
 • 9 czerwca 2018 r. - finał w Krakowie
  Uczestnicy przyjeżdżają na niego wraz ze swoimi urządzeniami, w celu zaprezentowania ich działania.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej „Eksperymentu Łańcuchowego”. Dodatkowe informacje również na Facebooku.

Eksperyment Łańcuchowy 2018

Tagi: konkurs, nauka

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także