Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Środek tygodnia pracy to idealny moment, żeby obejrzeć przedpremierowo film, posłuchać muzyki w klubie, w gronie zapaleńców fotograficznych pochwalić się swoimi zdjęciami albo wdać się we frapującą, gorącą dyskusję z pogranicza nauk. Nie możecie się zdecydować? Zajrzyjcie do naszego kulturalnego rozkładu – tam znajdziecie podpowiedzi.

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Janina Strzembosz wychowała ogromną rzeszę polskich tancerzy. Dzisiaj o godz. 19.00 na scenie Krakowskiego Teatru Variete staną obok siebie przedstawiciele różnych gatunków tańca, by tańcem oddać hołd tej, której zawdzięczają tak wiele. Wieczór, którego organizatorem jest Balet Cracovia Danza, na czele którego stoi Romana Agnel, także wychowanka Janiny Strzembosz, podzielony będzie na 2 części. W pierwszej wystąpią zespoły prowadzone przez jej wychowanków: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”, Szkoła Tańca Jane Austen, Triada Armoutidou i tancerki Stowarzyszenia Tańca „Flora” Neoxorouda w Salonikach, uczennice prof. Marty Mirockiej ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, a także Romana Agnel, która pokaże taniec hinduski. Dopełnieniem tego widowiska będzie wystawienie baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego, spektaklu, który miał premierę w grudniu zeszłego roku. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie teatralnej, a w rolę tytułową wcieli się występujący gościnnie Yauheni Yatskevich, solista baletu Opery Krakowskiej. Warto zaznaczyć, że Janina Strzembosz przyjaźniła się z Karolem Szymanowskim, opracowała choreograficznie „Harnasie”, ale z powodu wybuchu II wojny światowej do wystawienia nie doszło. Janina Strzembosz wzrastała w artystycznej atmosferze domu, w którym obecni byli przyjaciele jej rodziców, m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski czy Artur Rubinstein, stając się świadkiem najważniejszych wydarzeń artystycznych swojej epoki.

W Kinie Pod Baranami zobaczycie przedpremierowy pokaz „W ułamku sekundy” – thrillera w reżyserii Fatiha Akina z nagrodzoną w Cannes Diane Kruger. Główna bohaterka filmu traci rodzinę w zamachu bombowym, a narastającą po ich śmierci rozpacz przekuwa w plan zemsty. Reżyser Fatih Akin, twórca takich obrazów, jak „Głową w mur”, „Soul Kitchen” czy „Na krawędzi nieba”, prezentuje opowieść o tym, jak bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść. Początek o godz. 17.30.

Zobacz zwiastun:

 

Z kolei o 19.00 w Filharmonii Krakowskiej rozlegnie się kaskada dźwięków w uwerturze do „Wesela Figara” Mozarta i (cytując za Wagnerem) „apoteoza tańca” w „VII Symfonii” Beethovena. Taki program przygotował dla słuchaczy Hobart Earle, który dzisiaj zadyryguje Orkiestrą Aukso. Wenezuelski artysta o amerykańskich korzeniach od lat kieruje zespołem filharmonii w Odessie, który wprowadził do najsłynniejszych sal koncertowych świata. Promuje też muzykę kompozytorów ukraińskich, nagrywając i wykonując dzieła Mykoły Kołessy, Myrosława Skoryka czy Jewhena Stankowycza. Podczas dzisiejszego koncertu u boku Earle’a zabłyśnie wschodząca gwiazda: młodziutka wiolonczelistka Dali Guceriewa.

Stowarzyszenie All In UJ przy współpracy z Wydawnictwem Znak zaprasza na wyjątkową debatę społeczną „Jaki Kościół?”. Laicyzacja, sekularyzacja, szkoła bez religii, wolność wyznania, Wielka Polska Katolicka, kościół toruński, kościół franciszkowy, pokolenie JP2, nowa ewangelizacja, dialog. Jak wiele myśli kłębi się wokół Kościoła katolickiego w naszym kraju? W kraju, w którym przeszło 90 procent obywateli jest ochrzczonych, a 65 tys. osób żyje w stanie duchownym. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, którzy reprezentują różne spojrzenie na sprawy dotykające religii w Polsce i na świecie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Jaki Kościół” mamy, jakiego potrzebujemy i jakie zmiany są w nim najbardziej potrzebne. Co nas łączy w myśleniu o nim? Czy istnieje uniwersalna granica podziału państwa od kościoła? W dyskusji wezmą udział: ks. Adam Boniecki, dziennikarz, pisarz, duchowny, związany z „Tygodnikiem Powszechym”. W latach 1979–1998, na prośbę papieża Jana Pawła II, prowadził redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Jan Andrzej Kłoczowski OP, profesor filozofii religii, dominikanin, założyciel i redaktor dominikańskiego miesięcznika „W Drodze”. Jego filozoficznych kazań podczas mszy tzw. dwunastek, co tydzień słuchają tłumy. Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, publicysta: od „Newsweeka”, przez TVP i fronda.pl, po zarząd Telewizji Republika. Ponadto działacz katolicki, mąż i ojciec piątki dzieci, niekryjący się ze swoimi poglądami, otwarcie wypowiadający się na wszystkie, w tym i te najtrudniejsze, tematy. Zapowiada się więc gorąco. Początek o godz. 18.00, Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35.

Klub Dziennikarzy Pod Gruszką zaprasza pasjonatów fotografii na 18.00 na spotkanie Krakowskiej Witryny Fotograficznej. To inicjatywa fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swoje zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11 w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych. Spotkanie poprowadzi Marek Lasyk.

I na koniec miłośnikom brzmień alternatywnych, którzy chcieliby sprawdzić swoje umiejętności, polecamy klub Szpitalna 1. O godz. 19.00 rusza kolejna Środa na Szpitalnej 1 = Open Decks. Co tydzień klub oddaje początkującym djom sprzęt i zieloną salę, a w lecie kawiarnię w bramie. Dwie środy w miesiącu poświęcone są muzyce granej z płyt winylowych, dwie z nośników cyfrowych. Open Decks to okazja do dzielenia się swoją pasją, szkolenia umiejętności i postawienia pierwszego lub kolejnych kroków w dj-skiej karierze. A także możliwość spędzenia przyjemnego wieczoru w środku tygodnia w towarzystwie muzyki i przyjaciół. Informacje na temat zgłoszeń i szczegóły kolejnych edycji Open Decks są dostępne na Facebooku. Dzisiaj będzie edycja winylowa Open Decks #58 – Vinyl House Nation. Zachęcamy!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-27
Data aktualizacji: 2018-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź