Komunikat archiwalny

Co różni Krakowiaka od Górala? – finał konkursu

W tym roku uczniowie szkół podstawowych po raz czternasty zgłębiają kulturę materialną, duchową i społeczną Krakowiaków i Górali Podhalańskich, uczestnicząc w konkursie organizowanym przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Poznają doroczne obrzędy i zwyczaje rodzinne, domy, wnętrza, stroje, zajęcia rolnicze i pozarolnicze, sztukę ludową i rzemiosło artystyczne, a także zwyczaje krakowskie. Zgromadzoną wiedzą wykażą się w finale 12 marca o godz. 10.00 w sali teatralnej Centrum Młodzieży na ul. Krupniczej 38.

Co różni Krakowiaka od Górala? – finał konkursu
Fot. materiały prasowe

W finale konkursu „Kultura ludowa Krakowiaków i Górali” weźmie udział osiem trzyosobowych drużyn, które uzyskały najwięcej punktów podczas eliminacji międzyszkolnych. Do finału zakwalifikowanych zostało także pięciu najlepszych siódmoklasistów, którzy startowali indywidualnie.

Organizowany od 14 lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników. Dzieci przygotowują się do niego od jesieni pod okiem nauczyciela-instruktora z Centrum Młodzieży. Finał jest imprezą otwartą. Jego uczestnicy będą rozpoznawać obiekty muzealne i odpowiadać na pytania dotyczące tradycji, budownictwa, rzemiosła, strojów ludowych. Zmagania konkursowe oceni jury, a najlepsi zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami. Ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie dyplomów i nagród zaplanowane jest na godz. 12.00.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także