Komunikat archiwalny

Biblioteki dla przedszkoli. Kraków rozkręca czytanie wśród najmłodszych!

W marcu w Krakowie rusza nowy program promujący czytelnictwo, który połączy pokolenia. W ramach pilotażowego projektu edukacyjnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, pod nazwą „Biblioteka Przedszkolaka”, do wszystkich samorządowych przedszkoli w mieście trafią specjalne kuferki, wypełnione starannie dobranymi i pięknie ilustrowanymi książkami. Ich czytaniu towarzyszyć będą zajęcia plastyczno-typograficzne. „Biblioteka Przedszkolaka” uzupełnia strategię edukacji literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, która docelowo obejmie działania na rzecz promocji czytelnictwa, skierowane do wszystkich grup wiekowych.Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Biblioteki dla przedszkoli. Kraków rozkręca czytanie wśród najmłodszych!
Fot. Magdalena Zielasko

Celem Biblioteki Przedszkolaka jest stworzenie księgozbioru i merytorycznych podstaw, które umożliwiłyby skuteczne wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych. Wśród książek wybranych do kuferków „Biblioteki Przedszkolaka” znalazły się, między innymi, „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima, Wierszyki domowe” Michała Rusinka i Skok na smog” Doroty Majkowskiej-Szajer. Różne pod względem tematów i wykonania wiersze, przypowiastki i bajki, obejmują zarówno pozycje autorów związanych z Krakowem, jak i klasykę literatury dziecięcej. Program ma stworzyć model warsztatów czytelniczych, które będą wykorzystywać pracownicy przedszkoli, aby od najmłodszych lat zachęcać dzieci do sięgnięcia po lekturę.

Pracownicy przedszkoli dostaną karty pracy i scenariusze do 10 spotkań na temat książek znajdujących się w kuferkach. Każda książka ma być czytana przez przedszkolaków w towarzystwie dziadków, a po zakończeniu lektury wszyscy przystąpią do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą podczas zajęć dzieci ozdobią znakami typograficznymi i literami, tworząc typograficzny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę i wziąć udział w konkursie. Wszystkie książeczki będą publikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na Facebooku.

Wyjątkowa w skali kraju akcja obejmie na początek 48 krakowskich przedszkoli samorządowych, a docelowo wszystkie tego typu placówki w mieście. Organizatorem i pomysłodawcą programu „Biblioteka Przedszkolaka” jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Tytuły z kuferka:

Kern. Wiersze dla dzieci” – Ludwik Jerzy Kern

„Pan Maluśkiewicz i wieloryb” – Julian Tuwim

„Wierszyki domowe” – Michał Rusinek

„Pan Kuleczka” – Wojciech Widłak

„Tyranozaur i Traktorzystki” – Tina Oziewicz

Praktyczny Pan” – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

„Skok na smog” – Dorota Majkowska-Szajer

Działka dziadka działkowicza” – Katarzyna Bogucka

„Kto pocieszy Maciupka?” – Tove Jansson

„Tam, gdzie żyją dzikie stwory” – Maurice Sendak

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także