Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Dziś Dzień Kobiet – święto ustanowiono w 1910 r., aby szerzyć ideę przyznania kobietom praw wyborczych i walczyć o polepszenie warunków ich życia i pracy. Jego pierwowzorem były starorzymskie Matronalia, związane z początkiem nowego roku, budzeniem się przyrody z zimowego letargu, macierzyństwem i płodnością. My zaś jesteśmy przekonani, że nic tak nie budzi z letargu, jak spora dawka dobrej rozrywki. Skorzystajcie więc z naszego kulturalnego przewodnika na czwartek!

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek zapraszamy do kina Agrafka na specjalny pokaz filmowy z okazji Dnia Kobiet. Przedpremierowo obejrzycie przebojową brytyjską komedię „Do zakochania jeden krok”. Czekać też będzie kieliszek wina i coś słodkiego! Sandra jest szczęśliwą mężatką i obraca się wśród śmietanki towarzyskiej. Wszystko zmienia się, gdy podczas jednego z wystawnych przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Sandra z dnia na dzień traci swoje uporządkowane życie i przeprowadza się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif pod każdym względem jest jej zupełnym przeciwieństwem, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość? W najnowszym filmie Richarda Loncraine’a, laureata nagrody Emmy oraz wielokrotnie wyróżnionego na Berlinale reżysera, wystąpili nominowana do Oscara Imelda Staunton, nagrodzony w Cannes Timothy Spall oraz Celia Imrie. Początek godz. 20.00.

Promocje i atrakcje z okazji Dnia Kobiet przygotowało także kino ARS. Na przykład o godz. 17.00 Aneks pokażeMadame”. Wystąpią nominowani do Oscarów – Toni Collette i Harvey Keitel oraz gwiazda filmów Pedro Almodóvara – Rossy de Palma. To zabawna komedia o współczesnym Kopciuszku. Wyższe sfery, romanse, mezalianse i prawdziwa miłość – to wszystko obejrzycie w filmie, który „chwyta za serce”. By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne i Bob, bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię, by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Wystarczy jednak kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych. Jeśli nie zdążycie na „Madame”, to nieco później, bo o 21.00 też będzie się dobrze bawić oglądając perypetie „Kobiety sukcesu”. To lekka i przewrotna komedia romantyczna o tym, że kiedy wydaje się, że straciliśmy wszystko, tak naprawdę dostajemy od losu to, co najbardziej cenne. Główną bohaterką jest Mańka (Agnieszka Więdłocha), szefowa firmy w wielkim mieście, której życie nagle wywraca się do góry nogami. Jej biznes pada ofiarą nieuczciwej konkurencji, związek z Norbertem (Mikołaj Roznerski) przeżywa kryzys, a pod drzwiami mieszkania zastaje Lilkę (Julia Wieniawa), młodszą siostrę uosabiającą chaos, obcy perfekcyjnej Mańce. W jej życie – za sprawą psa i przypadku – wkracza również Piotr (Bartosz Gelner), którego wbrew sobie i mimo serii nieporozumień zdaje się przyciągać. Jako przebojowa kobieta sukcesu Mańka nie zamierza się poddawać i skupia się na walce o przetrwanie firmy. Czy nie straci przez to z oczu siostrzanej przyjaźni i szansy na coś nowego? Przekonajcie się sami!

W Teatrze Ludowym czas na kolejną sztukę mistrza farsy Raya Cooneya. Tym razem obejrzycie szaloną komedię „Hotel Westminster” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego – o miłosnych perypetiach przystojnego posła z udziałem jego żony, kochanki, asystenta oraz posłanki partii opozycyjnej. W egzotycznego kelnera wcieli się Hai Nam Bui Ngoc – instruktor walk wschodnich, wielokrotny mistrz Europy w tai-chi chuan i bushi. Dzięki temu zobaczycie na scenie niezwykle efektowne akrobacje z użyciem „trzy dzbanek, sześć filiżanek...”. Początek o godz. 19.30, Teatr Ludowy, os. Teatralne 34.

Zespół Voo Voo niedawno obchodził 30-lecie, jednak w jego przypadku nie ma mowy o odcinaniu kuponów. Każdy album zespołu to otwarcie kolejnego etapu. Dzisiaj na Scenie NCK posłuchacie utworów z najnowszej płyty, na której znalazło się zaledwie siedem, za to długich utworów, a każdy z nich tytułowany jest kolejnym dniem tygodnia. Kompozytorem i autorem wszystkich utworów jest Wojciech Waglewski. Na scenie towarzyszyć mu będą: Michał Bryndal, Karim Martusewicz oraz Mateusz Pospieszalski. Polecamy! Scena NCK, godz. 19.00.

W inne klimaty wprowadzi Was Piękny Pies, na Bożego Ciała 9. O godz. 20.00 wystąpi tam João de Sousa: wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzący z Porto w Portugalii. Luzofońskie korzenie artysty w znacznym stopniu wpływają na muzykę, jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem oraz world music, swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie – w muzyce elektronicznej, hip-hopie, reggae – przekształcając ich elementy na własny język muzyczny. João współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic oraz artystami jazzowymi. Występował także z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Jego piosenki znalazły się na radiowej płycie „RAM Cafe” vol. 7 oraz w albumie „Sjesta” vol. 11 Marcina Kydryńskiego. W swoim repertuarze João ma również niebanalne interpretacje klasyki polskiej piosenki – Komedy, Warsa, Koniecznego.

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA