Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

W środku tygodnia pracujemy na pełnych obrotach, na pewno więc poradzicie sobie z naszą propozycją wyjścia na chwilę ze strefy komfortu i zmierzenia się ze sobą na scenie. Albo może skusicie się na nieco psychodeliczny, mroczny klimat starych filmów?

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze
Fot. materiały prasowe / Cafe Szafe

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na kulturalnej mapie Krakowa polecamy Wam nie tylko odwiedzanie miejsc sprawdzonych, ale też stosunkowo słabo odkrytych, dysponujących natomiast sporym potencjałem. Takim punktem może się okazać szkoła improwizacji AD HOC – inicjatywa upowszechniająca sztukę improwizacji teatralnej przez warsztaty, szkolenia, integrację środowiska polskich improwizatorów oraz rozwój międzynarodowej współpracy w ramach projektów edukacyjnych. O godz. 20.00 w Café Szafé, na ul. Felicjanek 10 rozpocznie się otwarta scena AD HOC. Każdy z Was może spróbować swoich sił w improwizacji scenicznej. Doświadczeni improwizatorzy przeprowadzą śmiałków przez proste gry improwizowane znane między innymi z programu „Whose Line Is It Anyway?”. Poznacie podstawowe zasady improwizacji i będziecie mogli je wypróbować na własnej skórze. Każdy będzie mógł wejść na scenę i spróbować swoich sił. Otwartość, dobra zabawa, brak oceniania i nabywanie nowych umiejętności.

Z wyprzedzeniem zapraszamy na jutro do Ludowego. Na Scenie Pod Ratuszem zobaczycie „Sąsiadów”, psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Historia jakże częsta – młode małżeństwo porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak, jak wszyscy „uciekinierzy z miejskiej dżungli”, tak i oni naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Jednak już od pierwszego dnia rzeczywistość zaczyna dyktować własne warunki. Pojawia się ich najbliższy sąsiad, który sprawia, że życie zbacza z utartego szlaku w nowym, nieprzewidywalnym kierunku, sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii… Młodzi małżonkowie trafiają w sam środek mrocznej i budzącej grozę tajemnicy, gdzie wszystko wygląda inaczej niż jest w istocie. Pomimo ciążącego nad bohaterami fatum sporo jest w tej sztuce komicznych akcentów i absurdalnego humoru, a całość uatrakcyjniają piosenki antycypujące lub komentujące akcję w sposób groteskowy i nieco ironiczny. Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem, czwartek, 15 marca, godz. 19.00.

W Teatrze Barakah punktualnie o godz. 20.00 startuje Fonomatograf – impreza muzyczno-filmowa. Wstęp jest wolny. Fonomatograf jest sięgnięciem do filmowych archiwów, aby wydobyć zapomniane skarby kina. Podczas projekcji stare nieme filmy opatrzone są muzyką na żywo. Ale nie tylko stare nieme. Barakah sięga także po perły kina SF i przygody z klasy Z z lat 50. i 60., które w połączeniu z trip-hopowo-rockowym klimatem, dają zdumiewająco psychodeliczne efekty.

Już nie psychodelicznie, ale psychologicznie będzie w Kinie Pod Baranami. O godz. 20.15 rusza cykl spotkań „Premiery psychologiczne”. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk – studentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzące filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka. Obrazem wieczoru będzie „The Place”, reż. Paolo Genovese. Tajemniczy mężczyzna codziennie siedzi przy tym samym stoliku w restauracji. W zamian za wykonanie specjalnego zadania oferuje spełnienie najskrytszych marzeń. Psychologiczny thriller twórcy „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.

Wieczór może Wam upłynąć także przy dźwiękach muzyki, na przykład w Alchemii. O godz. 20.00 w klubie na ul. Estery wystąpi dla Was Czesław. 10 lat po wydaniu płyty „Debiut” Czesław Śpiewa wraca w oryginalnym trio: Czesław, Karen i Martin. Zagrają piosenki od „Debiutu” aż po ostatnią część „Księgi emigrantów”.

Tagi: koncert, teatr

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA