Komunikat archiwalny

Koncert pasyjny w nowohuckim kościele

W sobotę, 17 marca, o godz. 19.00, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego będzie można posłuchać koncertu pasyjnego, wprowadzającego w atmosferę świąt Wielkiej Nocy. Na koncert, który nosi tytuł „Siedem słów Chrystusa na krzyżu”, zapraszają władze dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i parafia na os. Na Wzgórzach 1a. Wstęp jest bezpłatny.

Koncert pasyjny w nowohuckim kościele
Fot. pixabay.com

Koncert pasyjny jest częścią cyklu „Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich”. Ramy koncertu stanowić będą utwory Johanna Sebastiana Bacha: „Fantazja i Fuga c-moll”oraz „Passacaglia c-moll”. Trzon koncertu to organowe improwizacje, które w połączeniu z krótkimi rozważaniami nawiązującymi do siedmiu ostatnich fraz, jakie wypowiedział Chrystus na Krzyżu, stworzą muzyczno-poetyckie obrazy.

W Biblii liczba siedem jest znakiem doskonałości. W XII wieku wielu twórców starało się na podstawie czterech Ewangelii stworzyć spójną opowieść o życiu Jezusa. W ten sposób zebrano ostatnie słowa, które Jezus wypowiedział na krzyżu, a które stały się wkrótce treścią rozważań: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!; Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze mną będziesz w raju; Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja; Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?; Pragnę; Wykonało się oraz Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego.”  

Wykonawcami będą:

  • prof. Tomasz Adam Nowak – wybitny organista, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha, studiów organowych w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain, laureat wielu międzynarodowych konkursów organowych, na stałe pracujący w Niemczech;
  • Przemysław Branny - znakomity krakowski aktor, absolwent PWST w Krakowie, który debiutował w Teatrze STU; na stałe związany z Teatrem Bagatela, gdzie pełni również funkcję asystenta reżysera. Jest zarówno aktorem dramatycznym, jak i śpiewającym.

Za scenariusz i kierownictwo artystyczne wydarzenia odpowiada Marek Walczak, organista kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

 

Adres:
Osiedle Na Wzgórzach 1a, Kraków

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA