Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny rozkład jazdy na weekend

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny w końcu nadszedł! A z nim wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, które chcemy Wam zaproponować, na przykład w Klubie Zet Pe Te usłyszycie jedno z objawień polskiej sceny muzycznej, czyli Bownik. Nie zapominajcie również o komiksowej wystawie w Muzeum Narodowym, a także marcowej premierze Teatru im. Juliusza Słowackiego – z Andrzejem Grabowskim w jednej z głównych ról. Zapraszamy na nasz kulturalny rozkład jazdy!

Fot. materiały prasowe / Teatr im. Słowackiego

Jako pierwszy przystanek wybieramy Teatr Bagatela, gdzie wkrótce obejrzycie m.in. dwa świetne spektakle. Do dziś na Scenie na ul. Sarego 7 zobaczymy spektakl „Tato". Reżyserka sztuki, czyli Małgorzata Bogajewska, w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Świetny komentarz do akcji stanowi muzyka wykonywana na żywo przez aktorów, m.in. Przemysława Brannego i Wojciecha Leonowicza. „Tato" w niedzielę o godz. 17.00 na scenie Bagateli.

To jedna z największych nadziei polskiej sceny muzycznej – grupa Bownik wystąpi dzisiaj na scenie Zet Pe Te na ul. Dolnych Młynów. Zespół tworzy trzech warszawskich muzyków, którzy przez lata działali pod nazwą Control the Weather. Ich muzyki nie da się zaszufladkować – alternatywa to pojęcie, które określa ich najlepiej. Niewątpliwą cechą wyróżniającą grupę jest charakterystyczny wokal Michała Bownika. Być może kojarzycie już singiel „Delfina" z ich debiutanckiej płyty – ten kawałek naprawdę wpada w ucho! Z pewnością zanucicie go już o godz. 19.00, kiedy to muzycy wkroczą na scenę Zet Pe Te.

Jeśli macie w ten weekend wybrać się na jedną wystawę, to niech będzie to właśnie ta! W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego rządzi „Teraz komiks”, gdzie prezentowane są oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871–2017, związane z komiksem w Polsce. Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie właśnie w Muzeum Narodowym. Niektórzy wrócą wspomnieniami do lat dzieciństwa, a inni być może zakochają się w komiksie po raz pierwszy! W MNK dowiemy się, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Będzie można również wejść do komiksowej pracowni Papcia Chmiela, sfotografować się z ulubionymi bohaterami, a także zastanowić, dlaczego nie wyrasta się z czytania komiksów. Wystawa czynna do 22 lipca!

Marcowa premiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego to prawdziwe wydarzenie! „Kariera Artura Ui" w reżyserii Remigiusza Brzyka to nowe spojrzenie na sztukę autorstwa Bertolda Brechta. Arturo Ui to drobny gangster. Zaczyna swoją drogę proponując ochronę handlarzom kalafiorów. Szybko jednak, imając się najróżniejszych sposobów, pnie się wyżej. W świat finansjery, wielkiej polityki. W końcu wygrywa wybory. Od kalafiorów do władzy absolutnej. W ten groteskowy, rewiowy sposób Brecht przedstawił drogę dojścia do władzy Adolfa Hitlera. Warto obejrzeć spektakl nie tylko dla poruszającej historii, ale  również dla kolejnej świetnej teatralnej roli Andrzeja Grabowskiego! Teatr Słowackiego zaprasza dzisiaj, w niedzielę, o godz. 19.00.

Idealną propozycją na weekend będzie „Koncert wiosenny" Basi Stępniak-Wilk w Loch Camelot! Tej artystki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać: w 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i w Loch Camelot, w którym do dziś występuje. Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek, mistrzowsko łączących lirykę z humorem, jest m.in. I miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nie można zapominać o pierwszych miejscach list przebojów, z takimi hitami, jak m.in. „Bombonierka". W „Koncercie wiosennym” Basi będą towarzyszyć: Jasiek Kusek na fortepianie, Michał Braszak na kontrabasie oraz Gerta Szymańska na instrumentach perkusyjnych. Początek o godz. 18.00.

Tradycyjnie już Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza miłośników muzyki klasycznej do sali Filharmonii Krakowskiej na spotkanie z wielką symfoniką. Dzisiaj, w niedzielę, o godz. 18.00 usłyszymy utwory wielkich romantyków, reprezentujących szkołę włoską, rosyjską i niemiecką. Zabrzmią monumentalne dzieła symfoniczne Rossiniego, Czajkowskiego i Schumanna. Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadzą młodzi dyrygenci: Justyna Kwarcińska i Bartosz Staniszewski, a solistką koncertu będzie pianistka Joanna Sochacka. Polecamy!

A tuż po weekendzie, w poniedziałek, w ciekawe teatralne klimaty zabierze nas Teatr Mumerus. 26 marca o godz. 19.00 pokaże swój flagowy spektakl, czyli „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji". W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego "Marsz", 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego „Uwiedziona" i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy". Brzmi intrygująco!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-25
Data aktualizacji: 2018-03-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź