Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dwa muzea w jednym

Oddział Muzeum Historycznego „Dzieje Nowej Huty” oraz Muzeum PRL-u mają być połączone w jedną całość. Pomysł, którego autorem był radny Tomasz Urynowicz, został poparty przez Komisję Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Biuletyn Informacji Publicznej UMK

W 2012 r. utworzone zostało Muzeum PRL-u. Od 2019 roku jego organizatorem będzie wyłącznie miasto. Z kolei jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest oddział „Dzieje Nowej Huty”. W związku z tym – jak argumentował radny Urynowicz – dostrzegając daleką zbieżność tematyczną pomiędzy obszarami zainteresowań oddziału „Dzieje Nowej Huty” a Muzeum PRL-u, a także możliwość wzajemnego uzupełnienia posiadanych potencjałów i zasobów, połączenie obu instytucji kultury od 1 marca 2019 r. wydaje się w pełni zasadne, zwłaszcza w aspekcie dotychczasowego wykonywania czynności zarządu nad Muzeum PRL-u (w organizacji) przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Argumentów za połączeniem obu instytucji w jedną jest dużo więcej. Utworzenie jednej instytucji kultury zapewni pełniejsze wykorzystanie dotychczasowych zasobów materialnych, merytorycznych i potencjału kadrowego obu instytucji oraz sprawniejszą organizację pracy i koordynację działań podejmowanych w obszarze kultury na terenie dzielnicy Nowa Huta. Zapewni również właściwą opiekę nad historycznym dziedzictwem kulturalnym tej dzielnicy oraz umożliwi efektywne planowanie w zakresie obsługi organizacyjnej, administracyjnej i finansowej, jak również obniży koszty funkcjonowania instytucji.

Radny Adam Kalita pytał obecnego na posiedzeniu komisji Andrzeja Kuliga. Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa o koszty połączenia. Okazuje się, że sama inwestycja w powierzchnię nowej instytucji może pochłonąć ok. 40 mln złotych, natomiast koszty utrzymania to ok. 2 mln rocznie. Radny Jakub Kosek pytał czy nie ma obaw, że następstwem tego kroku może być fakt, że Muzeum Historyczne stanie się zbyt duże do efektywnego zarządzania. Jak wyjaśnił Andrzej Kulig, docelowo w Muzeum Historycznym mają być cztery segmenty i każdy z nich ma się zajmować innymi czasami i innym obszarem. Faktem jest, że będzie to wymagało rekonstrukcji zarządzania.

Radni pozytywnie zaopiniowali połączenie tych jednostek muzealnych w jedną całość. Również pozytywnie radni zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji miejskim instytucjom kultury - według druku nr 2746.

Na koniec zaprezentowała się radnym Fundacja Art Forum. Służy ona wspieraniu syntezy sztuki. Flagowe działanie fundacji to Krakowski Festiwal Akordeonowy. Festiwal jest największym świętem muzyki akordeonowej w  jej wszelkich przejawach w Polsce, a aspiruje do miana ważnego festiwalu na mapie kulturalnej Europy. Trwający tydzień festiwal - odbywający się co 2 lata w październiku, to kilkadziesiąt koncertów od muzyki baroku do prawykonań, muzyki solowej, kameralnej, w tym akordeon połączony z muzyką elektroakustyczną i multimediami, teatr instrumentalny, performance, poprzez jazz, tango, muzykę etniczną, muzykę do filmu niemego, konkurs na filmy krótkometrażowe do muzyki akordeonowej w dwóch kategoriach - artystycznej i reklamowej, warsztaty akordeonowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty "Plazyka" - dotyczące partytur graficznych, wykłady, wystawa fotografii przedstawiająca akordeonistów w akcji.

Prócz festiwalu fundacja corocznie organizuje Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych, Scenę Młodych Akordeonistów, wydaje płyty, nuty i książki, organizuje warsztaty i okazjonalne koncerty oraz salony literacko-muzyczne np. w Pałacu Sztuki współpracując z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych,  Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, oraz innymi organizacjami obywatelskimi i Instytucjami Kultury.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-03-28
Data aktualizacji: 2018-03-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź