Komunikat archiwalny

Wiosenne przebudzenie w Mieście Literatury UNESCO!

Krakowski Kiermasz Książki na placu św. Marii Magdaleny i dzień otwarty w sąsiadującym Instytucie Cervantesa, XVII edycja Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", wydarzenia Weekendu Księgarń Kameralnych – to tylko część atrakcji, jakie czekają na czytelników w najbardziej literackim mieście Polski! W dniach 20-23 kwietnia zapraszamy na krakowskie obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Wiosenne przebudzenie w Mieście Literatury UNESCO!
Fot. Picaland / freeimages.com

Klasyka światowej literatury, liczne wydawnictwa albumowe i „cracoviana”, komiksy i kolekcjonerskie płyty – tak pokrótce prezentuje się oferta szykowana przez antykwariuszy i bukinistów na 8. Krakowski Kiermasz Książki – plenerową, kameralną imprezę czytelniczą, łączącą luksus buszowania pomiędzy trudno dostępnymi w regularnym obiegu pozycjami książkowymi z możliwością uczestnictwa w warsztatach i wydarzeniach literackich lub złapania pierwszych promyków wiosny na leżaku z dobrą kawą w ręku. W ramach kiermaszu, który w dniach 21 i 22 kwietnia, od godz. 10 do 18, stanie w sercu starego Krakowa na placu św. Marii Magdaleny przy ul. Grodzkiej zaprezentują się księgarnie, antykwariaty, bukiniści oraz biblioteki.

Bogatej i zróżnicowanej ofercie książkowej towarzyszyć będą liczne atrakcje literackie. Tego dnia z terenu placu ruszył spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich, który poprowadził Tadeusz Grajpel, wybitny znawca i pasjonat dziejów książki w Polsce, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, animator kultury i wytrawny opowiadacz. Dzień później o godz. 12.00 Grajpel poprowadzi na kiermaszu otwarte warsztaty drukarskie, podczas których uczestnicy będą mogli odbić na papierze czerpanym pamiątkowe reprodukcje unikalnych drzeworytów z epoki znajdujących się w kolekcji prowadzącego.

Specjalny program na Krakowski Kiermasz Książki przygotowali zawodowi opowiadacze skupieni wokół grupy „Baśnie na Warsztacie”. 22 kwietnia o godz. 15.00 zaprezentują widowisko pn. "To co przeczytałem", którego motywem przewodnim będzie magia lektur z przeszłości. Mateusz Świstak i Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) zaproszą słuchaczy na zabawę ze sztuką opowieści, stand upu i literatury.

Krakowski Kiermasz Książki to nie tylko oferta dla ducha, ale prawdziwa przystań relaksu w centrum Krakowa – o kawę i dobre samopoczucie uczestników wydarzenia tym razem zadba rowerowa kawiarnia. Celami wydarzenia są promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej, propagowanie idei drugiego obiegu książki oraz wzmacnianie krakowskich środowisk antykwariuszy i bukinistów zgodnie ze strategicznymi założeniami programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. W 2018 zaplanowano aż sześć edycji kiermaszu na placu św. Marii Magdaleny, w tym specjalne odsłony towarzyszące festiwalom Copernicus i Miłosza oraz urodzinom Stanisława Lema.

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Po raz kolejny Krakowski Kiermasz Książki stanie się częścią obchodów Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", organizowanych przez Województwo Małopolskie i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Idea akcji przeszczepiona ze słonecznej Barcelony, partnera Krakowa w Sieci Miast Literatury UNESCO, gdzie z okazji dnia Św. Jerzego od lat miasto staje się wielką księgarnią pod gołym niebem, od lat przyjęła się w stolicy Małopolski oraz w licznych księgarniach i instytucjach kultury z terenu całego województwa uczestniczących w akcji. Organizatorzy zapraszają m.in. na specjalne stoisko w ramach Krakowskiego Kiermaszu Książki, gdzie za niewielką opłatą będzie można zdobyć pozycje wycofane z obiegu bibliotecznego oraz wydarzenia warsztatowe na placu św. Marii Magdaleny. Już od soboty 21 kwietnia na ul. Rajskiej czeka wiele atrakcji: piknik literacki,  gra terenowa „Odbij koszary!”, Escape Room, a 22 kwietnia specjalna odsłona organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wielkiej wymiany książek „Drugie Życie Książki”. Liczne atrakcje zaplanowane są również w małopolskich księgarniach, bibliotekach i instytucjach kultury. Już tradycyjnie oryginalnymi akcentami akcji staną się upominki książkowe rozdawane pasażerom Kolei Małopolskich oraz przejazdy Lotnej Czytelni z Różą, której rower odwiedzi także Krakowski Kiermasz Książki.

Dzień książki w Instytucie Cervantesa

22 kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Książki pobliski Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na Dzień Otwarty Biblioteki im. Eduarda Mendozy. W godz. 12:00-16:00 odbędzie się m.in. recital gitarowy w wykonaniu Giulii Ballaré, wernisaż wystawy „Zielnik fantastyczny” (godz. 13:30), z pracami Dominiki Wojtylak inspirowanymi twórczością niezwykłej katalońskiej poetki i pisarki Mercè Rodoredy i towarzyszące warsztaty plastyczne. Natomiast w poniedziałek, 23 kwietnia, o godz. 12:00, odbędzie się tradycyjne czytanie „Don Kichota” w różnych językach, a o godz. 18:00 spotkanie poświęcone twórczości Mercè Rodoredy, jakie poprowadzi Aleksandra Lipczak. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Weekend Księgarń Kameralnych

Trudno sobie wyobrazić Światowy Dzień Książki bez krakowskich księgarń, które w ramach kolejnej odsłony Weekendu Księgarń Kameralnych przyszykowały w okresie od 20 do 23 kwietnia liczne wydarzenia kulturalne. Odbywające się pod hasłem „Odkryj to, czego nie szukasz” oddolne, ogólnopolskie przedsięwzięcie obejmie w tym roku kilkadziesiąt niezależnych księgarń w całym kraju. W czasach dominacji wielkich sieci i handlu internetowego małe, niezależne księgarnie to prawdziwe wyspy czytelnictwa i miejsca, w których literaturze umiejętnie wybranej z ogromu współczesnej produkcji wydawniczej wciąż towarzyszy fachowa porada ludzi autentycznie kochających książki, a także co raz częściej intensywne życie kulturalne.

Program 8. Krakowskiego Kiermaszu Książki:

sobota, 21 kwietnia

  • 14:00-16:00 Spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich. Prowadzenie: Tadeusz Grajpel. Rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl. Informacja o miejscu zbiórki zostanie podana w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

niedziela, 22 kwietnia

  • 12:00-14:00 Warsztaty drukarskie z Tadeuszem Grajpelem. Wstęp wolny
  • 14:00-15:00 Przestrzenna planszowa gra literacka dla dzieci w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”
  • 15:00-16:00 „To, co przeczytałem” – widowisko grupy „Baśnie na Warsztacie”
  • 16:00-18:00 Szlakiem krakowskich legend i motywów literackich. Warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także