Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Wiosna rozgościła się na dobre, od razu rozbudziła ochotę do życia i działania. A wiele się dzieje dzisiaj w Krakowie. Zacznijmy od propozycji dla miłośników wszelkich sztuk teatralnych, zwłaszcza że początek tygodnia macie okazję rozpocząć w teatrze właśnie – ciesząc się zaproszeniem wygranym w naszym konkursie. Gotowi do walki? To zaczynamy!

Fot. materiały prasowe / klub ZetPeTe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wiesław Hołdys – założyciel Teatru Mumerus – już nie raz udowodnił, że chętnie buszuje po polskiej i światowej literaturze, zapuszczając się w jej dawno zapomniane rejony. Nie inaczej będzie teraz. 39 wersów z wiersza „Marsz” Brunona Jasieńskiego, 94 słowa z monologu „Uwiedziona” Tadeusza Boya-Żeleńskiego i jedno zdanie z „tram wpopszek ulicy” Jerzego Jankowskiego złożyły się na spektaklTo nie są drzwi. Kodycyl fotografji”. Łamańce językowe, futurystyczna zabawa słowem i… „kodycyl fotografji” – to wszystko czeka na Was na scenie Teatru Zależnego dzisiaj o godz. 19.00.

UWAGA KONKURS!

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na dzisiejszy spektakl „To nie są drzwi...”. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, kto przygotował ścieżkę dźwiękową do spektaklu „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji”? Odpowiedź przysyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl, do dzisiaj, do godz. 14.00, w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o poinformujemy indywidualnie. Powodzenia!

 

Na gościnnej scenie Opery Krakowskiej dzisiaj w najsłynniejszym balecie Piotra Czajowskiego wystąpią artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej w kooperacji z Międzynarodowym Teatrem Baletu Premiera. „Jezioro łabędzie” to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką Piotra Czajkowskiego wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. Podczas polskiego tournée to arcydzieło sztuki baletowej zaprezentuje Royal Lviv Ballet. Royal Lviv Ballet – zespół złożony z najlepszych solistów, który zdobywa sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości: Victor Szczerbakov – solista i choreograf Baletu Bolszoj, Honorowy Artysty Rosji, Narodowy Artysta Ukrainy, oraz Olek Petryk, solista Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Zachwycające ręcznie szyte i malowane kostiumy, choreografia, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że każdy spektakl Royal Lviv Ballet jest niezapomnianym przeżyciem dla odbiorcy. Dzisiaj te przeżycia macie zagwarantowane w Operze Krakowskiej, ul. Lubicz 48, godz. 19.00.

Wiosenną porą może chcecie się udać w jeszcze cieplejsze rejony? W ramach przeglądu „Cinema Italia Oggi” w Kinie Pod Baranami zapoznacie się z najnowszą kinematografią prosto ze słonecznej Italii. Zobaczycie osiem produkcji, które urzekły publiczność i/lub krytyków, zdobywając nagrody na festiwalach w ojczyźnie Felliniego i za granicą. O godz. 19.15 zobaczycie „Wszystko, czego pragniesz”. Dwudziestodwuletni Alessandro mieszka w rzymskiej dzielnicy Zatybrze, jest niewykształcony i niesforny. Giorgio ma osiemdziesiąt pięć lat i jest poetą. Choć obaj żyją blisko siebie, nigdy wcześniej się nie spotkali, aż do teraz. Chłopak niechętnie przyjmuje pracę polegającą na dotrzymywaniu towarzystwa eleganckiemu starszemu mężczyźnie podczas popołudniowych spacerów. W ciągu kolejnych dni z gmatwaniny myśli poety i z jego wierszy wyłania się wspomnienie odległej przeszłości, będące wskazówką i punktem wyjścia do prawdziwej wyprawy w poszukiwaniu skarbu. Alessandro wyrusza wraz z Giorgiem w podróż, podczas której odnajdzie nie tylko dawno temu ukryte bogactwo, ale i siebie samego. Godzinę później, o 21.15, rozpocznie się „Sicilian Ghost Story”. Luna, trzynastoletnia Sycylijka i miłośniczka rysowania, wbrew woli swoich rodziców spotyka się ze szkolnym kolegą. Przeciwna tej znajomości jest zwłaszcza matka dziewczynki, surowa Szwajcarka, ponieważ ojciec chłopaka ma powiązania z mafią. Chłopiec nazywa się Giuseppe Di Matteo i któregoś dnia, podobnie jak jego słynny imiennik w 1996 roku, znika w tajemniczych okolicznościach pod koniec dnia spędzonego w towarzystwie Luny. Dziewczyna nie daje za wygraną, wchodząc w konfliktowe sytuacje zarówno z rodziną, jak i szkolnymi kolegami, a nawet z najlepszą przyjaciółką. Pewność, że Giuseppe można uratować przychodzi do niej w dziwnych snach i po strasznym wypadku w jeziorze, w którym omal nie tonie. Szukając swojego ukochanego schodzi do mrocznego świata, który go wchłonął, a w wodach pobliskiego jeziora odnajduje do niego tajemne wejście. Tylko ich niezniszczalna miłość będzie w stanie sprowadzić ją z powrotem.

Zobacz zwiastun:

 

 

 

A co słychać dzisiaj muzycznie? W klubie ZetPeTe, ul. Dolnych Młynów 10, o godz. 20.00 zaśpiewa charyzmatyczny Ryan Karazija. Będą to kawałki z albumu „Low Roar”. Urodzony w Kalifornii wokalista i kompozytor; w jego żyłach płynie wybuchowa mieszanka krwi meksykańskiej i litewskiej. Ryan jest blisko związany z Polską, ma tu wielu przyjaciół, co znalazło odzwierciedlenie w tytułach takich piosenek z nowego albumu, jak „Gosia” czy „Poznań”. Utalentowany muzyk, niespokojny duch, pełen pasji obieżyświat – niezwykła osobowość Ryana znajduje odbicie w jego twórczości. Karazija przeprowadził się z rodzimych Stanów do Reykjaviku, gdzie nagrał swój debiutancki krążek. Płyta przyniosła mu rozgłos na świecie i zaproszenia na największe festiwale: Eurosonic, The Great Escape czy ATP. Ryan nawiązał też współpracę z legendarnym japońskim twórcą gier video Hideo Kojimą – muzyka Amerykanina trafiła do kultowej gry „Death Stranding” (z udziałem Normana Reedusa, Madsa Mikkelsena i w reżyserii Guillermo del Toro). Album miał miliony odsłuchań w serwisie YouTube, zaś recenzenci chwalili płytę ją do piosenek Radiohead, Sigur Ros czy Bon Iver. Ryan ruszył w drogę – od Meksyku przez Skandynawię po Polskę, gdzie spędza parę miesięcy w roku. Tu zagrał też wyprzedaną minitrasę koncertową oraz wystąpił na poznańskim festiwalu „Malta” i białostockim „Halfway”.

Z kolei o 20.00 Warsztacie na Zabłociu usłyszycie kolejno: Lonker See – projekt, który zaczął swoją działalność jako ambientowy duet Bartosza Boro Borowskiego i Joanny Kucharskiej. Zespół zdecydował się poszerzyć skład o uznanych trójmiejskich muzyków jazzowych – Tomka Gadeckiego i Michała Gosa oraz zmienić formułę muzyczną, zgłębiając szersze spektrum gatunków. W muzyce Lonker See można więc usłyszeć jazz, space rock i psychodelę. Muzyka Lonker See jest pełna przestrzeni, bazuje na długich formach i jest w niej dużo miejsca na improwizację. Ich debiutancka płyta „Split Image” ukazała się w kwietniu 2016, od jej wydania zespół dużo koncertował, a w lutym 2017 nakładem Instant Classic wydał świetnie przyjęty split z sosnowieckim zespołem Arrm, po czym znów ruszył w trasę. Teraz przy pomocy Instant Classic zespół wydaje kolejną płytę pod tytułem „One Eye Sees Red” i planuje koncertować do końca roku w kraju i za granicą. Po nim na scenie wyjdą Artykuły Rolne: krakowski zespół z pogranicza noise rocka, psychodelii oraz muzyki improwizowanej. Na koncie mają dwie epki wydane w 2015 roku własnym sumptem i eksperymentalny album długogrający „Dobrze to już było” z 2016 roku, który został wydany przez wytwórnię Music Is The Weapon. W 2017 roku płyta została wydana również na winylu. Wieczór zakończy Leśniewski-Nowacki, czyli duet, który jest eksperymentalną kolaboracją rozpisaną na gitary, efekty oraz wzmacniacze. Zawartość muzyczna wydanego w 2017 roku albumu „Obiekty” lokuje się na styku improwizacji, zgiełku oraz kosmicznego ambientu.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-09
Data aktualizacji: 2018-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź