Komunikat archiwalny

Uczennica „Piątki” zamieniła wiedzę na indeks

Karolina Bonarska, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, została laureatką X Turnieju Wiedzy Psychologicznej, którego organizatorem jest wydawca magazynu „Charaktery”. W nagrodę otrzymała roczne stypendium oraz indeks na studia w Instytucie Psychologii UJ. Konkurencja była duża, bo do turnieju zgłosiło się ponad 2000 uczniów z całej Polski.

Uczennica „Piątki” zamieniła wiedzę na indeks
Fot. Anna Duda / krakow.pl

Od listopada na łamach „Charakterów” publikowane były teksty skierowane do uczestników turnieju. Dotyczyły one różnych obszarów, którymi zajmuje się psychologia – od biologicznych podstaw zachowania, poprzez umysł, poznanie i emocje, po funkcjonowanie człowieka w grupie. Oprócz artykułów lekturą turniejową była książka „Przeciw empatii” Paula Blooma. Uczestnicy musieli także wykazać się znajomością zagadnień z zakresu psychologii zawartych w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego…”.

Ich wiedza została sprawdzona podczas eliminacji on-line, które odbyły się na początku marca. Do finału zakwalifikowało się 100 osób z najlepszymi wynikami. Zmagania finałowe odbyły się w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Finał składał się z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego zadania problemowego. Czteroosobowe jury wysłuchało odpowiedzi dziesiątki najlepszych uczestników finału, w tym Karoliny Bonarskiej z krakowskiej „Piątki”. Finaliści odpowiadali na dwa pytania, wylosowane z dwóch bloków tematycznych: „Jak decydować, żeby nie żałować” oraz „Psychologia i życie”.

W ten sposób zostali wyłonieni laureaci dziesiątej edycji turnieju: Karolina Bonarska z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Natalia Marczak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie i Julia Michalak z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Laureatki otrzymały roczne stypendia w wysokości 3000 zł, przekazane przez Bogdana Białka, redaktora naczelnego „Charaktery”, oraz indeksy na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Symboliczne indeksy i listy gratulacyjne wręczył dyrektor Instytutu Psychologii UJ dr hab. Przemysław Bąbel.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także